Demirtaş’ın Diyarbakır ziyaretiyle ilgili yeni detaylar; “Bu ‘jest’in iki sebebi olabilir”

Halk TV yazarı İsmail Saymaz, 6 yıldır Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın kalp krizi geçiren babasını görmesi için özel jetle Diyarbakır’a götürülmesi hakkında yeni detaylar paylaştı. 

Saymaz, bugünkü yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Selahattin Demirtaş’ın Beyaz Sandalyesi adlı kitabın yazarı ve Demirtaş’a yakın isim olan Zınar Karavil’e göre babasının kalp krizi geçirmesi Demirtaş’a iletilince avukatları Adalet Bakanlığı’na başvurdu.

Demirtaş, cumayı cumartesiye bağlayan gece Diyarbakır’a kelepçesiz ve takım elbiseli olarak götürüldü. Kendisine çok sayıda jandarma eşlik etti. Jandarmalar kibar ve saygılıydı. Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki babasının yanında 45 dakika kaldı. Yolculuğu sekiz saat sürdü.

Karavil, özel jetin küçük bir uçak olduğunu, ilk kez tahsis edilmediğini belirtiyor. Demirtaş’ın tutuklandığında ve kimi duruşmalarına küçük uçakla götürüldüğünü belirtiyor.

Demirtaş’ın Diyarbakır’a götürülmesinin hakkın kullanımı olduğunu vurgulayarak, şöyle diyor:

‘Bir hakkın kullanımı jest değildir. Demirtaş’a jest yapılmışsa bu HDP’nin gücüyle oldu. Demirtaş ya da herhangi bir HDP’li kanmaz. Bu jest Demirtaş’a terörist denilmesinin ne kadar saçma olduğunun göstergesidir. Madem ki Demirtaş terörist, neden jest yapılıyor?’

Karavil, AK Parti’nin HDP’yi ziyareti, Kobani Davası’ndaki tahliyeler ve Demirtaş’a ‘jest’ yapılmasının iki amacı olabileceğini belirtiyor.

İlki, AK Parti’den kopan muhafazakar Kürtlerde sempati yaratmak. İkincisi, HDP tabanında kafa karışıklığı.

Ben AK Parti’nin HDP ziyareti ile ‘zemin etüdü’ yaptığını düşünüyorum. Bu yolla kaybettiği Kürtlerin oyunu kazanmayı, HDP’lileri cumhurbaşkanlığı seçiminde tarafsız bir alana çekmeyi amaçlıyor olabilir. Eğer başarılırsa Erdoğan zaferini garantileyecektir.

İyi Parti ile HDP arasındaki gerilim AK Parti’nin planına su taşıyor. Altılı Masa’dan beklediği diyalog adımını göremeyen HDP, kendi yolunda yürüyebilir. Üç yıl önce İmralı mektubuyla halledilemeyen, bu kez kendiliğinden gerçekleşebilir.”


TIKLAYIN – Selahattin Demirtaş Diyarbakır’a götürüldü!

TIKLAYIN – Demirtaş’ın Diyarbakır’a getirilişinin ayrıntıları belli oldu: Ziyaret ailesi ve avukatlarından gizlendi

TIKLAYIN – Eski Adalet Bakanı Ergin: Demirtaş’ın Diyarbakır’a götürülmesi kararı Adalet Bakanlığı’nı aşar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx