Merkez bankalarının, yılın son para politikası toplantılarında faiz artışlarına devam etmesi bekleniyor

Enflasyonun gölgesinde geçen 2022 yılının son para politikası toplantılarında faiz artırımlarının, dünyanın dört bir yanından, devam etmesi bekleniyor.

Gelecek hafta başta ABD Merkez Bankası Fed ve Avrupa Merkez Bankası olmak üzere birçok merkez bankası, politika faizi kararlarını açıklayacak. Fed’in çarşamba günü 50 baz puanlık faiz artışına giderek faizi 4,25-4,50 seviyesine çıkarması bekleniyor.

Fed, son 4 toplantıda 75 baz puanlık faiz artışına gitmişti. Ancak enflasyonda yaşanan düşüş ve Fed Başkanı Jerome Powell‘in açıklamalarının ardından faiz artış hızının düşürülmesi bekleniyor. ABD’de faiz, yılın başında 0,25 düzeyinde bulunuyordu.

Kıta Avrupası’nda faiz artışları devam edecek

Bloomberg’in haberine göre, Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası ise faiz kararlarını perşembe günü duyuracak. İki merkez bankasının da 50 baz puanlık faiz artışlarıyla yılı tamamlaması bekleniyor. Avrupa Merkez Bankası son iki topantıda, İngiltere Merkez Bankası ise son toplantıda 75 baz puanlık faiz artırımı yoluna gitmişti.

Hem Avrupa’da hem de İngiltere’de tüketici enflasyonu yüzde 10’un üzerinde bulunuyor.

Enflasyonun yüzde 3 ile merkez bankasının hedefinin üzerinde bulunduğu İsviçre’den de perşembe günü 50 baz puanlık faiz artırımı kararı gelmesi bekleniyor. İsviçre Merkez Bankası, son toplantısında 75 baz puanlık faiz artırımına gitmişti. Norveç Merkez Bankası’nın da aynı gün 25 baz puanlık faiz artışına gideceği tahmin ediliyor.

Meksika son 12, Kolombiya 11 toplantıda faizleri artırdı

Son 12 toplantıda faizleri artıran Meksika Merkez Bankası’nın perşembe günü 50 baz puanlık artışla politika faizini yüzde 10,5 seviyesine çıkarması öngörülüyor. Bu hafta, Meksika’da enflasyonun yüzde 7,8 seviyesine gerilediği açıklanmıştı.

Şahin merkez bankalarından Kolombiya Merkez Bankası’nın üst üste üçüncü 100 baz puanlık faiz artırımı kararıyla politika faizini yüzde 12’ye çıkarması bekleniyor. Kolombiya Merkez Bankası, son 11 toplantıda faiz artışı kararı aldı.

Tek istisnanın Rusya olması bekleniyor

Hong Kong, Filipinler ve Tayvan Merkez Bankaları’nın da bu hafta faizleri artıracağı tahmin ediliyor. Küresel gidişatın tersine karar alması beklenen tek merkez bankası ise Rusya Merkez Bankası. Cuma günü açıklanacak faiz kararınıda, politika faizinin sabit tutulmasına kesin gözle bakılıyor

2022 yılında dünyanın her tarafınan 50’den fazla merkez bankası, en az bir kere 75 baz puanlık faiz artışına gitti. Bank of America’nın hesaplamasına göre, yıl boyunca 275 faiz artırımı kararına karşı yalnızca 13 faiz indirimi kararı alındı. 

Küresel faizler yüzde 5’i geçti

Bloomberg ekonomistlerinin hesaplamasına göre, küresel faizler yıl başında yüzde 2,8 seviyesinde bulunmasına rağmemn 2022’yi yüzde 5,2 düzeyinde noktalayacak. 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*