Erdoğan sinyali vermişti! Zincirlere kapatma cezası gündemde

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtlarken marketlerdeki fahiş fiyat artışlarıyla ilgili, “Soruşturmalar neticesinde gerekli adımları attık, atarız. Hazine Maliye ve Ticaret Bakanlıklarımız hassasiyetle takip ediyor. Bu noktada kontroller çok daha farklı uygulamalarla devam edecek. Çünkü para cezası demek ki bunları ıslah etmiyor. Para cezasının dışında atılacak adımları da ilk kabine toplantımızda inşallah masaya yatırırız ve oradan da bunların üzerine ayrıca gideriz. Değişik öneriler var. Bütün mesele yaptırımın çok daha ağır olması. Bu bunlara ürkütücü gelebilir. Bunu halletmek lazım” değerlendirmesini yapmıştı.

Erdoğan’ın ardından MHP Lideri Devlet Bahçeli de partisinin grup toplantısında, “Sürekli zam yapan zincir marketlerin FETÖ ile irtibatlarının araştırılması gerektiğini düşünüyorum. Açgözlülere müsamaha gösterilmemelidir. Mutfaklarımıza karabasan gibi çöken kim varsa, iki yakasından tutmak devletin asli vazifesidir” demişti.

KABİNEDE ELE ALINACAK

Erdoğan ve Bahçeli’nin marketlerdeki fahiş fiyatlara yönelik arka arkaya yaptığı açıklamaların ardından gözler yapılacak yeni çalışmaya çevrildi. Hazırlıkları Ticaret Bakanlığı’nda süren çalışmanın detayları haftaya pazartesi günü yapılacak kabine toplantısında ele alınacak.

2.8 MİLYAR TL CEZA

AK Parti kurmaylarından edinilen bilgiye göre, bugüne kadar marketlere yönelik 200 bin denetim gerçekleştirildiği ve uygunsuzluk tespit edilen altı zincir markete 2.8 milyar TL para cezası verildiği ifade ediliyor. Ancak denetimlerin fahiş fiyatlarda herhangi bir düşüşe sebep olmadığı, bazı alternatif çözüm önerilerinin masada olduğu belirtiliyor. Bu kapsamda zincir marketlerin açılış kriterlerinin yeniden düzenlenmesi, sayılarının azaltılması, kapatma cezaları gündemde. Temel tüketim ürünlerinin ekonomik fiyatlarla tüketiciyle buluşacağı Koop-bakkal projesinin de bu kapsamdaki çalışmanın bir ayağı olabileceği ifade ediliyor.

KAYNAK: MİLLİYET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir