Müşteri Deneyimini İyileştirerek Satışlarınızı Artırmanın 4 Kolay Yolu

 

Satın alma ve alışveriş işlemlerinin büyük bir çoğunluğu artık internet üzerinden yapılıyor. Çevrimiçi alışveriş konusunda hâlâ şüphesi olanların pek çoğu pandemi döneminde bir reform yaşamak zorunda kalarak internet alışverişinin faydalarını keşfetti.

Benzer şekilde küçük ve orta ölçekli pek çok farklı sektörden işletme de satışlarını pandemi döneminde internete taşıma durumunda kaldı. Bu da e-ticaret şirketler arasındaki rekabeti yoğun bir şekilde artırdı. Dolayısıyla da e-ticaret siteleri daha fazla müşteri çekmek için farklı yöntemler denemek için eskisinden de çok çaba göstermeye başladılar.

Online müşterileri kendi sitelerine çekmek için e-ticaret sitelerinin alabilecekleri çok sayıda aksiyon bulunuyor. gerede haber sitesi Bunlar arasında en çok dikkat çeken ise müşterilere uçtan uca kusursuz bir deneyim sunmak yer alıyor.

Müşteri deneyimini geliştirmek sanıldığı kadar kolay bir iş maalesef değil. Müşterilerin düşüncelerini, isteklerini ve ihtiyaçlarını tahmin ederek belirleyemezsiniz. Bunun yerine Customer Journey Map adı verilen müşteri yolculuğu haritalarına ihtiyaç duyarsınız. Bu şekilde müşterilerinizin satın alma sürecinde hangi noktalarda kararsızlık yaşadığını ya da zorluklarla karşılaştığını daha net bir şekilde görebilirsiniz.

Müşteri Yolculuğu Haritaları’nı kullanarak müşteri deneyimini çok daha iyi bir hale getirebilirsiniz. Fakat eğer bu araçlardan henüz yararlanabilecek bir pozisyonda değilseniz sizler için bazı önerilerimiz var! Sizler için hazırladığımız kısa rehberden faydalanarak satışlarınızı artırabilir ve müşterilerinizin sizin markanızı ve web sitenizi tercih etmesini sağlayabilirsiniz.

1. Web sitenizin mobil uyumlu olduğuna emin olun

Günümüzde internet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğunun öncelikli olarak tercih ettikleri araçlar mobil cihazlardan oluşuyor. Bunların arasında akıllı telefonlar ve tabletler başta geliyor. Bu nedenle de ziyaretçilerinize sorunsuz ve keyifli bir müşteri deneyimi sunmak için yapacaklarınızın ilk sırasında web sitenizin mobil uyumluluğunu sağlamak geliyor.

Web sitenizin mobil cihazlar için uyumluluğu sağlanmadığında yalnızca görünüm değil kullanım açısından da sorunlar yaşanabilir. Ziyaretçileriniz ürünlerinizi görüntüleyemezler, metinler düzensizleşir ve satın alma sürecinde problemler yaşanır. gerze haber sitesi Bütün bunların yanında markanıza özensiz ve güvenilmez bir hava verir.

Müşterilerinizin sadakatini garantilemek istiyor ve satış fırsatlarını kaçırmamak istemiyorsanız mobil uyumlu bir web sitesi için derhal çalışmalara başlamanız gerekir. Bu şekilde müşteri deneyimini iyileştirir ve potansiyel müşterileri elinizden kaçırmamış olursunuz.

2.Gramerin Önemsiz Olduğunu Düşünmeyin

Web sitenizin metinlerini hazırlarken gramerin küçük bir ayrıntı olacağını düşünebilirsiniz fakat müşterilerin gözünde durum aynı değildir. Önemsiz görünen gramer ve yazım hataları markanızı özensiz göstereceği gibi müşterilerinizi önemsemediğiniz anlamına da gelebilir.

Kolay anlaşılan ve net cümlelerin kullanılması da en az gramer kadar önemlidir. gevas haber sitesi Anlatım bozukluğu bulunan ya da karmaşık ve zor anlaşılan cümleler müşterilerinizin kafa karışıklığı yaşamasına sebep olabilir, sitenizde yaşadıkları deneyimin kalitesini düşürür. Uzun vadede bu gibi sorunlar satışlarınızın azalmasına bile sebep olabilir.

3.Müşteri Yorumlarına Yer Verin

Online alışveriş günümüzde son derece yaygınlaşmış olsa da ürünleri fiziksel olarak göremeyen ve deneyimleyemeyen müşteriler için zorlu bir süreç olabilir. Özellikle de gıda ve kozmetik gibi denenmeden satın alınması zor olan ürünlerin iyi bir şekilde anlaşılması için önceki müşterilerinizin yorumları potansiyel müşterileriniz için büyük fayda sağlayacaktır.

Müşteri yorumları konusunda dürüst ve transparan olmak uzun vadede yine sizin için olumlu sonuçlar doğuracaktır. gerger haber sitesi Sahte yorumlar potansiyel müşteriler tarafından kolayca fark edilebilir. Olumsuz yorumları silmemenizi de kesinlikle tavsiye ederiz.

Olumsuz yorumları bütün açıklığıyla yayımlayarak onlara cevap vermeniz ve çözüm önerileri sunmanız, ürünlerinizi kusursuz bulan bir dizi yorumdan çok daha iyi bir müşteri deneyimi sunacak ve müşterilerin markanıza olan güvenini artıracaktır.

4.Ücretsiz Kargo Seçeneği Sunmaya Çalışın

Müşterileriniz için ücretsiz kargo seçeneği alışveriş sürecini çok daha çekici hâle getirir. Kargo ücretlerinin gittikçe yükseldiği günümüzde bu özellikle de yeni girişimler ve küçük işletmeler için zorlayıcı olabilir.

Bu gibi durumlarda kargo ücretini ürün fiyatlarının içine yedirmek ya da belli bir alışveriş miktarının üzerine sunmak akıllıca olacaktır. Böylece ücretsiz kargo avantajından faydalanmak isteyen müşterileri daha fazla ürün satın almaya yönlendirebilirsiniz.

Ücretsiz kargoyu belirli bir alışveriş limitinin üzerine sunuyorsanız bunu web sitenizin görünür bir yerine belli etmeniz uygun olacaktır. germencik haber sitesi Related Digital tarafından sunulan animasyonlu gösterge sayesinde ücretsiz kargo seçeneğinizi daha dinamik bir şekilde hatırlatabilirsiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx