Global piyasalar ABD’nin istihdam bilgilerine odaklandı

ABD’de ekonomik aktivitenin hala güçlü seyrettiğine yönelik makroekonomik bilgiler Fed’in aralıkta 75 baz puan artırabileceği beklentilerini desteklerken, tahvil ve pay senedi piyasalarında satış yüklü bir seyrin hakim olduğu görülüyor.

Enflasyon ve resesyon ikilemi ortasında kalan gelişmiş ekonomilerde, enflasyon kaygısının tekrar ağır basması dikkati çekerken, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi de tekrar 3 aylık hazine bonosu getirisinin üzerine çıktı.

FED FAİZ ARTIŞINI SÜRDÜRECEK

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in aralıkta 50 baz puan faiz artıracağına ait beklentiler yüzde 47 düzeyine gerilerken, bankanın yüzde 53 ihtimalle 75 baz puan faiz artıracağı öngörülüyor.

Dün açıklanan bilgilere nazaran ABD’de birinci sefer işsizlik maaşı müracaatında bulunanların sayısı, 29 Ekim ile biten haftada 217 bine gerileyerek beklentilerin tersine azalırken, bu durum Fed’in yüksek enflasyonu denetim altına almaya yönelik agresif faiz artırımlarının, iç talebi yavaşlatmasına karşın iş gücü piyasasının güçlü kalmaya devam ettiğini gösterdi.

ABD’de Tedarik İdare Enstitüsü (ISM) imalat dışı endeksi de ekimde aylık bazda 2,3 puan azalışla 54,4’e gerileyerek Mayıs 2020’den bu yana en düşük düzeye inse de, hizmet kesiminin büyümesini sürdürdüğüne işaret etti.

Bugün prestijiyle kelamla yönlendirmelere başlayacak Fed yetkililerinin açıklamalarının varlık fiyatları üzerinde tesirli olması beklenirken, Rusya’ya karşı alınacak muhtemel ek yaptırımların da piyasalarda oynaklığı artırabileceği tabir ediliyor.

Buna nazaran, G7 ülkelerinin Rus petrolüne tavan fiyat koyabileceğine yönelik haber akışıyla Brent petrolün varil fiyatı yeni günde yüzde 1,6 artışla 95,5 dolardan süreç görürken, Rusya’nın atacağı karşı adımların petrol fiyatlarını daha da yükseltmesi bekleniyor.

Rusya, tavan fiyat uygulayan ülkelere petrol satışı yapmayacağını duyurmuştu. Öte yandan, Rus petrolünün en büyük ithalatçılarından olan Çin ve Hindistan’ın tavan fiyat uygulamasına olumlu bakmadığı söz ediliyor.

İNGİLTERE MERKEZ BANKASI FAİZ ARTIRDI

Dün bu gelişmelerle New York borsasında satış yüklü bir seyir izlenirken, S&P 500 endeksi yüzde 1,06, Nasdaq endeksi yüzde 1,73 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,46 bedel kaybetti. ABD’de endeks vadeli kontratlar yeni güne ise yükselişle başladı.

Avrupa tarafında, dün İngiltere Merkez Bankası (BoE) siyaset faizini 75 baz puan artırarak yüzde 3’e yükseltirken, hisse piyasalarında karışık bir seyir izlendi.

BoE’nin açıklamasında, ülkenin gelecek iki yıl boyunca resesyonda kalabileceği vurgulanırken, son faiz oranın da piyasadaki fiyatlamaların altında olmasının beklendiği aktarıldı.

Öte yandan, Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkilileri kelamla yönlendirmelere devam ederken, ECB Lideri Christine Lagarde, enflasyonu denetim altına almak için ne gerekiyorsa yapacaklarını söyledi.

Lagarde, faiz artırımda hala değerli bir yol kat etmeleri gerektiğine değinerek, bilanço küçültmek de dahil ekstra adımları da atabileceklerini belirtti.

Dün, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,62 yükselirken, Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,95, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,54 ve İtalya’da FTSE MIB endeksi yüzde 0,43 geriledi. Avrupa’da endeks vadeli kontratlar yeni güne ise yükselişle başladı.

Asya borsalarında, haftanın son süreç gününde oynaklığın yüksek seyrettiği görülüyor. Hafta başında 2009’dan bu yana en düşük kapanışını gerçekleştiren Hang Seng endeksi, bu düzeyde tesirini artıran alımların devam etmesiyle evvelki hafta kapanışına nazaran yüzde 11’den fazla yükseldi.

Çin’de “sıfır Kovid-19” siyasetinde gevşemeye gidilebileceğine yönelik beklentilerin güçlenmesiyle Çin ve Hong Kong borsasında yükseliş eğilimi sürat kazandı.

Söz konusu yükselişte teknoloji firmalarının öne çıktığı görülürken, Hang Seng Teknoloji endeksi bugün evvelki kapanışın yüzde 9 üzerinde seyrediyor.

Çin’deki haber akışına paralel bakır fiyatları da toparlanırken, bakırın libresi şu sıralarda yüzde 2,4 artışla 3,51 dolar düzeyinde bulunuyor.

Japonya’da açıklanan makroekonomik datalara nazaran, hizmet kesimi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) 53,2’ye çıktı.

Bu gelişmelerle kapanışa yakın Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 2,5, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 6,1 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,5 yükselirken, dün resmi tatil nedeniyle kapalı olan Japonya borsasında Nikkei 225 endeksi yüzde 1,8 bedel kaybetti.

BIST 100 ENDEKSİ KAPANIŞ REKORLARINI SÜRDÜRÜYOR

Yurt içinde, dün yükseliş eğiliminde hareket eden BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,82 artışla 4.105,46 puandan tamamlayarak kapanış rekorunu kırarken, gördüğü en yüksek seviyeyi de 4.116,49’a taşıdı.

Dün yurt içinde açıklanan datalara nazaran, ekimde Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) aylık yüzde 3,54 ve yıllık yüzde 85,51 ile beklentiler paralelinde arttı.

Dolar/TL dün yüzde 0,1 azalışla 18,6174’ten kapanmasının akabinde, bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,6120’den süreç görüyor.

Analistler, bugün yurt içinde gerçek efektif döviz kuru, yurt dışında ise Almanya’da fabrika siparişleri ile ABD’nin istihdam raporundaki tarım dışı istihdam, işsizlik oranı ve ortalama saatlik çıkarlar datalarının takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 4.150 ve 4.180 düzeylerinin direnç, 4.080 ve 4.050 puanın dayanak pozisyonunda olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx