Özel bireyler ‘Engelsiz Spor Coşkusu’nda

Büyükşehir’in ‘’Engelsiz Spor Coşkusu’’ aktifliğine katılan özel bireyler, düzenlenen şov ve gösterilerle doyasıya eğlendi

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı Kocaeli Vilayet Müdürlüğü paydaşlığında ‘Dünya Engelliler Günü Manisiz Spor Coşkusu’ programı gerçekleştirildi. Dolu dolu geçen programda Halk oyunları, Eğlenceli atletizm, Basketbol, Karizma gösteri, İzcilik ve Parakarate gösterisi yer aldı. Özel bireyler aktiflik boyunca gönüllerince eğlendi.

DOĞUŞTAN GÖRME ENGELLİ

Etkinlikte birinci olarak kelam alan Aile ve Toplumsal Hizmetler Kocaeli Vilayet Müdürü Kamil Tüylüoğlu, ‘’1978 yılında görme engelli olarak dünyaya gelmiş birisiyim. Bununla hayatım boyunca gayret ettim. Okul yıllarımda hiçbir mahzuru olmayan arkadaşlarımla birebir imtihanlara girdim. Onlarla birebir başarıyı sağlamak için uğraştım. Bu çabanın sonunda da elimden geldiği kadar bir şeyler yapmaya çalıştım. Çok sıkıntı. Zira onlarla tıpkı müddette çalışıyorsunuz. Tıpkı vakit müddetinde imtihana giriyorsunuz. Onlarla tıpkı kurallarda uğraş etmiyorsunuz. Engellisiniz lakin şartlarınız birebir. Allaha hamdolsun. Allah bana bu engelimin sonunda 2010 yılında EKPSS imtihanı ile memur olmayı nasip etti. Hayatım boyunca bana daima pürüz olan, beni zorlayan o mani bana rızık olmuştu. Çok şükür’’ dedi. O süreçten sonra hastanelerde engelli hastalara hizmet ettiğini anlatan Tüylüoğlu, ‘’Bugün de Aile ve Toplumsal Hizmetler Vilayet Müdürü olarak engelli kardeşlerime, Türkiye’deki dezavantajlı insanlara hizmet ediyorum ve bunun gururunu yaşıyorum. Cümlemi Peygamber Efendimizin hadisi ile sonlandırmak istiyorum. Şanlı Allah bizlerin imajına bakmaz, malına mülküne bakmaz, o bizim kalbimize ve amellerimize bakar’’ kelamlarıyla konuşmasını tamamladı.

BÜYÜKŞEHİR’DEN BEN DE VARIM

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sıhhat ve Toplumsal Hizmetler Dairesi Lideri Ebubekir Ardıç ise konuşmasında, ‘’Birleşmiş Milletler, 3 Aralık’ı 30 sene evvel Dünya Engelliler Günü olarak kabul etti. Bunun sebebi aslında kamu otoritelerinin, sivil toplum kuruluşlarının, özel kurumların, bireylerin, dünyada bizimle yaşayan engelli kardeşlerimize yönelik yapmış olduğu çalışmalar, sorumluluklar ve faaliyetleri aslında bir manada gündeme getirmek, bu manada farkındalığı sağlamak idi. Biz de her sene 3 Aralık’ta bu hususta yapmış olduğumuz çalışmaları sizlerle birlikte ortaya koymaya ve her sene onun üzerine ekleyerek bu alanda yapılan çalışmaları arttırmaya çaba gösteriyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak Ben de varım mottosu ile hayatımızın tüm alanlarında engelli kardeşlerimizle bir arada çalışmalar yürütüyoruz. Bunların başında eğitim, spor, sanat var. Bu sene bir başlık daha ek ettik. İstihdamda ben de varım. İnşallah sizlerle bir arada 5 Aralık Pazartesi günü Kocaeli Kongre Merkezinde vilayetimizden firmaların iştiraki ile İstihdam Doruğu düzenleyeceğiz. Nasıl ki eğitimde, sporda, sanatta bu halde başarılı olabiliyorsak istihdamda neler yapabileceğimizi de bu projeyle ortaya koyacağız’’ tabirini kullandı.

GÖSTERİ VE GÖSTERİLER ÇOK BEĞENİLDİ

Kocaeli Gündüz Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Müşavere Merkezi Öğrencileri halkoyunları gösterisiyle başlayan aktiflik Kocaeli Köseköy Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Müşavere Merkezi Müdürlüğü, Suadiye Cemal DOĞAN Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Müracaat Merkezi Müdürlüğü, Kocaeli T.A.D. Akmeşe Bakım, Rehabilitasyon ve Aile İstişare Merkezi Müdürlüğü, Kocaeli Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Müracaat Merkezi Müdürlüğü Öğrencilerinin basketbol gösterisi, Kocaeli Köseköy Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Müracaat Merkezi, Suadiye Cemal DOĞAN Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Müracaat Merkezi, Kocaeli T.A.D. Akmeşe Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Müşavere Merkezi, Kocaeli Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Müşavere Merkezi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Cemil Meriç Manisiz Ömür Merkezi Öğrencileri Eğlenceli Atletizm Gösterisi, Kocaeli Köseköy Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Müşavere Merkezi, Suadiye Cemal DOĞAN Bakım, Rehabilitasyon ve Aile İstişare Merkezi, Kocaeli Bakım Rehabilitasyon ve Aile Müşavere Merkezi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Cemil Meriç Manisiz Ömür Merkezi Öğrencileri İzci Gösterisi, Kocaeli Köseköy Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Müracaat Merkezi Müdürlüğü, Suadiye Cemal DOĞAN Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Müşavere Merkezi ve Kocaeli Gündüz Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Müşavere Merkezi Müdürlüğü ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Cemil Meriç Manisiz Hayat Merkezi Öğrencileri İp Atlama Gösterisi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Cemil Meriç Manisiz Hayat Merkezi ve Sporda Ben De Varım Projesinin Öğrencileri Curling Gösterisi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıtspor Kulübü Atletleri Parakarate Gösterimi ve son olarak ta Krizma Show Gösterisiyle son buldu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir