Müşteri Numarası Öğrenmek İçin 7 Yöntem

 

Müşteri numarası öğrenmek için tüm bankalarda geçerli olan 7 farklı ve basit yöntemle kolaylıkla müşteri numaranızı öğrenebilirsiniz

Bankacılık işlemlerinin kayda alınması, muhasebeleştirilmesi ve bir düzene alınması adına her müşteri için ayrı ayrı hesap numarası tahsisi yapılır. Bu numara kişinin gelecekteki para gönderim ve alımları için önem arz eder ki bunun yanında bankacılık işlemleri için en önemli husustur. Bu aşamada tüketicinin merak ettiği müşteri numarası öğrenme işlemi. Bunun için önünüzde birden fazla alternatif bulunuyor. aydin saglik sitesi Makalemizde de sizleri in müşteri numaranızı öğrenebilmeniz için yedi farklı yöntemi sunduk.

Müşteri olarak en fazla para gönderim işleminde öğrenmek isteyeceğiniz banka müşteri numarası özellikle ihtiyacınız olduğu dönemde bulamadığınız oluyor. Aslında kişinin önünde bir çok yer vardır hesap numarasının olduğu. Ancak insan olarak ihtiyaç duyulduğu zaman nedense yok oluyor. Yani muhtemel kaybetmiş olabilirsiniz, hatırlamıyor olabilirsiniz. Bu manada hesap numarasını hatırlamayanlar için makalemiz önem arz ediyor. Zira bu numara dizimini nasıl bulacağınız anlatacağız.

Müşteri Numarası Nedir?

Banka şubelerinde hesabı olan kişilere tahsis edilen numaralar bütününe müşteri numarası diyebiliriz. Bir bankada birden fazla hesap açabilirsiniz. Örneğin vadesiz mevduat hesabı, döviz hesabı yada altın hesabı gibi. Bu hesapların hepsine ayrı numaralar verilir. Nitekim yapılan işlemlerin karışmaması adına da önemlidir. Özellikle para transferlerinde hesap numarası önemlidir. Yanlış kişilere para gönderme ihtimalinden uzak işlem yapmak için son yıllarda tüm bankaların da kabul ettiği uluslar arası bir iban numarasından bahsetmek mümkün. Bu aşamada uzun numaraların birleşiminden oluşan iban numarası hesap numarasından da bulunuyor. Bu bulma işlemi de internet sitesinden iban sorgulama işlemi ile yapılabiliyor.

Dijital Bankacılıkta Hesap Numarasının Önemi

Son yıllarda dijital bankacılık ürünü kullanan kişilerin sayısı sürekli katlayarak devam ediyor. Bu aşamada da en çok kullanılan işlem para transferi. Bu hizmetin alınabilmesi için yapacağınız EFT ve Havale işlemi için mutlaka iban numarası gerekiyor. Bu olmadığı zamanlarda da hesap numarasına gönderim söz konusu. balikesir saglik sitesi Bu gönderimi yapabilmeniz için de kişinin banka şubesi ve hesabını gösterir numaralara ihtiyaç olduğu. Bu numaralara ulaşabilmeniz için farklı yöntemler mevcut.

Müşteri Numarasını Nasıl Öğrenirim?

Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Yapı Kredi, Garanti Bankası, Akbank , Kuveyt Türk ve diğer tüm bankalar için müşteri numarası öğrenme yollarını alttaki 7 madde de açıkladık.

Banka Hesap Cüzdanı ile Müşteri Hesap Numarası Öğrenme

Bankalar geçmişte daha çok yapılan bir ürün olan banka hesap cüzdanını halen hesap açılışı ile kişilere vermektedir. Bu cüzdanlara banka hesabındaki hareketler her işlem yapıldığında banka şubesince işlenmekteydi. Ancak günümüzde bu biraz uzak bir işlem. Çünkü tüm bankacılık işlemleri internet ve mobil bankacılığa bağlandı. bartin saglik sitesi Bu nedenle hesap cüzdanları da pasif bir ürün olarak kaldı. Ancak bu defterlerin ilk yüzünde hesap sahibinin bilgileri olduğu gibin banka müşteri numarası ve iban numarası gibi hususlara ulaşabiliyorsunuz. Yani hesap cüzdanınızdan hesap numarası bulma işlemi birinci alternatifiniz oluyor.

Banka Hesap Özetleri ile Müşteri Numarası Öğrenme

Kullanmış olduğunuz banka hesabının özellikle mobil bankacılığı kullanıyorsanız aylık hesap özetleri gönderilmektedir. Almayan kişiler yine bu mecraya giriş yaparak hesap hareketlerine de ulaşabiliyor. Burada sizlere mail yoluyla da bu özet gönderilmesi söz konusu. Bu özetler için size gönderilen maillerde hesap numarası da yazar. Çünkü hangi hesaba ait olduğu belli olması gerekir. Tüketici olarak maille hesap özeti alma talebiniz bulunuyorsa buradan banka müşteri numarası öğrenme yolunuzdan biri .

Bankamatik Kartı Üzerinden Hesap Numarası Öğrenme

Tüm bankalar farklı kart türü ve grafiği olarak bizlere hizmet verir. Nitekim aynı bankanın kartları bile farklılık gösteriyor. Yen kartların hemen hemen hepsinde kişinin iban numarası yazıyor. Burada kart numarası, müşteri numarası gibi hususlara da ulaşmak mümkün. İban numaranız varsa burandan müşteri numaranızı da çıkarabiliyorsunuz. Ancak kartlarda yazan müşteri numarası sizlerin en çok kullanacağınız yöntem. Çünkü banka müşterilerine kullanımın ATM ağı üzerinden yapılabilmesi için kart tahsisi yapıyor ve bu kartta da hesap numaranız yazılı oluyor.

Banka kartınızın üzerinde dörtlü dört tane grup halinde numaralar bulunmaktadır. Bu numaralar sizin kart numaranızdır ve asla hesap numaranızı barındırmaz. Aksine bu kartın altında sizin adınız soyadınız yazar ve bu bilginin hemen yanında da müşteri numarası bulunmaktadır. Bazı kartlarda TR ile başlayan bir iban numarası bulunur. batman saglik sitesi İban 26 numaradan oluşur ve TR ülke kodunu barındırmaktadır. Sonraki iki basamak kontrol numarası, sonraki beş rakam banka şube kodu, ondan sonraki 0 rezerv alanı ve bundan sonraki 12 haneli numara da sizin hesap numaranızdır.

Ziraat bankası her müşterisine hesabın sonuna her hesap için 5001 – 5002 gibi bir rakam vermektedir. Halkbank bunun tam tersi ilk dört hanesi ek hesabı gösterirken sonraki 8 hane banka müşteri numarasıdır. İbandan bulacaklar için İş Banasının müşteri numarası ise 4+7 şeklindedir. Akbank Neo kart üzerinde iban numarasını yazar. Garanti BBVA ise bankamatik kartlarında hesap ve müşteri numarasını yazmamayı tercih ediyor.

ATM’den Müşteri Numarası Öğrenme

Banka kartınızın üzerinde hesap numarası yazılı değilse bu kartınız ile bankanızın ATM’sini kullanarak müşteri numarasına ulaşabilirsiniz. Burada önemli olan kartınızın şifresi ile giriş yaparak hesaplar bölümüne girmenizdir. Burada son yıllarda iban numaraları ilan edilmektedir. Yine bu numara üzerinden de hesap numarasına ulaşmanız söz konusu.

Müşteri Hizmetlerinden Hesap Numarası Öğrenme

Bazı müşteriler klasik olarak bankanın müşteri hizmetlerini arama gereği duyuyor. Burada canlı desteğe ulaşmak biraz zaman alsa da sonuçta bankacılık işlemleri için çözemeyeceğiniz sorun bulunmuyor. Burada talebiniz ile banka yetkilisi sizlere gerekli desteği sağlıyor ve istediğiniz banka şubesinin hesap numarasına ve iban no gibi ayrıntılara ulaşma imkanı sağlıyorsunuz.Yani alternatif olarak bankanızın müşteri hizmetleri numarasını yanınızda bulundurmanız önemli olabilir.

Banka Şubesinden Öğrenme

En klasik yöntem yine banka şubesidir. Buradan tüm işlemlere ulaşabildiğiniz gibi hangi banka şubesi, hangi hesap numarası gibi ayrıntılar ile diğer bilgilere ulaşım sağlamanız mümkün. bayburt saglik sitesi Bu nokta da ihtiyacınız olan kimliğiniz olacaktır. Çünkü kimliğiniz olmadığı dönemde hiçbir banka sizlere ait bilgiyi kendiniz dahi olsanız vermez. Bu nedenle kimlik doğrulaması yapmanız şart. Yani sizin de zaman kaybı gibi bir endişeniz yoksa fiziken bir banka şubesinden deste alabilirsiniz.

İnternet ve Mobil Bankacılıktan Hesap Numarası Öğrenme

Hesap numaralarınıza, hareketlerinize ve diğer bankacılık işlemlerine ulaşmanın en kolay yolu dijital bankacılık ürünü olan internet ve mobil bankacılıktır. Buradan TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaparak tüm hesaplarınıza ve numaralarınıza ulaşım sağlarsınız. Hatta bu mecraya giriş için banka hesap numarası da doğru yol.  Ancak sonuçta bu numarayı öğrenmek için hesabınıza giriş yapacaksanız bankalar TC numarası ile size bu hizmeti sunuyor. Yani numaranızı kaybetseniz dahi TC kimlik numaranız ile öğrenim yapabiliyorsunuz. Hatta buradan giriş yaptıktan sonra paylaş butonu ile istediğiniz kişiyle Whatshapp gibi uygulamalardan iban numaranızı da paylaşabiliyorsunuz. Yani teker teker hepsini yazmanıza gerek kalmıyor. Kolaylık açısından internet bankacılığı vazgeçilmezimiz haline geldi.

Bankamatik kartı üzerindeki numaraları tüketiciler genel olarak hesap numarası olarak biliyor. Bu nedenle de para gönderimlerinde verdikleri numaralar da yanlış olduğu için paralar ya gelmiyor yada yanlış hesaplara aktarılıyor. Bu numaradan para aktarımı yapmanız söz konusu değil. Fakat yedi farklı yöntem ile müşteri numaranıza ulaşmanız mümkün.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx