THK kayyımı Hacı Abdullah Kaya: Gelirlerimiz, giderlerimize yetmiyor

Türk Hava Kurumu (THK) Kayyım Heyeti Başkanı Hacı Abdullah Kaya, “THK, şube başkanlıkları, 4 tane meydan işletmesi ve o meydan işletmesindeki okullar; Atatürk’ün kurduğu temel yapı ve korunması gereken öz orası. Bu yapıyı biz mutlaka ve mutlaka geleceğe taşımak durumundayız. Ama sorunumuz, buranın gelirleri giderlerine yetmiyor. Mutlaka bu kuruma destek verilmesi gerekir” dedi.

‘THK Kurumsal Kapasitenin Geliştirilmesi Çalıştayı’ Ankara’da Milli Kütüphane Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Çalıştayda konuşan THK Kayyım Heyeti Başkanı Hacı Abdullah Kaya, kurumun yapısından bahsederek, “Türk Hava Kurumu, şube başkanlıkları, 4 tane meydan işletmesi ve o meydan işletmesindeki okullar. Atatürk’ün kurduğu temel yapı ve korunması gereken öz orası. Bu yapıyı biz mutlaka ve mutlaka geleceğe taşımak durumundayız. Ama sorunumuz, buranın gelirleri giderlerine yetmiyor. Kurban derisi tekelinin 2013’te kaldırılmasından sonra bu süreç sıkıntılı bir şekilde devam ediyor” dedi.

“Kurum, geldiğimiz gün batak içindeydi”

Kayyum yönetimi olarak göreve geldiklerinde kurumun mali yapısının batak durumda olduğunu bildiren Kaya, “Biz şöyle düşündük; ilk etapta başkanlığı ve onun önemli uzantılarını kurtaralım, sonra üniversiteyi kurtaralım. Geldiğimiz gün itibarıyla tam bir batak içerisinde idi. Bütün hesaplar blokeydi, SGK, vergi borçları ödenemiyordu, çalışanlara aylarca ödenemeyen maaşlar vardı, işten ayrılanların kıdem tazminatları ve birçok davalar, piyasaya borçlar vardı. Faaliyetler tam icra edilemez haldeydi. Biz, öncelikle ‘budan nasıl çıkarız’ı planladık” diye konuştu.

THK’nın 1300 adet taşınmazı var

THK’nın 1029 tapuda, 1300 adet taşınmazı olduğunu hatırlatan Kaya, “Bu taşınmazların envanterde kayıtlı değeri 1 milyar 500 milyon liradır. Ama biz bunun değerlerinin hızlı enflasyon nedeniyle 4 milyar lirayı geçtiğini tahmin ediyoruz. Değişik amaçla kullanılan uçak, helikopter, planör ve balon olmak üzere 108 hava aracı vardır. Bunlardan 25 tane eğitim uçağımız, 27 tane planör vardır. Bu hava araçlarından ayrı olarak 2 adet Citation Jet ve 1 adet C-208 Caravan uçak Ak Leasing’e verilerek, 17 milyon 380 bin 843 dolar borç tasfiyesi sağlanmıştır” dedi.

Bütün gayret ve çalışmalarının üniversitenin faaliyetlerinin devamı için olduğunu söyleyen Kaya, “İnsanlığın geleceği gerçekten gökte ve uzayda. Bu milletin başkalarının haberini televizyondan izleyerek değil, içinde yer alarak yüz binlerce genciyle yaşamasını istiyoruz. Bu kurum bunu yapamazsa başka kimse yapamaz; çünkü havacılık çok pahalı. Mutlaka bu kuruma destek verilmesi gerekir. Sağlık Bakanlığı ambulans helikopter işlerinde ve orman yangınları işlerinde bizi yasal olarak destekleyin” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx