SEM ve SEO Arasındaki Farklar Nelerdir?

 

Herkesin bildiği üzere gelişen, değişen ve dijitalleşen dünya ile birlikte insanların hayatına birçok yeni şey girdi, 7’den 70’e herkes bu dijital evren ile tanışma fırsatı buldu. Evlere önce bilgisayarlar sonra internet bağlantısı girdi ve tüm bunların üstüne akıllı telefonlar da eklendi. Bu teknoloji zincirine yaşlı, genç veyahut küçük kısacası her birey katıldı aynı zamanda bu zincir geleneksel otoritelerin çoğunu yıkmayı da başardı. Yıkılan otoritelerden birisi de geleneksel pazarlama alanıydı. Online alışveriş siteleri ve internet üzerinden ürün pazarlayan e-ticaret siteleri insanların en çok ziyaret ettiği dükkanlar haline geldi ve haliyle dijital pazarlamaya özel ilgi duyan insanlar da ortaya çıktı. Ancak dijital pazarlama dünyasında biraz kafa karışıklığı yaratan iki tane terim vardır. Bunlar, SEM ve SEO’ dur. guclukonak haber sitesi Bu iki kavramı netleştirmek için bu yazıda bu iki terim derinlemesine incelenecektir ve farkları ortaya konacaktır. İlk olarak SEM nedir sorusuyla başlayalım.

SEM Nedir?

SEM, ‘Search Engine Marketing’ kavramının kısaltılmış halidir, Türkçeye Arama Motoru Pazarlaması olarak çevrilmiştir. SEM, arama motorları üzerinde markaları daha görünür ve daha ulaşılabilir kılar ayrıca reklam işleri üzerinden marka bilinirliğinin artmasına yardımcı olur ve bu sistem ile müşterilerin ve potansiyel müşterilerin markaya olan ilgilerini arttırılabilir ya da yeni müşterileri markaya çekilebilir, özetle SEM kavramına, arama motorları üzerinden yapılan reklamcılık denebilir. Arama Motoru Pazarlaması ile reklamlar bölgesel hatta küresel daireler içerisinde sergilenebilir. Google Ads ise günümüzde bu pazarlama sisteminin en çok kullanıldığı alandır. gudul haber sitesi Bu anlatılanlar madalyonun teori kısmıdır, şimdi sırada nasıl çalıştığı var.

Arama Motoru Pazarlamasında İşler Nasıl Yürür?

SEM ile reklam verildiğinde, verilen reklam, müşteriyi arama motorlarının yönlendirdiği sonuç sayfalarının en üst sıralarında, sağında veya solunda bekliyor olacaktır. Yukarıda bahsedilen Google Ads dışında, Bing ve Yahoo yardımı ile diğer arama platformlarında da bu yöntemle karşılaşılabilir. Şirketin veya sitenin amacına uygun anahtar kelimeler veya söz öbekleri seçildiği takdirde, arayıcı yapılan aramaların sonucunda kendini öne çıkarmak isteyen marka ile karşılaşır ve bu durum da markanın daha çok ön plana çıkmasına yardımcı olur. Marka sahipleri bu yöntemi kullanarak bir sürü potansiyel müşteriyi de kendi sitesine çekebilir. gulagac haber sitesi Bu yüzden SEM’in dijital pazarlama sektöründe kalburüstü bir görevi vardır. Az önce bahsedilen anahtar kelimelerin bir uzman yardımı ile seçilmesi gerekir çünkü marka sahibi SEM için yatırım yapması gerekiyor ve bu yatırımların da boşa çıkmaması gerekiyor. Özetle, SEM markayı internet aramalarında öne çıkarmak için kullanılan bir yöntemdir. Şimdi açıklanacak terim ise SEO’ dur.

SEO Nedir?

SEO, ‘Search Engine Optimization’ teriminin kısaltılmış halidir, Türkçede ise Arama Motoru Optimizasyonu olarak bilinmektedir. Arama Motoru Optimizasyonunda amaç sitenin arama motorlarında en üstte gözükmesini sağlamaktır, tıpkı SEM’de olduğu gibi. Herkesin bildiği üzere, arayıcı veya müşteri internetten bir şeyi araştırdığında arka sayfalara pek göz atmaz, aradığını genellikle ilk sayfalarda bulmaya çalışır, ve SEO çalışmaları siteyi bu ilk sayfalara sokmayı amaçlar. Kısaca ifade edilirse, SEO da SEM gibi sitenin daha görünür olmasını ister, teori kısmında ikisi de aynı gibi görünüyor, peki ya çalışma kısmında?

Arama Motoru Optimizasyonunda İşler Nasıl Yürür?

Web sitelerini yazılımsal olarak optimize etmeyi, arama motoru kriterlerini dikkate almayı, kullanıcı deneyimini en üst düzeye çıkarmayı ve Google, Yandex , Bing gibi arama motorlarına en iyi sinyali göndermeyi amaçlar. Ek olarak, siteye popülerlik kazandırmak, piyasaya tanıtmak ve algılarını kuvvetlendirmek adına yürütülen bu operasyon, ücretsizdir. Söylenmesi mümkündür ki SEO ve SEM bi hayli birbirlerine benziyor, ama kesinlikle bu iki terim eş anlamlı kavramlar değildir, her şeyin olduğu gibi SEM ve SEO’nun da birbirinden ayrılan keskin tarafları vardır. Gelin şimdi hep birlikte o tarafları ortaya çıkarıp açıklayalım.

SEM ve SEO’nun Farkları 

SEM ve SEO öğretim yöntemleri gibidir, iki tane öğrenci düşünün bunlardan birisine bilgi tamamı ile direkt olarak ezberletilirken diğerine bilgi dolaylı olarak öğretilir, ikinci öğrenci öğrenci bilgiyi biraz geç öğrenir ama o bilgi asla aklından çıkmaz fakat ezber yapan öğrenci bilgiyi geçici olarak öğrenmiştir ve unutması daha muhtemeldir. SEM ve SEO da bu iki öğrenci gibidir şimdi bu konu daha derin bir şekilde incelenecektir.

İlk olarak SEO ve SEM operasyonları arasında göze batan ilk şey yukarıda da belirtildiği üzere ücreti ve maliyetidir. SEM belli bi ücret karşılığında yapılırken SEO ücretsiz bir yol ile yapılabilmektedir. İkinci olarak, hız bu iki kavramı ayıran diğer bir faktördür. SEM operasyonlarında sonuç daha hızlı elde edilir yani site ziyaretlerinde veya satışlarında kısa süre içerisinde büyük bir patlama elde edilebilir. Fakat SEO da işler biraz daha farklı yürür. SEO operasyonlarında daha naturel işlevleri kapsar ve siteye daha gerçekçi bir trafik akışı sağlar yani SEO’da işler yavaş yavaş yürür. Bu ikiliyi ayıran bir diğer unsur da içeriktir. SEM çalışmalarında içerikler ticari olarak yürürken, SEO çalışmalarında işler tecrübe üzerinden yürütür. Fark yaratan son madde ise kalıcılıktır. SEM operasyonlarında geçici bir ivme kazanırsınız, alev bir anda harlanır ama hemen söner çünkü reklamlara uzun yıllar boyunca para yatıramazsınız. Her şirket kendi bütçesine göre hareket eder ve SEM size sadece bir süreliğine popüler kılar. Öte yandan SEO yavaş yavaş ilerlediği için popülerliği de yavaş yavaş siliniyor. Şimdi yukarıda bahsettiğim iki öğrenci örneğini hatırlayın, yukarıda belki gibi alakasız görünen bu örneği yapılan bu diğer örneklendirmeler ve açıklamalar anlamlı kılıyor. gulnar haber sitesi Şöyle denebilir ki; bu iki kavram içerik, konsept ve mihrak açısından farklıdır. Şirketler, siteler veya e-ticaret platformları stratejilerine, vizyonlarına ve ihtiyaçlarına göre bu iki kavramdan birini seçer ve ona göre bir yol izler. Zamanı olan kuruluşlar SEO kullanılırken, zamanı olmayan ve hızlı bir popülerliğe ihtiyaç duyan kuruluşlar SEM sistemini kullanır ancak ikisini de kullanan şirketler ve siteler görmek mümkündür çünkü burada önemli olan şirketlerin ne yapmak istediğidir.

Sonuç olarak, ‘Search Engine Marketing’ yani Arama Motoru Pazarlaması ücreti mukabilinde markanın, şirketin veya sitenin ön plana çıkmasına yarayan bir dijital pazarlama çalışmasıdır. Ve ‘Search Engine Optimization’ diğer adıyla Arama Motoru Optimizasyonu da siteyi ve şirketi ön plana çıkarmaya yarayan bir optimizasyon çalışmasıdır ve ücretsizdir. Şirketler çıkarlarına ve vizyonlarına göre dijital pazarlama alanlarında bu iki kavram doğrultusunda hareket ederler. İki kavram da birbirinden üstün kavramlar değillerdir farkları onları birbirinden üstün yapmıyor sadece şirketlerin pazarlama ihtiyacı doğrultusunda onlara yardım ediyor. Bahsedilen bu farkları da 5 ana başlık üzerinden incelenebilir. gulsehir haber sitesi Bu başlıklar sırasıyla şöyledir; hız, maliyet, işlev, içerik ve kalıcılıktır. SEO ve SEM adındaki bu dijital pazarlama yöntemleri birbirlerine ne kadar yakın olsalar da, aynı amaca hizmet etseler de, bu 5 ana başlık doğrultusunda birbirinden tamamı ile ayrılan iki kavramdır. Özetin de özetini yapacak olursak, şirketler, e- ticaret siteleri ve diğer platformlar vizyonları doğrultusunda bu iki farklı pazarlama yöntemiyle müşteri çoğaltmayı amaçlarlar.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx