SPK olayında Yunanistan ayrıntısı: Ünsal Ban Yunan vatandaşı olmuş

8 Eylül 2022 tarihinde kaleme aldığım “Ünsal Ban Zehra’yı kurban olarak mı seçti?” köşe yazımda Ünsal Ban’ın Zehra Taşkesenlioğlu ile olan evliliğiyle ilgili duyumlarımı yazmıştım. Özetle, Ünsal Ban Zehra ile evliliğini Zehra’nın ve ağabeyinin konumundan faydalanmak üzere yaptığı üzerine idi. Bu dönemden sonra Ünsal Ban ile ilgili yaptığım araştırmalarda karşıma THK davaları çıktı. Buradan tekrar yazmayacağım.

Yazımla ilgili gerek gazeteci arkadaşlardan gerek ortak tanıdıklardan “Evliliklerinde Zehra’nın masum olduğuna inanıyor musun?” sorusu aldım. Bunun net cevabını verebilecek kişi ben değilim ama bugün sizlerle paylaşacağım bilgiler bu duyumun doğruluğunu kanıtlar nitelikte. Gelelim THK sonrası döneme.
Ünsal Ban ilk eşi Gülcan Ban’dan 2016 yılında boşandı İkilinin Ece Gizay Ban ve Emre Buğra Ban olmak üzere iki çocuğu var. Ve Ünsal Ban boşanmalarına rağmen eski eşinin kendi soyadını kullanmasına izin vermiş. Bunu da evlendiklerinde Zehra’ya söyleme ihtiyacı hissetmemiş.

Ünsal Ban Zehra Taşkesenlioğlu ile 28 Nisan 2019 tarihinde evleniyor. Zehra’nın ilk Ban’ın ikinci evliliği. Evliliklerinin ikinci yılında Zehra eşinin davranışlarından rahatsızlık duyuyor ve ilerleyen süreçte boşanmak istediğini söylüyor. Ban boşanma isteğine şiddetle karşı çıkarak tehditler savuruyor. Bun rağmen 2022 yılının Ağustos ayında Zehra eşinden boşanmak için resmi başvurusunu yapıyor. Bundan sonra olay Ünsal Ban’ın Twitter üzerinden paylaşımları ile kamuoyuna yansıyor ve bir çok tartışmayı da beraberinde getiriyor.

Bu tartışmaların başlıca konusu mal varlığı. Fakat işin ilginç tarafı tüm bu mal varlığının aslında Zehra ile hiç ilgisi olmaması. Zira mal varlıklarının kimlere ait olduğunu öğrenince ne demek istediğimi anlayacaksınız.
Ünsal Ban’ ın 2016 yılında boşandığı eski eşi Gülcan Ban, aynı yıl Diş Hekimi olarak görev yaptığı Keçiören Ağız Diş Sağlığı merkezinden Fetö ile ilişkisinden dolayı görevinden uzaklaştırılmıştı. Yani o yıldan bari mesleğini yapmıyor. Lakin mal varlığı dudak uçuklatıyor.
Konuyla ilgili bu yılın Ağustos ayında OdaTV’den Masum Gök bir haber yaptı. Haberde Ban’ın esi eşi Gülcan Ban adına 2022 yılında yüzlerce milyon TL değerinde 88 dönüm arazi olduğu bilgisiydi.
Ünsal Ban’ın eski eşi üzerine kayıtlı mal varlığı bu kadarla sınırlı değil.

ESKİ EŞİNİN ADINA KAYITLI MAL VARLIĞI

– 12/05/2022 tarih kayıtlı, Muğla Fethiye Göcek mahalllesinde 324 ada 18 parselde
kayıtlı 400 m2 arsa.

– 01.12.2021 tarih kayıtlı, Ankara Çankaya Alacaatlı mahallesi 357 ada 2 parselde kayıtlı 22259 m2 arsa üzerine yapılmış Yeşil Barış Konaklarında güncel değeri asgari 40 milyon TL olan 2 no’lu 1/11 arsa paylı villa.

ÇOCUKLARININ ÜZERİNE OLAN MALLAR

Ünsal Ban çocukları Ece Gizay Ban ve Emre Buğra Ban adına değeri yüz milyonlarca TL tutan başka gayrimenkullerde almış. Bu gayrimenkul alımlarında dikkate çeken husus ise hepsinin alımında Ünsal Ban’nın 12 yıllık şoförü (ayrıca emanetçisi) olan Ahmet Karakaş’ın aldığı vekaletname ile gerçekleşmiş olması.
Ece Gizay Ban, Ünsal Ban’ın 26 yaşındaki kızı. Kendisi avukat ama mesleğini yapmıyor. İngiltere’de doktora yapıyor.
Emre Ban, Ünsal Ban’ın 22 yaşındaki oğlu. Kendisini bilgisayar mühendisi olarak tanıtıyor ama herhangi bir kurumda çalıştığına dair bir bilgi yok. 26 ve 22 yaşında olan bu iki genç insanın çalışma hayatları olmamasına rağmen mal varlıkları dikkat çekici.

– Emre Buğra Ban adına 11.02.2022 tarih kayıtlı, Muğla Milas Ören 403 ada 10 parselde kayıtlı 3 katlı betonarme apartmanda 1. Kat 13 no’lu konut.
– 22.12.2021 tarih kayıtlı, Ankara Çankaya Hilal mahallesi 27714 ada 10 parselde kayıtlı 1184 m2 arsa üzerine inşa edilmiş beş yıldızlı otel. Otelin adı satın alındıktan sonra Blueline olarak değiştirilmiş ve göstermelik olarak hisseleri şoför Ahmet Karakaş’ta bulunan Mengen Organik Tarım şirketine kiraya verilmiştir. (Yurtdışına kaçarken yakalanan Ünsal Ban 2 Eylül 2022 akşamı ev hapsi şartıyla serbest
bırakıldığında bu otele gitmiş ve Başsavcılığın itirazı üzerine ertesi gün tekrar tutuklama kararı verilmesi üzerine bu otelde yanında Twitter’da Ankara Kuşu adıyla tanınan Oktay Yaşar olduğu halde gözaltına alınmıştır.)
– 17.11.2022 tarih kayıtlı, İstanbul Sarıyer M.Ayazağa mahallesi 11 ada 86 parselde kayıtlı Beybi Giz Plaza’ da 14. Katta bulunan 53 ve 54 bağımsız bölüm nolu 2 adet ofis. (Söz konusu ofiste halen Süleyman Yıldırım’ın Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı Bit Finansal Teknolojileri A.Ş. bulunuyor. )

– 07/12/2021 tarih kayıtlı, Ankara Çankaya Karakusunlar mahallesi 27457 ada 4 parsel Next Level A Blok’ ta 15. Kat 79 nolu ofis. (Bu ofisin son dönemde bir süre Tera Menkul Değerler Ankara Ofisi olarak kullanılıyor.)

– 13/01/2021 tarih kayıtlı, Çankaya Karakusunlar mahallesi 27457 ada 4 parselde kayıtlı Next Level B Blok’ta 12. Kat 74 nolu rezidans dairesi. (Ünsal Ban bu daireyi irtibatı olduğu kişilere göstermelik olarak kiraladığı aslen Garsoniyer olarak kullandığı bilgisi var.)

– 27.05.2021 tarih kayıtlı, Ankara Gölbaşı Kızılçaşar İmar mevki 112880 ada 3 parselde kayıtlı 1690 m2 alanlı dubleks villa.

– 25.10.2021 tarih kayıtlı, Ankara Çankaya Kızılırmak Mahallesi 27272 ada 4 parseldeki 1071 Ofis binasında B blok 19 ve katta bulunan 140 no’lu 2 katlı büro. (Bu büro halen Ünsal Ban’ın ağabeyi Ünal Ban’ın oğlu Av. Alper Ban tarafından kullanılmaktadır. Alper Ban aynı zamanda Ünsal Ban’ın şoförü ve emanetçisi Ahmet Karakaş’ın da avukatlığını yapmaktadır. )

– 08.12.2021 tarih kayıtlı, Ankara Gölbaşı Hacılar İmar mevkii 110185 ada 9 parselde kayıtlı 1113 m2 arsa üzerine inşa edilmiş olan 2 villalı projede 2 no’lu 1/2 arsa paylı 2 katlı çatı piyesli meskenden oluşan 8 adet gayrimenkul.

Ünsal Ban’ın Yunanistan kimlik kartı.
Ünsal Ban’ın yatının belgesi..

– Medyada sık sık gündeme getirilen 4.5 milyon euroluk yat (belgesini paylaşacağım), Mengen’deki dev çiftlik hususunu biraz irdeleyince ortaya çıkan belgeler bu mülklerin; Ünsal Ban kardeşi Ünal Ban ve şoförü Ahmet Karakaş’a ait Mengen Organik Tarım şirket üzerine olduğu ve Zehra’nın bu şirkette en ufak bir hisseye sahip olmadığı yönünde.

– Gerek Yunanistan’daki evler gerek Londra’daki gayrimenkuller hususları da medyada geniş yer almıştı. Ünsal Ban’ın Ece Gizay Ban’ın Londra’da doktora öğrencisi olduğunu göz önüne aldığımızda bu ülkedeki mülkleri çok yadsımamak gerekiyor.

TAŞKESENLİOĞLU’NDAN TEMENNİ EDİYORUM
Ban ailesinin mal varlığı bu kadarla sınırlı değil. Umarım Savcılık ve MASAK; Gülcan Ban, Ece Gizay Ban, Emre Buğra Ban ve Ahmet Karakaş’ın bu kadar mal varlığını nasıl edindiği bilgisini sorar ve kamuoyunu aydınlatır.
Şimdi “Ünsal Ban’ın eski eşinin ve çocuklarının mal varlığını yazıyorsun da, Zehra Taşkesenlioğlu’nu neden yazmıyorsun” sorusu gelebilir.
Edindiğim bilgiye göre Zehra’nın, evlilik birliği içinde üzerine kayıtlı görünen mal varlığı, Gölbaşı Karşıyaka Mahallesi 1336-12 no’lu müstakil ev. (Aksi bir kayıt çıkarsa paylaşacağım.)
Son söz olarak, Zehra’nın kamuoyu önüne çıkıp hakkındaki iddialar cevap vermesini temenni
ediyorum.

Ayşe Baykal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx