TürkTraktör’ün net karı yüzde 94 arttı

TürkTraktör, üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Şirket, 12 bin 535 ihracat adediyle birinci dokuz aylık devirde geçen yılın yüzde 10 üzerinde satışla rekor kırdı. Üçüncü çeyrek sonuçlarına nazaran TürkTraktör, yılın birinci dokuz ayını 1 milyar 612 milyon TL net karla tamamlarken, birebir devirdeki faaliyet kâr marjı ve FAVÖK marjı ise sırasıyla yüzde yüzde 14,2 ve yüzde yüzde 15,2 oldu. Şirketin toplam cirosu 14 milyar 616 milyon TL düzeyine yükselirken, ciroda geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 82 ve net karda yüzde 94 artış gerçekleşti.

İhracatta rekorlar kırmaya devam ettiklerini belirten TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner, “Gerçekleştirdiğimiz 12 bin 535 adet ihracat sayısı ile, birinci dokuz aylık devirler baz alındığında, tüm vakitlerin rekor düzeyine ulaşıyoruz. Türkiye’nin toplam traktör ihracatının yüzde yüzde 89’unu tek başına gerçekleştiren bir şirket olarak, tarım kesimine ve çiftçimize kattığımız pahanın yanı sıra ülke ekonomimize de ihracat yoluyla katma bedel kazandırıyor olmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

TürkTraktör’ün 15 yıldır pazarda kesintisiz bir biçimde liderliğini sürdürdüğünü belirten Özüner, “Tarımın ve üreticinin stratejik değerinin anlaşılmaya başlandığı günümüzde, TürkTraktör olarak bu başarılarımızın da üstüne koyarak ilerlemeyi hedefliyoruz. Çiftçilerimizi daha çağdaş yol ve ekipmanlarla, daha verimli ve sürdürülebilir bir tarım için geleceğe hazırlama kelamımız var. Bu kelamı yerine getirmek için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

İHRACATTA YÜZDE 10’LUK ARTIŞ

TürkTraktör, 2022 yılının üçüncü çeyrek finansal sonuçlarına nazaran 31 bin 166 adet traktör üretimi gerçekleştirdi. Şirket, yurt içi pazarına 19 bin 202 adet traktör satışı yaparken, ihracatta ise geçtiğimiz yılın birebir devrine nazaran yüzde 10’luk bir artışla 12 bin 535 adede ulaştı ve ihracatta yeni bir rekor kırmış oldu. Öte yandan Eylül sonu TÜİK bilgilerine nazaran TürkTraktör’ün New Holland markası pazardaki liderliğini sürdürürken, premium markası CASE IH ise pazarda üçüncü olarak yerini aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx