Tevfik Yamantürk’ten Ahmet Parıltı Çebi’ye sert kelamlar: Arkadaş bile olmam!

Beşiktaş Divan Heyeti Lideri Tevfik Yamantürk, kulüp lideri Ahmet Parıltı Çebi’yle sağlıklı bir bağlantı kuramadıklarını söyledi.

Vodafone Park’ta gerçekleştirilen 2022 yılı 3. Olağan Divan Heyeti Toplantısı’nda konuşan Yamantürk, “Divan idaresine geldikten sonra periyodun idare şurası lideriyle, uygun gördüğü üyelerle divan toplantısı öncesi görüşüyorduk. Ayda bir görüşüp istişare ediyorduk. Dinler dinlemezler o başka bir bahis. Ahmet Işık Çebi’yle bu görüşmeleri bitirdik, görüşemiyoruz, konuşamıyoruz. Bunu da çok düzgün anlıyorum fakat kabul etmiyorum.” diye konuştu.

Çebi idaresine tenkitlerde bulunan Yamantürk, şunları kaydetti:

“Başkanımız yardımcısını bana yolluyor ve ‘Sen lidere karşısın.’ diyor. Ben niçin lidere karşı olayım? Lidere karşı olmak üzere bir niyetim olamaz ancak düşündüğümü söylemekle mükellefim. Biz muhtar değiliz ki her yapılanı onaylayalım. Aklımıza yatmayan şeyler var. Üç yılda 5 antrenör değiştirdi bu grup. Bu aklıma yatmıyor. Kendi şirketlerimizde bu kadar sık idare değiştirmiyoruz. Biz yapsak, çalışanlarımız müsaade vermez. Kendi iş yerimizde yapmadığımızı bize emanet edilen yerde nasıl yapıyoruz?”

“NE ARKADAŞLIK, NE KOMŞULUK YAPMAM”

“Ahmet Işık Çebi Bey’e ben kendisini anladığımı söyledim. Bu çatı altında olmasak eminim ki ne o benimle, ne de ben onunla arkadaşlık ya da komşuluk yapmak istemeyiz. Çok farklı dünyaların insanıyız. İştirak da istemeyiz, akrabalık da yapmak istemeyiz. Burada bize bir misyon verildi. Burası bize babadan miras kalmadı, çocuğumuza da miras bırakmayacağız. O vakit konuşmamız lazım. 70’inden sonra şöhret olmak isteyen insanları bana yollayıp, neyi, nerede, nasıl konuşacağımı söylemeye kalkmayı kabul etmem ancak anlarım. Bu makama saygısızlıktır. Bunu kabul etmiyorum.”

“YILDIZ ÜZERE KAYIP GİDECEĞİZ”

“Egolarımız, yönettiğimiz masanın menfaatinin gerisinde kalacak. Tevfik Yamantürk, şu masanın ardında kalacak. Beşiktaş olmasaydı beni bu ülkede kim tanırdı, kim sallardı? Bu yalnızca benim için değil, seçimle buraya gelen herkes için geçerli. Yıldız üzere kayıp gideceğiz. Kimimiz çok güzel hatırlanacak, kimimiz için de maalesef yeterli şeyler söylenmeyecek.”

“O VAKİT BİZİ LAĞVEDİN”

Borcu direktörün varlığı yönetmekten daha güç olduğunu kaydeden Yamantürk, “Borcu; bilgili, maharetli, alacaklıya inanç verecek, yeterli ahlaklı beşerler yönetir. Bir evvelki lider Fikret Orman idaresinde ‘Sizin idarenizde bu türlü beşerler var mı bilmiyorum. Bizim oturduğumuz koltuktan görünmüyor.’ demiştim. Anlayana çok ağır laf ancak bunu hakaret için söylemiyorum, bir tespitte bulunuyorum. 5 yıl geçti ortadan, üzülerek birebir şeyi söylüyorum. Bizim oturduğumuz yerden bu ayarda insanları göremiyoruz. Gelirimiz aşağı üst 60 milyon avro, kadroya ödediğimiz maaş meblağı da 45 milyon avro civarı. Ödediğimiz faiz 28 milyon avro. 60 milyon avro gelirle, 73 milyon avro sarfiyatı nasıl karşılayacaksınız. Bunu gören insan, bu harcamalara devam eder mi? Bunu ben söylemeyeceğim de kim söyleyecek? İstiyorsunuz ki susalım, bildiğiniz üzere yapalım. O vakit lağvedin bizi. Alacaklılar çakıl taşı vermiyor, para veriyor. Gönül isterdi ki biz bunları evvelden olduğu üzere ayda bir toplanarak lidere ve uygun göreceği arkadaşlara aktarabilseydik. Maalesef bu nizam kalktı. Bu yüzden niyetlerimizi lakin sizlerin önünde paylaşabiliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“3 AYDA 3 DEFA KULÜPTEN ATMAYA KALKTILAR”

Kısa müddet içinde 3 kere disipline gönderildiğini söyleyen Yamantürk, şunları aktardı:

“Camia bizi yine misyona getirdi. Üç adaylı hoş bir seçim oldu. Demek ki bir evvelki periyotta uygun intiba bırakmışız ve topluluğumuz devam etmemizi istedi. Siz bize Beşiktaş’ı emanet ettiniz, ben de kendimi size emanet ediyorum. Son 3 aydır beni 3 kez kulüpten atmaya kalktılar. Beşiktaş’ı satın almaya kalkan zata söylediğim laftan ötürü bir arkadaşımız koştura koştura sicile giderek seçime girmemem için beni disipline vermek istedi. Gerisinden 30 Ekim’de bir tweet attım. Lidere hakaret ettiğimi düşünen genç bir arkadaşımız yeniden disipline vermeye kalktı. Ben kimseye hakaret etmem. Okuduğunu anlamadığını düşünüyorum ya da ben kendimi söz edemedim. Şenol (Güneş) Hoca’yı bu idare mi yolladı ki artık geri getirince niçin yolladınız manasında ‘Başkana hakaret etti.’ diyorlar. Şenol Hoca bir evvelki idare vaktinde gitti. Bunu bile yakalayamıyorlar. Üçüncü olarak Haluk Karakurt Beyefendi beni disipline verdi ancak onu beğenilen görüyorum.” (AA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*