Yurt dışında kullanılan oylar nerede korunuyor? Yurt dışında kullanılan oylar ne zaman, nasıl sayılacak?

14 Mayıs Genel Seçimi kapsamında yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı 3 milyon 416 bin 98 seçmen için 73 ülkede ve 156 yerde yurt dışı temsilciliklerinde sandık kurulları oluşturuldu. Seçmenler yurt dışında kullanılan oyların Türkiye’ye geldikten sonra nerede muhafaza edileceğini ve oyların nerede, nasıl, ne zaman sayılacağını merak ediyor. Peki, Yurt dışında kullanılan oylar nerede korunuyor? Yurt dışında kullanılan oylar ne zaman, nasıl sayılacak? İşte, yurt dışında kullanılan oylar hakkında merak edilenler…

YURT DIŞINDA KULLANILAN OYLAR NEREDE KORUNUYOR?

Yurt dışında kullanılan oylar Türk Hava Yolları’na (THY) ait 3 uçakla 11 Mayıs sabahı Ankara Esenboğa Havalimanı‘na getirildi. Oyları taşıyan Türk Hava Yolları’nın “Selçuklu”, “Çatalhöyük” ve “Rize-Artvin” uçakları, aralıklı olarak Esenboğa Havalimanı’na iniş yaptı. Sabah saat 5.30’da son uçağın gelişinden sonra Esenboğa Havalimanı’ndan TIR’lara yüklenen oylar, Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’nca, güvenliği muhafaza edilmek üzere ATO Congresium Fuar Merkezi’ndeki alana getirildi.

YURT DIŞINDA KULLANILAN OYLAR NE ZAMAN SAYILACAK?

Yurt dışı oyları, tüm yurtta ve gümrüklerde 14 Mayıs Pazar günü saat 17.00‘de oy verme işlemlerinin sona ermesiyle diğer sandıklarla beraber açılacak.

YURT DIŞINDA KULLANILAN OYLAR NASIL SAYILACAK?

Yurt dışı temsilciklerinden ve gümrüklerden gelen oyların sayım ve dökümleri Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığının nezaretinde yapılacak.

YURT DIŞINDA NE KADAR OY KULLANILDI?

Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28’inci Dönem Milletvekili Genel Seçimi için 27 Nisan’da başlayan yurt dışında oy verme işlemi tamamlandı. Yüksek Seçim Kurulu‘ndan (YSK) alınan resmi verilere göre 1 milyon 691 bin 531 seçmen sandık başına giderek oy kullandı.

YURT DIŞINDA KULLANILAN OYLAR TÜRKİYE’YE NASIL GETİRİLDİ?

Anadolu Ajansı’na (AA) göre yurt dışı temsilciliklerinde oy verme işleminin 9 Mayıs’ta tamamlanmasının ardından Avrupa’da Türk vatandaşlarının yoğun yaşadığı ülkelerde kullanılan oyların Türkiye’ye getirilmesi için THY’den 3 uçak kiralandı.

İstanbul Havalimanı’ndan kalkış yapan uçaklar, THY ve Dışişleri Bakanlığı’nın görüşüyle belirlenecek güzergahı izleyecek.

Uçakta, oy torbalarının taşınmasına refakat, Sandık Saklama ve Ulaştırma Kurullarından oy torbalarını teslim alıp, uçağa yüklenmesine nezaret ve oy torbalarını Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu’na Ankara’da teslim etmekle görevli “Oy Torbaları Nakil Komisyonu” yer aldı.

Uçakta, Dışişleri Bakanlığı tarafından görevlendirilecek bir “diplomatik kurye” ve yanında yeteri kadar personel ile YSK tarafından görevlendirilecek personel de yolculuk etti.

Oy Torbaları Nakil Komisyonu başkan ve üyeleri, diplomatik kurye ve diğer personel, kiralanan uçağa İstanbul Havalimanında bindi.

Uçaklar Berlin, Kopenhag, Stockholm, Londra, Köln, Münih ve Lyon‘da belirlenen noktalara iniş yaptı. Toplanan oylar 11 Mayıs Perşembe günü sabah 05:30’da Ankara Esenboğa Havalimanı’na getirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx