Otomotiv devinden Sakarya’ya 7 milyar liralık dev yatırım

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı’na nazaran, Sakarya’da hibrit ve şarj edilebilir hibrit araba ile batarya üretim tesisi yatırımında devlet yardımı verileceği açıklanmıştı.

Bu çerçevede, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye hibrit ve şarj edilebilir hibrit araba ile batarya üretim tesisi yatırımı gerçekleştirecek.

Sakarya’da gerçekleştirilecek ve yatırım bedeli 6 milyar 952 milyon lira olan tesisle birlikte 57 kişilik ek istihdamın yapılacağı öngörülüyor.

Yatırımla birlikte mevcut kapasitesini arttıracak olan Toyota, yılda 162 bin şarj edilebilir hibrit araba ve 44 bin batarya paketi üretecek.

Proje bazlı olarak desteklenecek yatırım çerçevesinde; gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, KDV iadesi ve vergi indirimi uygulanacak.

4 yıl sürmesi planlanan yatırımın öngörülen müddette gerçekleştirilememesi durumunda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bu mühletin yarısı kadar daha ek müddet verilebilecek. Elektrikli araç ve bataryada üretim üssü olabilme yolunda bu tesisle birlikte kıymetli bir yatırım hayata geçirilmiş olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx