Sudan’daki çatışmanın tarafları ilk kez Suudi Arabistan’da görüştü

Sudan’da Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan ve paramiliter güç Hızlı Destek Kuvvetleri (RSF) Komutanı Muhammed Hamdan Dagalo’nun temsilcileri arasındaki ilk görüşmeler, Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinde başladı. Suudi Arabistan ve ABD tarafından yapılan ortak açıklamada, “Suudi Arabistan Krallığı ve ABD, Sudan Silahlı Kuvvetleri ve Hızlı Destek Kuvvetleri temsilcilerinin 6 Mayıs’ta Cidde’de ön görüşmelere başlamasını memnuniyetle karşılıyor” ifadeleri kullanıldı.

Her iki tarafa Sudan halkının çıkarlarını göz önünde bulundurarak ateşkes ve çatışmaya son verilmesine yönelik müzakerelere aktif olarak katılma çağrısı yapıldı. Açıklamada, “Suudi Arabistan Krallığı ve ABD, tüm Sudanlı tarafların katılımını içeren genişletilmiş bir müzakere süreci için sürekli ve koordineli uluslararası desteğin sürdürülmesi çağrısında bulunuyor” denildi.

Görüşmelerin ne kadar süreceğine dair bilgi paylaşılmadı.

ÇATIŞMALARIN BAŞLAMASINDAN BU YANA İLK GÖRÜŞME

Ordu ile RSF arasındaki gerilim, 5 Aralık 2022’de sivil hükümete geçişin ve demokratik seçimlerin önünü açması amacıyla imzalanan “çerçeve anlaşmada” RSF’nin tamamen orduya entegre edilmesini içeren reformdan kaynaklanıyor. Ordu Komutanı El-Burhan önceki yıllarda isyancılara karşı savaşmak için kurulan RSF’nin ordudan bağımsız bir güç olarak hareket ettiğini belirterek derhal orduya katılmasını, RSF lideri Dagalo ise bunun sivil bir yönetim ile gerçekleştirilmesini istiyor.

Taraflar arasında yaşanan anlaşmazlığın çatışmaya dönüştüğü 15 Nisan’dan bu yana 550 kişi hayatını kaybederken, 4 bin 926 kişi yaralandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx