İstanbul’da kira depremi: Merkez üssü Ataşehir, şiddeti 50 Bin

İstanbul’da son bir yılda yüzde 150 zamlanan kiralar, İstanbul Finans Merkezi (İFM) için Ankara’dan İstanbul’a taşınacak personeli de vurdu.

Ümraniye ve Ataşehir’deki emlakçılar ile bu bölgeye bakan gayrimenkul danışmanları, Ankara’daki personelin nisan ayında açılması planlanan İFM’ye gelmek istemediğini, kiralık daire fiyatlarını araştırmaya başladığını ancak fiyatları yüksek bularak dönüş yapmadıklarını anlattı.

Sözcü’den Gamze Bal’ın haberine göre İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, birçok ev sahibinin İFM’nin fiyatları daha da artıracağı beklentisiyle evini kiralamaktan ya da satmaktan vazgeçtiğini söylerken; bölgedeki emlakçılar ise İFM’nin nisanda açılmasının beklenmesine rağmen taşınmalarda istenen hareketin henüz gerçekleşmediğini anlattı.

Ataşehir’deki bir emlakçı, “Buraya taşınacak personelin yöneticileri bizimle irtibat kurmuştu. Ancak fiyatlardaki pahalılık nedeniyle çevre ilçelere de bakacaklarını söylediler” dedi.

Ataşehir’de 2+1 büyüklüğündeki bir daire kirasının 50 bin TL’ye kadar çıktığını belirten SNC Gayrimenkul Yatırım Danışmanı Burçak Sencer Çokgör, “İstanbul genelinde bir yılda 2’ye katlanan kiralar, burada 2-3 katına çıktı. Ankara’da yaşayan personel İstanbul’da maruz kalacağı kira artışı karşısında gelmek istemediğini, çünkü maaşlarının aynı oranda artmayacağını söylüyor. Onlar için bu kiraları ödemek, aynı konforu sürdürmek çok mümkün değil” dedi.

Nisan ayında açılması planlanan İFM’de Merkez Bankası (TCMB), BDDK, SPK, Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Borsa İstanbul, Türkiye Sigorta ve İŞ GYO ofisleri yer alacak.

TCMB’nin 2021 Faaliyet Raporu’na göre, sadece Merkez Bankası’nın 3 bin 623 çalışanı bulunuyor. Taşınmanın ise İdare Merkezi’ndeki 2 bin 118 personeli ilgilendirdiği belirtilmişti.

BETAM verilerine göre, İstanbul Ataşehir’deki kiralık dairelerin metrekare fiyatları 2022’de yıllık yüzde 174,3 artışla 134 TL’ye yükseldi. Böylece Ataşehir, geçen yıl metrekare fiyatlarının en çok arttığı 8. ilçe oldu.

İFM inşaatının yükselmeye başladıkça fiyatlara etki ettiğini, Anadolu Yakası’ndaki fiyatları son 5 yılda yüzde 30-40 aralığında artırdığı bilgisini veren Küçük, konut arzındaki yetersizlik nedeniyle yeni bir fiyat artışı daha yaşanacağına işaret etti.

Çekmeköy, Maltepe, Kartal ve Pendik’i de etkileyecek

Personelin ev tutmaya başlamasıyla birlikte Ataşehir ve Ümraniye’den başlamak üzere Çekmeköy, Maltepe, Kartal ve Pendik’e kadar uzanan geniş bir yelpazede daire fiyatlarının artacağını ifade eden Küçük, bu artışın yalnızca konut fiyatları ile sınırlı kalmayacağını, ofis kiralamalarının da artacağını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx