Konutlarından çıkıp spora başlayan bedensel engelliler muvaffakiyete kulaç atıyor

Ağrı’da günün büyük kısmını geçirdikleri meskenlerinden çıkıp yüzme sporuna başlayan bedensel engelliler, ulusal forma hayaliyle idman yapıyor.

İbrahim Çeçen Üniversitesi bünyesinde 4 yıl evvel kurulan, başkanlığını ve antrenörlüğünü Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Baykal Karataş’ın yaptığı Sıhhat Kültür ve Spor Kulübü sayesinde daha evvel meskenlerinde vakit geçiren 11 bedensel engelli, yüzme sporuna kazandırıldı.

Bu süreçte yüzmeyi öğrenip yurt içinde düzenlenen ulusal tertiplere katılan engelli yüzücüler, birçok şampiyonadan dereceyle döndü.

Müsabakalar nedeniyle daha evvel hiç görmedikleri kentleri de gezme fırsatı bulan engelli yüzücüler, sporla hem toplumsallaştı hem özgüven ve kuvvet elde etti.

Milli sportmen olmayı hedefleyen yüzücüler, üniversitenin yarı olimpik kapalı yüzme havuzunda 5-7 Aralık’ta Konya’da düzenlenecek Para Yüzme Şampiyonası’nda başarılı olmak için ağır idman yapıyor.

Hedef Avrupa kotası

Sağlık Kültür ve Spor Kulübü Lideri Öğretim Üyesi Doç. Dr. Karataş, AA muhabirine, bugüne kadar çok sayıda karşılaşmaya katıldıklarını ve muvaffakiyetler elde ettiklerini lisana getidi.

Sporcularının fizikî manada güçlendiğini ve toplumsallaştığını söz eden Karataş, şöyle konuştu:

“Daha evvel görmedikleri kentlere gittikleri için kültürel zekaları da arttı. Bu sportmenler daha evvelce meskenlerinde televizyon karşısında oturan, sokağa zar güç çıkabilen, arkadaşlarıyla bağlantı kurmada sorun yaşayan çocuklardı. İçlerinde yüzmede olağan bireylere baş tutacak atletlerimiz da var. Bu arkadaşlarımızla gayemiz öncelikle Avrupa kotalarını yakalayabilmek. Ulusal kadro seviyesinde yarışlara katıldıktan sonra da kamplara katılıp orada ülkemizi en güzel yerlerde temsil etmek istiyoruz.”

“Ülkemizi uygun yerlerde temsil etmek istiyoruz”

Karataş, farklı vilayetlerde katıldıkları karşılaşmalarda birincilik ve ikincilikler kazandıklarını, madalyaların atletleri motive ettiğini söyledi.

Tüm engellileri havuza davet ettiklerini belirten Karataş, “Biz bir kadroyuz, bu yüzden gelecekte inanıyorum ki Paralimpik Oyunları’nda içimizden birileri kesinlikle bizi temsil edecektir. ‘Yarının Engellisi’ sloganıyla çıktığımız bu yolda Ağrı’daki tüm engelli arkadaşlarımızı havuza bekliyoruz. Esasen halihazırda hafta sonları Down sendromlu, otizmli ve öbür küçük atletlerimiz var. Onlarla devam ediyoruz. Bize katılın güçlenelim. Kentimizi temsil edelim. Ülkemizi âlâ yerlerde temsil edelim.” sözlerini kullandı.

Sporculardan Taha Burak Duzlu ise serebral palsi hastası olduğunu, geçmişte çok ağır fizik tedavi gördüğünü, yüzmenin kendisine çok yeterli geldiğini lisana getirdi.

Katıldığı yarışlarda Türkiye ikinciliği, üçüncülüğü ve dördüncülüğünün bulunduğunu anlatan Taha Burak, “Ben yüzmeden evvel topuğumu yere basamıyordum. Artık basabiliyorum. Evvelce elimi bir şeye götüremiyordum, artık götürebiliyorum.” diye konuştu.

Doğukan Bayat da yüzmeyle hayatlarının değiştiğini ve bu branşta antrenör olabileceğini vurgulayarak, “Önceden dışarıya çıkmıyordum, konutta oturuyordum. Yüzme sayesinde sosyalleştim ve çok sayıda arkadaş edindim.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir