TİP’li kadınlar: Ücretsiz kreş her çocuğun, her ebeveynin hakkı

İZMİR – İzmir’de Türkiye Emekçi Partisi (TİP) üyesi bayanlar, kreş hakkı için basın açıklaması düzenledi. Şirinyer Migros önünde toplanan bayanlar, “Çocuklar kreşe, bayanlar işe, hayata” yazılı pankart açtı. Bayanlar ismine açıklama yapan Aslı Yapar, 13.3 milyon bayanın meskende çocuk bakmak zorunda olduğu için iş arayamadığını belirtti. Çocukların yalnızca yüzde 2.8’inin kreş yahut anaokuluna gidebildiğini lisana getiren Yapar, şöyle devam etti:

“Son on beş yılda AK Parti hükümeti çocuklara fiyatsız ve kaliteli kreş hizmeti sunmak bir yana, kamu kreşlerinin yaklaşık yüzde 80’ini kapattı. 4-6 yaş aralığındaki yarım milyondan fazla çocuğumuz tam da bu hizmet verilmediği için, fiyatsız ve emniyetli devlet kreşleri olmadığı için birçoğu kontrolsüz Kuran kurslarına gönderiliyor. İşverenler işyerlerinde kreş açma yükümlülüğü olmasına karşın, sembolik para cezalarını ödemeyi tercih ediyor. Ya da çalışan bayan sayısını düşük tutarak bu sorumluluktan kaçınıyor. Binlerce, on binlerce bayan emekçi çalıştıran koca koca firmalar, markalar tek bir kreş bile açmıyorlar.”

’20 BİN BAYAN ÇALIŞANI VAR FAKAT KREŞİN İSMİ GEÇMİYOR’

Migros’un da bu firmalardan biri olduğunu söyleyen Yapar, “Migros 20 bin civarında bayan personel çalıştırıyor. Çalışanlarının yüzde 40’ı bayan ve 30 yaş civarında. Çok sayıda anne var. Migros toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayacağı ve bayan istihdam edeceği kelamı vererek Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan 60 milyon euro kredi kullanıyor. 20 bin bayan çalışanı var lakin hiçbir evrak ya da beyanın da bir defa bile kreşin ismi geçmiyor. Bayanları hem sömürüp hem de markanız için ‘vitrin’ haline getiremezsiniz” dedi.

Migros’ta çalışan bayanların da maaşlarının büyük kısmını kreşe yatırdığını lisana getiren Yapar, “20 bin bayan çalıştıran Migros’a soruyoruz. Bir tane kreşiniz var mı? Çalışanlarınıza çocuklarını hakikat düzgün bir kreşe gönderebilecek bir kreş parası ödüyor musunuz? Sendika ile yaptığınız toplu iş kontratına koyduğunuz ‘çocuk parası’ ile çocuğu gönderebileceğimiz bir tek kreş gösterebilir misiniz? Firmaları denetlemekten sorumlu Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’na sesleniyoruz. Sorumluluk sizde, kontrol vazifesi sizde. Türkiye’nin en fazla bayan istihdam eden birinci 3 şirketinden biri olan Migros 20 bin bayan istihdam ederken kreş açmayacaksa hangi firma kreş açacak, hangi firma kreş fiyatı ödeyecek?” diye konuştu.

‘SOMUT ADIM ATIN’

Migros yetkililerine somut bir adım atma davetinde bulunan Yapar, son olarak şunları kaydetti: “Çalışanlarınızın çocukları için kreş açın, ya da çalışanlarınıza çocuklarının kreşe gitmesini sağlayacak bir ödeme yapın. Sadece Migros’a değil, binlerce bayan çalışanıyla övünen hatta 8 Mart’larda bir bir reklam veren işverenlere sesleniyoruz. Hepinizi tek tek ifşa edeceğiz! Türkiye Personel Partili bayanlar olarak emeğimizden ve bu ülkenin geleceğinden çalan işverenlerin huzurlarını kaçırmaya kararlıyız. Bizler ‘Yeter artık’ diyoruz, kâfi artık! Bu ayrımcılığı kabul etmiyoruz. Çarşıda, pazarda fiyatlar el yakarken gece gündüz çalışıp kazandığımız üç kuruş parayı da kreş parası olarak harcamayı kabul etmiyoruz. Özel kreşlere paramız yetmediği için çocuğumuzla birlikte meskene kapanmak istemiyoruz. Kadın-erkek ayrımı yapılmaksızın ebeveyn çalıştıran işyerlerinde kreş açılmasını sağlamak, açmayanı caydırıcı biçimde cezalandırmak devletin vazifesidir. Bizi işe, ekmeğe, hayata aç bırakanların; çocuklarımızı kreşe, oyuna, eğitime hasret bırakanların ne ‘fıtrat’ laflarını ne de ‘çağdaş, bayan dostu’ pozlarını kabul etmiyoruz. Çağdaş, nitelikli, fiyatsız kreş, her çocuğun, her anne babanın hakkıdır.” (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx