ÜFE ve TÜFE Verileri Nedir? Nasıl Yorumlanır?

 

Gerek yurt içi gerekse de yurt dışı piyasalarında yaşanan anlık iniş çıkışlar, enflasyon oranlarına bağlı olarak değişir. Fiyat seviyelerinde yaşanan hissedilir artış ve azalış biliyorsunuz ki enflasyon olarak adlandırılır. Enflasyon düzeyinin belirlenmesi için tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ve üretici fiyatları endeksi (ÜFE) olmak üzere önemli iki göstergenin sonucuna bakılır. Bu nedenle finans piyasaları için ÜFE ve TÜFE verileri oldukça önemlidir.

Her ülke enflasyon oranlarını belirlemek amacıyla ÜFE ve TÜFE verilerini hesaplar. Bu kapsamda piyasaları en çok etkileyen veriler, genellikle ABD tarafından açıklanır. Bunun sebebi, yatırım araçlarının değerinin dolar üzerinden belirlenmesidir.  Yatırımların çoğu zaman dolar ile yapılmasıdır. Bu nedenle ABD tarafından açıklanan her veri oldukça önemlidir. Bu demek değildir ki diğer ülkeler tarafından açıklanan veriler, uygulanan para politikaları önemli değildir. karabuk kultur sitesi Tabii ki önemlidir. Fakat önem dereceleri farklıdır. Bu derecelerin hepsini aracı kurumların eğitimleri ile öğrenebilirsiniz. Böylelikle fiyat seviyelerinde yaşanacak olan hassas dalgalanmalarını tahmin edebilirsiniz.

Şimdi, ÜFE ve TÜFE verileri nelerdir, nasıl yorumlanırlar, piyasaları nasıl etkilerler gelin hep birlikte bakalım.

ÜFE Verisi Nedir?

Üretici fiyatları endeksinin kısaltması olan ÜFE, toptan satış fiyatlarındaki değişimleri aylık olarak ölçen göstergedir. Belli bir dönem içinde üretime söz konusu olan ve yurt içinde satışa sunulan malların, üretici fiyat değişimlerini gösterir. ÜFE verilerinde yaşanan artış, hisse senedi ve tahvil piyasalarında düşüşe neden olur. Çünkü ÜFE ile faiz oranları birbirine çoğu zaman eş yönlüdür. Bu nedenle faiz oranlarının artması, doların değer kazanacağına işaret eder. Tersi durumda da dolar değer kaybeder. Üretici fiyatları endeksi, her zaman için bir önceki ay için veriler aylık olarak düzenli olarak yayınlanır. karaman kultur sitesi Ekonomik takvim sayesinde bu önemli veriyi kaçırmadan takip edebilirsiniz.

TÜFE Verisi Nedir?

ÜFE’nin aksine TÜFE ise tüketicilerin satın aldığı mal ve hizmetler grubunda bulunan varlıkların fiyat değişimlerini ölçer. Tüketici fiyat endeksi olarak adlandırılan bu gösterge sayesinde enflasyon oranlarında yaşanacak artış ve azalışları ön görebilirsiniz. Tüketici harcamaları enflasyonun 3’te 2’sini oluşturduğu için TÜFE gerçekten de önemli bir veridir. Meydana gelen artışlar, ÜFE’de olduğu gibi faiz oranlarının da artmasını sağlar. Bu da piyasalarda doları güçlü konuma getirir. Fiyat seviyelerinde ciddi anlamda yükselişlerin meydana geleceği hakkında sinyaller verir. Türkiye saatleri ile 15:30 civarında açıklanan veri, her ayın 15 ile 21’i arasında ekonomik takvimde yer alarak, yatırımcılarla paylaşılır.

ÜFE ve TÜFE Verileri Nasıl Yorumlanır?

Enflasyonun önceden negatif mi yoksa pozitif mi eğilimde olacağının tahmin edilmesi açısından bakılan göstergelerden biri de ÜFE ve TÜFE verileridir. Bu veriler birbirlerinden bağımsız olarak düşünülmemektedir. Çünkü birinin olumlu diğerinin ise olumsuz sonuç vermesi, piyasaları olumsuz olarak etkileyecektir. Bu nedenle her birinin ayrı ayrı yorumlandıktan sonra bağdaştırılması gerekiyor. Önemli olan da bu kısımdır. Çünkü verileri yorumlamak oldukça basittir. kars kultur sitesi Bunların hepsini aracı kurumların eğitimleri sayesinde öğrenebilirsiniz. Zaman geçtikçe verilerin nasıl yorumlanması gerektiğini anlayabilirsiniz.

Aracı kurumların eğitimleri, uzman kadro tarafından sunulur. Kaleme alınan kitaplar, özel olarak hazırlanan eğitim CD’leri, sunulan seminer ve benzeri faaliyetler ile hem yatırım yapacağınız piyasa hem de önemli püf noktalar hakkında detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz. kastamonu kultur sitesi Temel seviyeden başladığınız eğitimler ile zaman içinde başarılı yatırımcılar gibi bilgi düzeyinizi ileri seviyeye taşıyabilirsiniz. Böylece edindiğiniz bilgiler sayesinde yatırımlarınızı beklentilerinize göre bilinçli olarak yürütebilirsiniz.

ÜFE ve TÜFE Verileri Piyasaları Nasıl Etkiler?

Ekonomik değişimlerde önem derecesi yüksek olan ÜFE ve TÜFE verileri, piyasaları direkt olarak etkiler. Bu veriler açıklandığında yatırım araçlarının değerlerinde aşırı yükselişler ve düşüşler görebilirsiniz. Çoğu yatırımcı bu gibi verilerin takibini yaparak yatırımlarını yönetir. Bu sayede fiyat değişimlerinden faydalanarak beklentilerini karşılar. Tabii ki bunun için kişilerin doğru yorumda bulunması gerekir. Yukarıda verilerin nasıl yorumlanması gerektiği hakkında bilgiler verdim. kayseri kultur sitesi Göstergelerin yüksek çıkmasının, faiz oranlarını artırıcı etkisinden dolayı doların güç kazanacağını açıkladım. Bu durumda dolar ile işlem yapıyorsanız döviz kurunun yükselmesiyle kar elde edebileceğinizi açıkladım.

Son olarak, her zaman için istisnai durumların olabileceğini kafanızdan çıkartmamanız gerektiğini söylemeliyim. Çünkü bazı durumlarda beklenenin aksi yönünde trend eğilimi faaliyet gösterebiliyor. Bunun nedeni açıklanan diğer verilerin olumsuz olmasıdır. Veya meydana gelen olayların farklı etkiler yaratmasıdır. Bu yüzden sadece tek veriye bakarak hareket etmeniz doğru olmayacaktır. Piyasada başarılı olmak için kesinlikle bakış açılarınızı genişletmelisiniz ve her türlü durumu kontrol altına alabilmelisiniz. Bunun için elbette ki bilgi ve deneyim düzeyinizin belli bir seviyeye gelmesi gerektiğini unutmamalısınız.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*