Kıyıların yapılaşmaya açılmasına karşı verilen hukuk çabası kazanıldı!

Muğla Büyükşehir Belediyesi etraf ve tabiata ziyan verecek uygulamalara karşı türel çabasını sürdürüyor. Dünyanın en uzun kıyı şeridine sahip kentlerinden biri olan Muğla’da 16 Nisan 2022 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle kıyı alanlarının özel mülkiyete geçmesinin önü açılmıştı.

Bakanlık tarafından yayımlanan Yönetmelik ile kıyı bantlarında müsaadeli yahut müsaadesiz olarak evvelce yapılmış olan dolgu alanları tekrar tespit edilerek kıyı kenar çizgisi öne çekilebilecek birtakım alanlar turizm işletmeleri ile şahıslara kullanım hakkı verilebilecek yahut satışı gerçekleştirilebilecekti.

YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI

Tüm bu uygulamaların Muğla’nın tabiatı ve etrafına büyük ziyanlar vereceği, kıyıların yapılaşmaya açılması ile turizmin ziyan göreceği gerekçesiyle Büyükşehir Belediyesi tüzel çaba başlattı. Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan dava evrakında bu uygulamanın Anayasa’ya karşıt olduğu belirtilirken, “Türkiye’de kıyılar, Anayasanın 43. Hususu ve Uygar Kanunun 715. Unsuruna nazaran “devletin karar ve tasarrufu altındaki” yerlerdir. Bu yerlerin rastgele bir zümre yahut kişi mülkiyetine verilmesi mümkün değildir. Kıyılar toplumun her kısmı için eşit, karşılıksız kullanılan ortak alanlar olmak zorundadır sözleri yer aldı. Büyükşehir Belediyesinin açtığı dava sonucunda Danıştay tarafından “Yürütmeyi Durdurma” kararı alındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx