İstanbul Üniversitesi’nde Erdoğan’a protesto

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılacağı İstanbul Üniversitesi’ndeki aktifliği öğrenciler protesto etti. Siyah giyen öğrenciler, Bartın’da hayatını kaybeden madencilerin fotoğraflarını okulun farklı noktalarına astı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan bugün İstanbul Üniversitesi’nde ‘blok zincir’ aktifliğine katılıyor.  Erdoğan’ın katılacağı aktiflik öncesi Beyazıt ve Laleli etrafında ağır güvenlik tedbirleri alınırken, okul giriş çıkışları ve etrafında neredeyse herkese üst araması yapıldı.

Üniversiteliler ise kendilerine kulüp verilmemesine karşın okulun en büyük salonlarından birinin AKP’nin isteği üzerine çabucak tahsis edilmesini ve öğrencilerin yaşadığı dertleri protesto etmek için hafta boyunca siyah giydi. #Kararlarıbenbağlarım hashtag’iyle birçok öğrenci toplumsal medya hesapları üzerinden fotoğraflar paylaştı.

MADENCİLERİN FOTOĞRAFLARI KALDIRILDI

Bugün de Erdoğan’ın konuşma yapacağı Cemil Bilsel Konferans Salonu’na öğrenciler tarafından Bartın’daki maden personellerinin fotoğrafları asıldı. Fotoğraflar, Erdoğan okula gelmeden kaldırıldı.

Üniversitelilerin Erdoğan’ı protesto etmek için başlattığı siyah giyme aksiyonunu İstanbul Üniversitesi iktisat kısmı öğrencisi Tacettin Şahin, SÖZCÜ’ye anlattı.

“Biz aslında siyah giyme hareketini üniversitedeki genel problemler için yaptık” diyen Şahin, şunları söyledi:

SİYAH GİYMEK SEMBOLİK BİR HAREKETTİ

“Bugün üniversitelilerin barınma, geçinme üzere çok önemli sıkıntıları var. Yeni yurt yapılmıyor lakin yurtların içine daha fazla yatak atılarak konfor da düşürülüyor. Maden faciası bunu planlamamızdan sonra yaşandı. Biz de onların acısını yaşadığımızı belirtmek ve anmak için onları da bu hareketimize dahil ettik. Siyah giymek sonuçta sembolik bir hareketti. İştirak da baya ağır oldu.”

Okul etrafında Erdoğan’ın gelmesi nedeniyle adeta inanılmaz hal ilan edildiğini belirten Şahin, “Okul dışındaki öğrencilerin dahi üstleri arandı. Çok sıkı arama yapıldı. Okulun etrafında de çok ağır tedbirler alınmıştı” dedi.

KULÜPLERİN FAALİYETLERİ KISITLANIYOR

Üniversiteliler bu protestonun merkezinde öğrenci kulüplerinin faaliyetlerinin kısıtlanması olduğunu söylüyor. Kulüplere neredeyse hiç yer verilmiyor ve faaliyetleri engelleniyor. Fakat AKP ve MHP’li kümelerin kulüpleri istediği üzere faaliyet yürütebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx