Lider Seçer’den AKP’ye ‘ikinci yüzyıl’ eleştirisi

Mersin Büyükşehir Belediye Lideri Vahap Seçer, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Erdoğan’ın açıkladığı vizyon dokümanını eleştirdi. Seçer, “İkinci yüzyıl vizyonu tank, top, İHA, SİHA, vur kır, öldür, kahramanlık türküleri… Cumhuriyet bunun için kurulmadı. Cumhuriyet medeniyet projesidir. Barış projesidir. Demokrasi projesidir” dedi. 

Partisinin düzenlediği Cumhuriyet Bayramı kutlamasına katılan Mersin Büyükşehir Belediye Lideri Vahap Seçer, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı vizyon dokümanını de kıymetlendirdi.

CHP’li Mersin Büyükşehir Belediye Lideri Vahap Seçer, Mersin Valiliği uyumunda düzenlenen Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına katıldıktan sonra partisinin düzenlediği alternatif bayram kutlamasına katıldı. Cumhuriyet Alanında yapılan kutlamada bir konuşma yapan Lider Seçer, “Bizim kutladığımız cumhuriyet 2022 yılında Türkiye’deki cumhuriyet anlayışı değil. Cumhuriyetin demokrasi, özgürlük, adalet olduğunu düşünürüz. Bilim, medeniyet, çağdaşlık olduğunu düşünürüz. Bizim Cumhuriyetimiz Atatürk’ün cumhuriyeti. Laik, demokratik, toplumsal hukuk devleti tanımlamasına uygun bir idareden bahsediyorum” dedi.

VİZYON EVRAKINA DİKKAT ÇEKTİ

Konuşmasında AKP’li cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı vizyon evrakını de pahalandıran Seçer, “Biz arbede lisanını kullanmayız. Ulu liderimiz söylemiş yurtta sulh, cihanda sulh. Biz, mecbur kalınmadıkça savaş cinayettir diyen Atatürk’ün izindeyiz. Vizyona bakın. Gözlerim yaşardı. İkinci yüzyıl vizyonu tank, top, İHA, SİHA, vur kır, öldür, kahramanlık türküleri… Cumhuriyet bunun için kurulmadı. Cumhuriyet medeniyet projesidir. Barış projesidir. Demokrasi projesidir. Eğitim, çağdaşlık projesidir. Onun için kuruldu. Ülkemin geldiği duruma üzülmemek mümkün değil” sözlerinde bulundu.

“UCUBE BİR SİSTEM VAR”

Son günlerde cumhuriyeti herkesin kendince yorumlamaya, şekillendirmeye başladığını söz eden Seçer, şöyle devam etti:

*Zaten ülkede demokrasinin tecelli ettiği parlamento ya da halkın iradesinin tecelli ettiği bir parlamentodan kelam etmek mümkün değil. Mevcut ucube bir sistem olan başkanlık sistemi ile bir kişi ve etrafındaki kendi buyruk ve talimatları ile hareket eden bir kümenin, bir zümrenin idaresi altında bir rejim görüyoruz.

*Oysa bizim arzuladığımız; demokrasinin kuvvetler ayrılığı prensibi çerçevesinde çoğulcu parlamenter sistemle taçlanması. Cumhuriyetin demokrasi ile taçlanması. Son 5 yıldır bundan uzaklaşan bir Türkiye görüyoruz lakin esasen bu manada bugünkü ortaya koyduğumuz demokrasi çabası de tam bununla ilgili.

*Umut ediyorum yanlıştan dönecek, yanlış hesap Bağdat’tan dönecek. Türkiye layık olduğu halde, parlamenter sistemin güçlü olduğu, milletin iradesinin tecelli ettiği, parlamentonun kararlarıyla yönetildiği bir ülke pozisyonuna gelecek. Bundan en küçük bir telaşım yok.

“2023’TE FARKLI BİR COŞKUYLA KUTLAYACAĞIZ”

2023 yılında yapılacak seçimlerin kıymetine dikkat çeken Seçer,  şunları söyledi:

“Gelecek yıl bugün, çok farklı bir anlayışla ülkenin yönetildiğini gördüğümüz o gün farklı bir coşkuyla farklı bir inançla cumhuriyeti kutlayacağız. Kurum ve kurallarıyla yerleşmiş demokrasi o denli 100 yılda olmuyor. 200 yıl, 300 yıl, 500 yıl. Tecrübe istiyor. Bebeğe bakar üzere. Onu ana sütüyle besler üzere. Sevgiyle büyütür üzere demokrasiyi büyütmek gerekiyor. Hiç kaygınız olmasın. Olacaktır. Hastalıklar olacaktır, yağmurlar, fırtınalar olacaktır lakin bugün Mersin’de olduğu üzere aydınlık günler de olacaktır. O da yakındır.”

“DEVLET VATANDAŞINA TUZAK KURMAZ”

“Bizler ülkemizi seviyoruz. Bize sevgi testi yapıyorlar” diyen Lider Seçer kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bir taraftan yedi sülalenize yetecek servet yapın, tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyin için güçlü olun, devletin yapısına çivi sokun, devlet yapısını yok edin ondan sonra demokrasiden, hak hukuktan, insan haklarından kelam edin. Artık yüzsüzlüğün tepe yaptığı günleri yaşıyoruz Türkiye’de. Devlet vatandaşına tuzak kurmaz. Devlet kurumu bir diğer devlet kurumuna tuzak kurmaz. O ahlaksızlıkların tepe yaptığı günleri yaşıyoruz bugün. Şüphesiz bunların sonu gelecek. Mahkeme kadıya mülk değil. Bizler sokakta vatandaşımıza hizmet ederken hiçbir müdafaa zırhının ardına saklanmadık. Onlarla birlikte onlar için çalışıyoruz. Biz halkımızı seviyoruz.”

“İKİ AYYAŞ DİYENLERLE YAN YANA OLAMAYIZ”

1923’te ilan edilen Cumhuriyetin “yetkinin saraydan alınıp halka verilmesi” manasını taşıdığını tabir eden Seçer, şöyle dedi:

*Şimdi Türkiye o günleri yaşıyor. Cumhuriyet yetkinin saraydan alınıp tekrar halka verilmesi hasretiyle artık gelecek yıl bugün kutlanacak. Onu da başaracağız. Kimseden korkmuyoruz. Biz cumhuriyeti kuran Ceddimizin peşindeyiz. Onlar korkmadı. Onlar kaçmadı.

*Onlar gayret etti. Biz de gayret edeceğiz. Hak, hukuk, adalet diyoruz. Adalet herkese lazım olacak. Hukuku evlat üzere koruyun. Hukukun olmadığı yerde ne hayat olur, ne vatan olur, ne bayrak olur. Hukuku koruyacağız.

*Kimseden çekinmeyeceğiz. Biz CHP’liyiz. Atatürk’e, İnönü’ye iki ayyaş diyenlerle, Atatürk’ün annesine lisan uzatanlarla tıpkı saflarda olamayız. Gerçek Atatürkçüler biziz, CHP’liler. Gerçek vatanseverler varsa o da biziz, CHP’liler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx