ABD’den Çin’e karşı bombardıman uçağı adımı

Avustralya Yayın Kurumu ABC’nin “Four Corners” programının yayımladığı raporda, ABD’nin Avustralya’nın kuzeyinde yer alan Tindal Hava Üssü’ne 6 adet B-52 bombardıman uçağı konuşlandırmayı planladığı ortaya konuldu.

Four Corners’a açıklamalarda bulunan ABD Hava Kuvvetleri, ABD’nin Avustralya’ya bombardıman uçağı konuşlandırabilme kabiliyetinin düşmanlara güçlü bir bildiri verdiği kaydetti. Yeni Amerikan Güvenlik Merkezi’nden (CNAS) Becca Wasser, “Çin’e potansiyel olarak saldırabilecek bombardıman uçaklarına sahip olmak, Çin’in Tayvan üzerinde rastgele bir harekette bulunmasına sinyal göndermek için çok değerli olabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Avustralya Savunma Bakanlığı, B-52 bombardıman uçaklarının ne vakit konuşlandırılacağına dair bilgi paylaşmadı. Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, yaptığı açıklamada, vakit zaman Amerikalı müttefikleri ile görüşme sağlandığını ve ABD Deniz Birliklerinin dönüşümlü olarak konuşlandığı ziyaretler olduğunu kaydetti.

Güvenlik uzmanları, kelam konusu konuşlandırmayı kışkırtıcı bir hareket olarak nitelendirerek bunun direkt Çin’i maksat aldığını belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx