İtalya yeni bakan yardımcısının Nazi kol bandıyla çekilmiş fotoğrafını tartışıyor

Başbakan Meloni’nin kendi partisi çok sağcı İtalya’nın Kardeşleri’nden (FdI) milletvekili seçilen Bignami’nin Altyapı Bakanlığında bakan yardımcılığına getirildiğinin açıklanmasının akabinde Bignami’ye ilişkin bir fotoğraf, İtalyan basınında ve toplumsal medyada tekrar gündeme geldi.

Bignami’nin 2005’te Nazi subayı üzere giyinip, Nazi kol bandıyla çekildiği fotoğraf karesi, ülkede tartışma yarattı. Pek çok toplumsal medya kullanıcısı da bu fotoğrafa reaksiyon gösterdi.

Altyapı Bakanlığının yeni “2 numarası” Bignami ise kelam konusu fotoğrafın kendisinin bekarlığa veda partisi üzere özel bir ortamda çekildiğini belirterek, bu karenin tekrar gündeme getirilmesinin “saçmalık” olduğunu söyledi.

Bignami, “Totalitarizmin her halini, her türlü anti-demokratik söz biçimini ve hatta mutlak kötülük olan Nazizm ve ona yakın olabilecek her hareketi şartsız sert halde kınıyorum” açıklamasında bulundu.

Bignami, tüm siyasi yaşantısı boyunca Yahudi halkına ve İsrail’e olan yakınlığını her vakit lisana getirdiğini savundu.

İtalya’da 25 Eylül’de yapılan genel seçimleri, Benito Mussolini ve 1922-1943 devrindeki faşist periyoda gençliğinde sempatiyle baktığını gizlemeyen çok sağcı Giorgia Meloni ve partisi İtalya’nın Kardeşleri ve sağ ittifakı kazanmıştı.

Meloni ve liderlik ettiği sağ ittifakın, 22 Ekim’de sağ koalisyon hükümetini kurması, Mussolini’nin “Kara Gömlekliler” isimli kümeyle iktidarı ele geçirdiği “Roma’ya Yürüyüşü”nün 100. yılına denk gelmesi ise enteresan bir tesadüf oluşturmuştu.

Giorgia Meloni, 25 Ekim’de parlamentodaki inanç oylamasından evvel yaptığı konuşmada, “faşizm de dahil olmak üzere demokratik olmayan rejimlere hiçbir vakit sempati duymadığını” belirtmiş, 1938’deki ırkçı kanunları İtalya tarihinin en düşük düzeyi olarak nitelemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx