Türkiye depremde 3 metre kaydı

Mert İnan – İtalya Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü Başkanı Carlo Doglioni, Sky TG24’de katıldığı canlı yayında, “Elimizdeki ayrıntılı bir şekilde analiz ettiğimiz tahminlere göre, sarsıntının en az üç metrelik bir yer değiştirmeyle 150 kilometre boyunca etkin olduğunu biliyoruz. Her şey sadece birkaç saniye içinde oldu ve 7.9 büyüklüğündeki bu depremin civara yayılmasına sebep oldu” dedi.

Güneybatıya doğru

Doglioni sözlerine şu şekilde devam etti: “Bir kayma hareketinden bahsediyoruz, fay düzlemi dikeydir. Bu nedenle deprem sırasında, blokların yatay olarak yer değiştirdiği gözlemlenmiştir. Birbirine göre bağımlı bir şekilde hareket eden iki fay sınırı. Başka bir deyişle, sanki Türkiye güneybatıya, Arabistan kuzeydoğuya kaymış gibi. Alarm verilmemiş olması, fay hattındaki hareketliliğin yeniden canlandırılamayacağı anlamına gelmez. Bu deprem, Türkiye’yi çevreleyen denizlerle ilgili bir senaryo yaratacaktır. Ayrıca bu durumu daha önemli olmasa dahi, yakın önem derecesine sahip olaylar izleyebilir. Türkiye’de 1999 yılında meydana gelen depremde de böyle olmuştu.”

Özener: 1999’daki gibi

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener de önceki gün meydana gelen iki büyük depremin ardından fayın geçtiği zeminin üç metre kaydığını söyledi. Benzer tablonun 17 Ağustos 1999 deprem felaketi sırasında da ortaya çıktığını söyleyen Prof. Dr. Özer, “17 Ağustos depreminden sonra ikinci kez yüzeyde üç metrelik yer değiştirme saptadık. Anadolu her yıl 2,5 santim batıya kayıyor. Ancak son iki depremin büyüklüğüne bağlı olarak fayın geçtiği zeminde üç metre yer değiştirme oluştu. Başka bir deyişle üzerinde olduğunuz zemin doğu, batı yönlü olmak üzere üç metre öteye gitmiş oldu. Bu büyüklükteki depremlerde böylesi yer değiştirmeler normaldir” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir