Kadınlardan Çok Resim Çizmeye Odaklandığını Söyleyen Zıtlıkların Sanatkarı Gustav Klimt Kimdir?

Zamanının en saygın sanatçısı olarak kabul edilmiş ve aynı zamanda erotizm temalı tabloları ile toplumun algısını zorlamış Gustav Klimt’in hikayesini beraber okuyalım.

Kaynak: https://www.artsy.net/article/artsy-e…

Gustav Klimt, 1862’de Viyana’da doğan sembolist bir ressamdı. Kendi hakkında konuşmayı sevmeyen bir sanatçı olmak ile beraber özellikle kadın figürine büyük bir hayranlık duyuyordu.

Ayrıca söylenenlere göre farklı kadınlardan 14 çocuğu vardı.

Babası altın ve gümüş oymacısı olan Gustav, onun adımlarını takip ederek Viyana Uygulamalı Sanatlar Okulu’nda sanat üzerine birçok eğitim aldı.

Gustav Klimt ‘Judith ve Holofernes’in Başı’, 1901 Belvedere Müzesi

14 yaşında tiyatrolar ve opera salonları için duvar ve tavan resimleri yapmaya başlayan Gustav, İmparator Franz Josef’in dikkatini çekerek Altın Liyakat Nişanı’nı aldı.

Gustav Klimt ‘Öpücük’, 1907 Belvedere Müzesi

Kadınlar her zaman Klimt’in en sevdiği konular olmuştu. ”Resim konusu olarak kendimle diğer insanlardan, özellikle de kadınlardan daha az ilgileniyorum.” demişti.

‘Titian Isabella d’Este’, 1534-1536 Kunsthistorisches Müzesi, Vienna

Zaman ile Gustav sanatına olan yaklaşımını değiştirerek kadın figürlerine odaklanmaya başladı. 1900’lerin başlarından kalma erotik kadın çizimleri, insan biçimine ve arzusuna olan ilgisini ortaya koyuyordu.

Gustav Klimt ‘Bakire’, 1913

Sanatçının eserleri ilk bakışta erotizm ile dikkat çekse de aslında insan doğasını ve karanlık dünyasını yansıtan birçok tema ile de ilgilenmekteydi.

Gustav Klimt ‘Ölüm ve Yaşam’ 1910/15

Klimt, 55 yaşındaki zamansız ölümüne yaklaştıkça, resimlerinde yaşam döngüsüne atıflar da daha sık ortaya çıkmaya başlamıştı çünkü yaşam ağacı, sanatçının en sevdiği temaları bir araya getiriyordu: Çiçekler, kadınlar ve sürekli değişen mevsimler.

Gustav Klimt ‘Yaşam Ağacı’, 1905

Günümüzde Klimt, 20. yüzyılın en büyük dekoratif ressamlarından biri olarak anılırken, aynı zamanda yüzyılın en önemli erotik sanat eserlerine imza atan ve iki farklı sanat akımını tek çatı altında başarıyla birleştiren benzersiz bir sanatçı olarak kabul edilmektedir.

Gustav Klimt ‘İlaç’, 1900/07 Belvedere Müzesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx