Tarım okullarının sayısı 144’e ulaştı

Millî Eğitim Bakanlığı, tarım liselerinin Türkiye’nin tarım üssü haline getirilmesine katkı sunmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bakan Özer, tarım alanında eğitim verilen okullarda özgün projelerin hayata geçirildiğini belirterek şunları söyledi:

3 YENİ OKUL AÇILACAK
“Gıda tedarik zincirinde küresel ölçekte yaşanan sorunlar, tarım ve hayvancılık alanını çok daha önemli bir sektör olarak ön plana çıkardı. Biz de Bakanlık olarak tarım liselerini yeniden yapılandırarak tarım alanında nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesi ve ülkemizin bir tarım üssü haline getirilmesine katkı sunmak amacıyla özgün projeler hayata geçirdik. Bu kapsamda 2020’de tarım alanında eğitim verilen okullarımızın sayısı 72 iken 2023 yılında bu sayıyı 144’e çıkardık. Yüzde 100’lük bir artış söz konusu oldu.Bununla birlikte 3 yeni okul açılışı için de çalışmalarımız devam ediyor.

TARIM EĞİTİMİ ALANLARIN SAYISI ARTIYOR
2020-2021 eğitim öğretim yılında 9’uncu sınıfa 633 öğrenci yerleşirken 2022-2023 eğitim öğretim yılında tarım liselerini tercih eden öğrenci sayısı 2 bin 614’e ulaşmıştı. 2015-2016 eğitim öğretim yılında toplam 3 bin 630 öğrenci tarım alanının çeşitli dallarında eğitim alırken, mesleki ve teknik Anadolu liselerinin bünyesinde açılan yeni tarım alanları ve tematik tarım mesleki ve teknik Anadolu liseleri ile bu yıl sayı 10 bin 354’e yükseldi. Öte yandan 2023-2024 eğitim öğretim yılından itibaren öğrenci almak üzere 5 ilde 5 tematik tarım mesleki ve Anadolu lisesi açıldı. Yeni okullarımızla beraber tarım alanında eğitim öğretim gören öğrenci sayısı daha da artacak.

BURS, EĞİTİM VE STAJ İMKÂNI SUNULUYOR
2017 üretim gelirimiz 1 milyon 329 bin lirayken 2022 sonu itibarıyla bu miktar 7 milyon 926 bin liraya çıktı. Okullarımızda hayvan yetiştiriciliği alanında geçmiş yıllarda büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yok denecek kadar azken günümüzde özellikle 200 büyükbaş, 250 küçükbaş ve 6 bin kümes hayvanları yetiştiriciliği yapılıyor. Bu sayının her geçen gün arttırılması ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bunun yanı sıra hayvan yetiştiriciliği alanı bulunan tarım okullarımızda ülkemizin farklı coğrafyalarında ön plana çıkan ipek böceği yetiştiriciliği ve arıcılık gibi uygulamalar devam ediyor. Ayrıca 27 ilde mesleki ve teknik eğitim veren okulların bünyesinde 58 AR-GE merkezi kuruldu. Her bir AR-GE merkezi için çalışma alanı belirlendi. Bu merkezlerden 5’i tarım sektörüne yönelik eğitim veren okullarımız. Ayrıca tarım alanı bulunan okullarımız kendi bölgelerinde sivil toplum kuruluşları ve ilgili sektörle iş birliği protokolleri imzalıyor. Bu iş birliğiyle öğrencilerimize burs, eğitim ve staj imkânları sunuluyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx