Sözel Yaratıcılık Testi Geliştirildi!

İnsanlar her gün çeşit çeşit işlerle uğraşıyorlar. Kimileri bir işi severek yaparken, kimileri ise mecbur oldukları için üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeye çalışıyorlar. Böyle bir durum olmasının nedeni ise yaratıcılık seviyesinin farkında olunmaması. Hangi alanda daha iyi olduğunu bilmeyen bir insan, yaptığı işten de memnun olmayabiliyor. Şimdi sizlere, sözel yaratıcılık seviyenizi ölçebileceğiniz bir testten bahsedeceğiz.

Divergent Association Task (DAT) isimli bu test, oldukça basit bir yapıya sahip ve birkaç dakika içerisinde tamamlanıyor. Test sırasında yapmanız gereken tek şey ise birbirinden anlamsal bakımdan uzak kelimeler yazmak. Örneğin; “kedi” kelimesinden sonra “kitap” kelimesini veya “köpek” kelimesini kullanabilirsiniz. Kitap kelimesi kedi kelimesine daha uzak anlamlı olduğundan, yaratıcılık seviyesi daha yüksek oluyor.

İki kelime ne kadar uzaksa kişinin farklı düşünme seviyesi o kadar yüksek oluyor!

DAT, verdiği sonuçlarda daha nesnel davranıyor. Zira bu testin arkasında bir algoritma var ve test sırasında kullanılan kelimeler, bu algoritma tarafından analiz ediliyor. Uzmanlara göre DAT, örneğin yemek pişirme konusunda iyi olup olmadığına ilişkin bir sonuç vermiyor. Ancak problem çözme konusunda iyi olunup olunmadığına ilişkin bir sonuç veriyor. Bu testin ardından yapılacak birkaç test, yaratıcılığınızı hangi alanda kullanmaya çalışmanız gerektiğini gözler önüne serebilir.

DAT testi nasıl yapılır?

Yapay zeka temelli yaratıcılık testini yapabilmeniz için İngilizce kelimelere hakim olmanız gerekiyor. Zira test, İngilizce dilinde çalışıyor. Eğer testi yapmaya karar verdiyseniz, bu cümleyi okuduktan sonra bir kağıda aklınıza gelen 10 kelimeyi yazın. Bu kelimelerin cins isimlerden oluşması gerektiğini unutmayın ve çeviri araçları yardımıyla İngilizce çeviri yapın.

Bu işlemi yaptıktan sonra da burada bulunan bağlantıyı kullanarak DAT testinin sayfasına ulaşın. “Take the Test (2 to 4 minutes)” yazan butona tıkladıktan sonra da bu kelimeleri girin. Daha son opsiyonel olarak yaş, ülke ve cinsiyet gibi bilgilerinizi girip girmemeye karar verin ve “Submit” seçeneğine tıklayın. Yönlendirildiğiniz sayfada sözel yaratıcılık seviyesini göreceksiniz. 74-82 arasında puan alırsanız, sözel yaratıcılık seviyeniz ortalama değerlerdedir. Bunun altında sonuç alırsanız sayısal, üzerinde sonuç alırsanız da sözel yaratıcılık seviyesini ölçen diğer testlere bakabilir, hangi alanda yetenekli olduğunuzu tespit edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx