Sol, HDP ile “uzlaştı”

14 Mayıs’ta yapılacak olan seçimlere aday ve ittifak tartışmaları şimdiden damgasını vurdu. Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) başını çektiği Emek ve Özgürlük İttifakı, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleme sinyalleri verdi. Ancak parlamento seçimlerine nasıl girileceği bu ittifak açısından belirsiz kalmıştı.

Halkların Demokratik Partisi, dün Merkez Yürütme Kurulunu toplayıp Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenlerinin tek çatı altında ortak listeyle seçime girmesini savunan bir karar almıştı.

İttifakı yol ayrımına getirecek kadar ciddi olan bu sorun Türkiye İşçi Partisi ve Emeğin Partisi’nin kendi isim ve amblemleriyle seçime girme isteğinden kaynaklanmıştı.

Türkiye İşçi Partisi ve Emek Partisi’nin seçimlere en az 41 şehirde kendi amblemleri ve adaylarıyla girmek istemesinin HDP’de rahatsızlık yarattığı öğrenildi. TİP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil’in “İstanbul’da yarışabiliriz” sözleri iki parti tabanını tartışmaya sürüklemişti.

Dünkü toplantıda Emek ve Özgürlük İttifakı’nın tek çatı altında ve tek listede seçime katılması kararlaştırıldı. TİP ve Emek Partisi ile müzakere ve istişarede bulunmaları için eş başkanlar Pervin Buldan ve Mithat Sancar’a yetki verildi.

Odatv’nin edindiği bilgilere göre, Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, HDP yöneticilerine bir mektup yazarak “Seçimlere neden HDP listelerinden girmemek gerektiğini” anlatarak, TİP’in görünür olmasının “önemine” işaret etti.

EMEK VE ÖZGÜRLÜK İTTİFAKI TOPLANDI

Emek ve Özgürlük İttifakı’nın HDP Genel Merkezi’nde devam eden toplantısında ittifaktaki siyasi partiler seçim ittifakı konusunda uzlaşıya vardı. Varılan uzlaşının detaylarının yazılı açıklama ile duyurulacağı kaydedildi.

Emek ve Özgürlük İttifakı’nın seçim gündemli toplantısı başladı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya, ittifak bileşenlerinden Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan, Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı Hakan Öztürk, Genel Sekreteri Emre Öztürk, Parti Sözcüsü Özge Akman, Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Sözcüler Kurulu üyeleri Perihan Koca ve Juliana Gözen, Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) Sözcüsü Barış Kayaoğlu, yöneticileri Erdal Ataş ve Dilşat Cambaz Kaya, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Genel Başkan Yardımcısı Doğan Ergün, Parti Sözcüsü Sera Kadıgil ile HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Eş Genel Başkan Yardımcıları Tayip Temel, Tuncer Bakırhan ve Sultan Özcan katıldı.

TOPLANTININ İLK YARISINDA UZLAŞILAMADI

İttifakın parlamento seçimine hangi yöntemle gireceğinin tartışıldığı toplantıda HDP’nin MYK toplantısında alınan parlamento seçimlerine tek parti ve ortak liste ile girilmesi kararı müzakere edildi. HDP temsilcileri, ittifaktaki diğer siyasi partilere parlamento seçimine tek parti ve ortak listeyle girilmesinin ittifak açısından daha avantajlı olacağını, daha fazla sayıda milletvekiline ulaşılacağını söyleyerek bu yöndeki önerilerini sundu. Seçime ittifak çatısı altından kendi amblem ve logolarıyla girme kararı alan Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) temsilcileri kendi aday ve amblemleriyle girilmesi gerektiği konusundaki görüşünü dile getirdi. EMEP de TİP’le benzer yönde görüş bildirdi. Yürütülen müzakere sonucunda iki parti uzlaşı sağlayamayınca toplantıya ara verildi.

ÜÇ PARTİNİN BAŞKANLARI BİR ARAYA GELDİ

Verilen arada EMEP, HDP ve TİP genel başkan ve eş genel başkanlarının bir araya gelerek müzakereyi derinleştirdi, uzlaşı yolu arandı. Bu toplantının ardından ana toplantıya devam edildi. Edinilen göre ittifak partiler seçime hangi yöntemle girileceği konusunda uzlaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx