Yatırım Fonları Nedir Nasıl Yatırım Yapılır?

 

Yatırım fonları nedir? Yatırım fonları, aynı anda birden fazla yatırım aracına yatırım yapabilmenizi sağlayan bir yatırım enstrümanıdır. Yatırım fonları, aynı anda birkaç yatırım aracına yatırım yapmanızı sağladığı için pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bugün bir döviz yatırımı yapmak istediğinizde aynı anda birden fazla dövize yatırım yapmak hem zor hem de hızlı olmayacaktır. kastamonu saglik sitesi Ani yükseliş ve düşüşlerde hızlı bir şekilde alım satım yapamayacağınızdan dolayı, yatırım fonları bu amaca yönelik harika bir yatırım aracı olabilir.

Yatırım Fonları Neye Yatırım Yapar?

Yatırım fonları, pek çok yatırım aracına yatırım yapabilmektedir. Birden fazla yatırım aracına yatırım yapılabildiğinden dolayı, çok fazla fon vardır. Sabit getirili ve değişken getirili olmak üzere listelenen yatırım fonları, kişilerin risk anlayışına ve maddi kaygılarına göre yatırım seçenekleri sunar. kayseri saglik sitesi Risk almak istemeyenler, getirileri sabit olan, ana para korumalı fonları tercih ederken, risk almak ve daha fazla para kazanmak isteyenler ise, daha yüksek getirili yatırım fonlarını tercih edebilirler.

  1. Sabit Getirili Fonlar
  2. Değişken Getirili Fonları

Sabit Getirili Fonlar Nedir?

Sabit getirili fonlar, yatırım getirileri değişmeyen, hep aynı oranda kar elde ettiren ve anapara korumalı olan fonlardır. Para piyasası fonları, borçlanma araçları fonları bunlara örnek olarak gösterilebilir, yatırım getirileri bu gibi fonlarda piyasa ortalamasındadır.

Değişken Getirili Fonlar

Yatırım getirilerinin oldukça değişken olabileceği fonlardan biridir. Hisse senedi fonları, altın ve döviz fonları örnek verilebilir. Bu fonlarda ne kadar kazanacağınız belli değildir, kilis saglik sitesi ana para kaybı riskini de taşımaktadırlar. Risk seviyesi, sabit getirili fonlardan fazla olduğundan elde edilebilecek potansiyel getiri de her zaman daha fazla olacaktır.

Yatırım Fonları

  1. Para Piyasası Fonları
  2. Borçlanma araçları fonları
  3. Hisse senedi fonları
  4. Döviz fonları
  5. Altın fonları
  6. Yabancı borsa fonları
  7. Gayrimenkul fonları

Para Piyasası Fonları

En kazançlı risksiz ya da az riskli olarak adlandırılan yatırım fonlarından biridir. Para piyasası fonları, temel olarak banka bonosu, vadeli mevduat ve türev araçlar gibi yatırım araçlarına yatırım yapar. Para piyasası fonlarına yaptığınız yatırımlar sayesinde kısa sürede ciddi getiriler elde edebilirsiniz.  Para piyasası fonlarının getirileri ortalama yüzde 10-15 arasıdır ve genelde mevduat faizi kadar getiri sağlar.

Borçlanma Araçları Fonları

Devlet, özel sektör ve çeşitli firmalara verilen borçlanma senetlerinden oluşan bir yatırım aracıdır. Borçlanma araçları fonları ile kısa sürede güzel getiriler elde etmek mümkündür. Borçlanma araçları fonlarının getirileri genelde mevduat faizinden biraz daha yüksektir.

Hisse Senedi Fonları

Yatırım fonları nedir diye soran pek çok ziyaretçimiz, özellikle hisse senedi fonlarını merak ediyor. Hisse senedi fonları, borsada bulunan çeşitli sektörlerdeki hisse senetlerine yatırım yapılmasını sağlar. Örneğin, sanayi şirketlerine yatırım yapmak isteyen birinin, tek tek bütün şirketlere yatırım yapması ve eşit bir şekilde değişimden faydalanması mümkün değildir. Ani oluşabilecek krizlerde hisse senetlerinin satılması da gerekebilir, konya saglik sitesi ancak tek tek satmak yerine bir seferde fonu satabilir ve getiriden faydalanabilirsiniz.

Döviz Fonları

Döviz fonları, aynı anda birkaç dövize yatırım yapılmasını sağlayan enstrümanlardan biridir. Bugün bir döviz bürosundan döviz almak istediğinizde sizden hem komisyon alacak hem de geri satmak istediğinizde çok ciddi alım farkı alacaktır. Bu nedenle, döviz fonlarına yatırım yapmak tek seferde fazla alım satım farkı ödemeden yatırım yapmanızı sağlar ve birkaç döviz çiftinin elde ettiği getirilerden aynı anda yararlanmayı sağlar.

Altın Fonları

Yatırım fonları nedir diye soran pek çok ziyaretçimiz, altın fonlarına da büyük ilgi gösteriyor. Yatırım fonları listesinde bulunan altın fon portföyünün en az yüzde 80’i altından oluşmaktadır, diğer yatırım araçlarına en fazla yüzde 20 yer ayrılmaktadır. Böylelikle hem altın hem de diğer yatırım araçlarının getirilerinden yararlanmanızı sağlar.

Yabancı Borsa Fonları

Yabancı ülkelerdeki borsalara yatırım yapılmasını sağlayan yabancı borsa fonları, yüksek oranda getiri sağlamaktadır. Hem yabancı borsaların dolar bazlı yükselişinden hem de doların yükselişinden getiri elde etmenizi sağlar. Uzun vadede paranızı hem dolar olarak hem de TL olarak artırmış olursunuz. kutahya saglik sitesi Riskli ve uzun vadeli bir yatırım aracıdır.

Gayrimenkul Fonları

Yatırım fonları nedir listemizde gayrimenkul fonlarının önemi çok büyük. Gayrimenkul fonları, emlak piyasasından etkilenmenizi sağlayan bir enstrümandır. Bizzat konut satın almış gibi emlak piyasasının getirilerinden etkilenirsiniz. Satın alınan emlak ve mülklerden elde edilen getiriler de yine fona eklenir ve fon portföyünün büyümesi sağlanır. Kazançlı yatırım araçlarından biridir. Yıllık fon performansına, yüzde 10 stopaj dahil değildir.

Yatırım Fonlarında Vergi

Yatırım fonları nedir diye soran pek çok ziyaretçimiz yatırım fonlarından alınan stopaj vergisi hakkında net ve kesin bir bilgi sahibi değil. Stopaj vergisi, yatırım fonlarından elde edilen net kazanç üzerinden yüzde 10 oranında alınmaktadır. 100 bin lira kar elde ettiyseniz 10 bin lira stopaj vergisi ödersiniz.  Anaparadan vergi alınmaz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx