Ziraat Bankası Üzerinden Bitmeyen Atışma: Canikli’nin Yazdıklarını Bilge Yılmaz Yine Cevapsız Bırakmadı

Eski bakanlardan Nurettin Canikli, partisinin ekonomi işleri başkanı olmak sebebiyle son dönemde muhalefetin ekonomi politikalarını tek eleştiren kişi olarak öne çıkıyor. Ancak İYİ Partili Bilge Yılmaz, cevap verme konusunda paylaşımlarını kaçırmıyor.

AKP Ekonomi İşleri Başkanı Nurettin Canikli, bir süredir Millet İttifakı’nın mutabakat metnine yönelik eleştirilerini uzunu uzun yazıyor.

Özelikle ekonomik kısımlardaki IMF ve Ziraat Bankası iddiaları çok gündeme geldi.

Canikli’nin uzun uzun yazdığını belirtmiştik. 30’dan fazla tweet içeren floodlarda Ziraat Bankası üzerfinden çok gündem olması ve dikkat çekmesiyle yeniden o konuya değindiği de görüldü.

Adeta bir stratejist edasıyla bazı alanlar gizli emeller ya da amaçları açıklayan Canikli’ye her seferinde İYİP Ekonomi Politikaları Başkanı Bilgi Yılmaz cevaplandırıyor.

Detayları okumak isteyenler için Canikli’nin uzun paylaşımı burada.

Bilge Yılmaz, daha önce Nureddin Nebati’ye olduğu gibi, Canikli’ye de ilk paylaşımlarında karşılıklı canlı yayında buluşmayı teklif etmişti. İstanbul Belediye seçimleri hariç, iktidar temsilcilerinin bugüne kadar böyle bir teklifi kabul etmediği biliniyor.

Canikli de bırakın teklifi değerlendirmeyi, kendisi paylaşımlarına devam etti.

Ziraat Bankası kısmına yeniden değinen Canikli’ye seçim sonrası Millet İttifakı’nın seçilmesi halinde ekonomi yönetiminin en önemli adaylarından olan Yılmaz da cevap verdi. “Bilgisizlik ve içi boş özgüven” diye nitelendirdiği yorumları, Prof. Dr. Bilge Yılmaz, “Sayın Nurettin Canikli’nin Ziraat Bankası ısrarı bu yüzden olsa gerek” diye devam etti.

Ziraat Bankası, temel misyonundan tamamen uzaklaşarak verimsiz alanlara şaibeli krediler veren bir bankaya dönüştü. Sadece Demirören Grubu’na verilmiş krediler bile bunun ispatıdır. Otoriter iktidarlarını sürdürebilmek için kendilerine yakın bir medya grubuna 1 milyar dolar kredi verdiler ve bu kredinin geri ödemesi neredeyse hiç yapılmadı.

Örnekleri çoğaltabileceklerini değerlendiren Yılmaz, merak edenler içinde “Ziraat Girişim Sermayesi Fonu’nda şaibeli kredi kullanıp geri ödeyemeyen şirketlere bakmalarını tavsiye” etti.

Canikli’nin ‘Ziraat Bankası çiftçilerin tarımsal üretim ve yatırım için ihtiyaç duydukları ve talep ettikleri kredinin tamamını zaten karşılamaktadır” sözlerini de ‘kötü bir şaka ya da konudan uzak’ olmakla değerlendirdi ve şöyle açıkladı: 

Bırakın Ziraat Bankası’nı, tüm bankacılık sektörü söz konusu ihtiyacın üçte birini anca karşılıyor. Bu yüzden çiftçi, tüccarın ve tefecinin insafına terkedilmiş durumda.

Canikli’ye, “Yazdıklarınızdan anladığım çiftçilerin neler yaşadığından bihabersiniz” diyen Yılmaz, 15 Mayıs sonrası seçimde galip geleceklerini iddia ederek, “Muhalefet günlerinizde çiftçilerle daha çok vakit geçirmenizi öneririm” ifadelerini kullandı.

Bilge Yılmaz, Canikli’ye bu kez de çiftçinin karşısına birlikte çıkmayı teklif ederek diye sözlerini tamamladı:

Şayet 15 Mayıs’ı beklemeyelim derseniz gelin birlikte sahaya çıkalım. Bakalım çiftçinin kredi ihtiyacı karşılanıyor muymuş. Kendiniz birinci ağızdan dinleyip görmüş olursunuz.

Bu ikili uzun paylaşımlarla seçime kadar karşılıklı yazışmaya devam edecek gibi görünüyor. Ne dersiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx