Putin’den Cumhurbaşkanı Erdoğan için çarpıcı kelamlar: ‘Sözünün eri bir lider’

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile Soçi’de gerçekleştirdiği görüşmenin akabinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Azerbaycan ve Ermenistan ortasında muhtemel bir barış muahedesiyle ilgili sürece ait konuşmak için erken olduğunu anlatan Putin, “İki ülke ortasındaki hudutların belirlenmesi en kıymetli husus. Doruğun akabinde yayımlanan bildiride ön muahedeler olmasa da bu mutabakatların sağlanabileceği ön şartlar bulunuyor” dedi.

“TAHIL MUAHEDESİNDEN BÜSBÜTÜN ÇEKİLMEDİK”

Rusya’nın, askıya aldığı Ukrayna tahıl çıkışını sağlayan mutabakat kapsamında gönderilen tahılların fakir ülkelere gitmediğini belirten Putin, “Ancak askıya alınmasının ana sebebi bu değil. Sebebi, Ukrayna tarafından Rusya’nın Karadeniz’deki filosunun gemilerine karşı başarısız da olsa başlatılan hücumdur. Hem su altındaki hem de havadaki insansız araçlar, Ukrayna tahılının taşındığı koridoru kısmen kullandılar. Tahıl mutabakatına katılımımızı durdurduğumuzu söylemiyoruz, hayır. Orta verdiğimizi söylüyoruz. Birleşmiş Milletler bu mutabakatın taraflarından. Ukrayna ile çalışsınlar ve Ukrayna, sivil gemilere yahut Rus tedarik gemilerine rastgele bir tehdit yaratmayacağını garanti etmelidir” dedi.

“NEDEN TÜRKİYE’Yİ TEKLİF ETTİĞİMİZ AÇIK”

Rusya’nın Türkiye’de doğal gaz merkezi kurulmasına yönelik teklifiyle ilgili gelişmeleri de kıymetlendiren Putin, “Neden Avrupa’ya gaz sevkiyatları için Türkiye’de muhtemel bir merkez kurulmasını teklif ettiğimizin açık olduğunu düşünüyorum. Zira Avrupalı ortaklarla direkt çalışmak çok güç. Ayrıyeten, boru çizgilerinin bombalanmasıyla ilgili trajik olayları da biliyoruz. Avrupalılar, neredeyse her vakit olduğu üzere çıkarlarına temelden ziyan veriyor olsa da sessiz kalıyorlar” diye konuştu.

“ERDOĞAN KELAMININ ERİ BİRİ”

Kuzey Akım boru sınırında yaşanan patlamayı bir terör saldırısı olarak niteleyen Putin, “Tüm bunlar Danimarka, İsveç ve Almanya’nın münhasır ekonomik bölgesinde yaşandığı için bunları denetim etmemiz güç. Bu manada Türkiye ile çalışmak bizim için daha kolay. Birincisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kelamının eri olduğu için muahedemiz tahminen bazen kuvvetli olsa da onunla şayet bir mevzuda anlaşırsak, gerçekleştirmeye çalışırız. İkincisi ise Karadeniz sularını denetim etmemiz daha kolay” değerlendirmesinde bulundu.

“BAKALIM BU VE ÖNÜMÜZDEKİ KIŞ NASIL OLACAK!”

Putin, Türkiye’de bir doğal gaz merkezi kurulması halinde kelam konusu gaz için alıcılar bulunacağından emin olduğunu vurgulayarak, “Bakalım bu kış ve önümüzdeki kış neler olacak. Ancak yeni mukavelelerin imzalanacağından eminim” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx