Kuzey Kore’den ABD’ye bir tehdit daha: Bedelini en dehşetli formda öderler

Kuzey Kore’nin gerisi arkasına gelen füze denemeleri ve ABD – Güney Kore ittifakının yürüttüğü ortak tatbikatlar Kore Yarımadası’nda tansiyonu yükseltirken, Pyongyang idaresinden tansiyonu artıracak bir açıklama daha geldi.

Kore Emekçi Partisi Merkez Komitesi Sekreteri Pak Jong Chon devlet denetimindeki Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA) aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada, ABD ve Güney Kore’nin an itibariyle gerçekleştirdiği ortak hava tatbikatının “katılan işçi sayısı ve ölçek olarak Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ni gaye alan agresif ve kışkırtıcı bir askeri tatbikat olduğunu” söyledi. ABD Savunma Bakanlığı’nın, “Kuzey Kore hükümetini yok etme” misyonunu nükleer stratejisinin ana amacı olarak belirlediğini savunan Pak, Güney Koreli askeri yetkililerin ise “Pyongyang’ın nükleer silah kullanması halinde Kuzey Kore hükümetinin yok edilmesi gerektiği” istikametinde açıklamalarda bulunduğunu hatırlattı. “ABD ve Güney Kore’nin pervasız askeri ataklarının Kore Yarımadası’nda istikrarsızlığa neden olduğunu” söz eden Pak, “ABD’nin askeri blöfü, Kore yarımadasında başka bölgelerde olduğu üzere asla işe yaramaz” dedi.

Sadece tehdit olarak algılamak yanılgı olur

ABD ve Güney Kore’nin Pyongyang’a karşı silah kullanmaya cüret etmesi halinde “Kuzey Kore ordusunun özel araçlarının stratejik misyonlarını derhal yerine getireceği” ikazında bulunan Pak, bu türlü bir durumda “ABD ve Güney Kore’nin şok edici bir olayla karşı karşıya kalacağını ve en vahim bedeli ödeyeceğini” belirtti. “Bunu içi boş bir tehdit olarak algılamanın büyük bir yanılgı olacağını” vurgulayan Pak, “ABD ve Güney Kore’ye askeri tatbikatlara ve kışkırtıcı aksiyonlara son verme” davetinde bulundu.

Kuzey Kore’den peş peşe açıklamalar

Güney Kore ve ABD, son 5 yılın birinci büyük ölçekli ortak hava tatbikatına 31 Ekim’de başlamış, 5 gün sürecek tatbikatta 2 ülkeden 240 savaş uçağının yer alacağı açıklanmıştı. Tatbikatın, iki ülkenin ortak hava operasyonlarının muvaffakiyetini doğrulamayı hedeflediği kamuoyuna yansımıştı. Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı ise dün yaptığı açıklamada, ABD ve Güney Kore’nin bölgede başlattığı ortak hava tatbikatına atıfta bulunarak, askeri provokasyonların sürmesi halinde daha güçlü önlemler alınacağını duyurmuştu.

‘Kuzey Kore en az 10 füze denemesi yaptı’

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, Kuzey Kore’nin en az 10 füze denemesi yaptığını duyurdu.

Başkanlık açıklamasında, Wonsan dahil farklı bölgelerden ateşlenen en az 10 füzenin, Kuzey Kore’nin doğu ve batı kıyılarına düştüğü belirtildi.

Füzelerden birinin, iki ülke ortası fiili deniz sonunun güney tarafına düştüğü aktarılan açıklamada, denemeler “tahammül edilemez” formunda nitelendirildi.

‘Güney Kore üç füzeyle karşılık verdi’

Güney Kore, Kuzey Kore’nin en az 10 füze denemesi yapmasına, Doğu Denizi’ne savaş uçaklarıyla yaptığı 3 füze atışıyla karşılık verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx