Yeni Şafak yazarı Çelik: İsmailağa Cemaati ile ilintili gibi görünen oluşumlar için yeni bir dönemin başlayacağını düşünüyorum

Yeni Şafak yazarı Ersin Çelik, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel‘in 6 yaşındaki kızını, 29 yaşındaki Kadir İstekli ile dini nikâhla ‘evlendirmesini’ köşesine taşıdı. Konuyla ilgili Gümüşel’e ulaşmaya çalıştığını ancak çevresindekilerin “konuşacak durumda olmadığını” söylediklerini aktaran Çelik, iddiaların odağındaki anne Fatıma Gümüşel ile eski eş İstekli’nin de konuşması gerektiğini ilettiğini yazdı.

Çelik, Gümüşel’in çocuklarını yaptığı açıklamanın kamuoyunu ikna edemediğini belirterek “Çünkü genç kadının eski eşiyle yaptığı konuşmanın deşifresi başka şeyler söylüyordu” dedi.

Davanın ilk duruşmasının 5 ay sonra mayıs ayında görüleceğini hatırlatan Çelik, şöyle devam etti: Bu konu hemen her gün gündeme gelecektir. Oysa burada konuşması gereken üç kişi var. Baba, anne ve kızlarını evlendirdikleri adam. Üçü de konuşmuyor. Kendilerini savunmadıkları için de ‘Beni altı yaşımdayken evlendirdiler’ diyen kadının iddialarının ‘gerçek olduğu’ kanısı güçleniyor.

Akıllara şu nokta gelecektir; mahkeme dururken neden kamuoyuna hesap versinler? Yargılama biçimi sosyal medyada ve televizyon kanallarının gündüz kuşağı programlarında gerçekleştiği için ve hukuk sistemi de ‘ekran mahkemelerinin’ önünü almadığı için böyle bir savunma kaçınılmaz oldu.”

“Bakın suçlamaların odağındaki bu isimler çıkıp konuşmadığı için de İsmailağa Cemaati hedef gösteriliyor” diyen Çelik, “Bu durumdan bazı dersler de çıkarılmış ama. Öğrendiğim kadarıyla bugün İsmailağa Vakfı’nda bir toplantı gerçekleşecek ve cemaatin önde gelen hocaları istişareler neticesinde bazı kararlar alacaklar.

Toplantıdan nasıl bir karar çıkacak ben de merak ediyorum. Hiranur Vakfı gibi bağımsız ancak İsmailağa Cemaati ile ilintili gibi görünen oluşumlar için yeni bir dönemin başlayacağını düşünüyorum.” Düşüncesini dile getirdi.

Yazının tamamının okumak için

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir