Bisiklet sürmenin faydaları nelerdir? Bisiklet sürerek kaç kalori yakılır?

 

Hem spor yapmak hem de eğlenerek gitmek istediğiniz yere ulaşmayı sağlayan bir araç düşünün. İşte bu aracın ismi hepimizin çocuk yaşlarından beri bildiği bisiklet. Bisiklet sürmek en etkili ve bütün vücudun çalışmasını sağlayan egzersizlilerden biridir. Aynı zamanda eğlenerek spor yapmayı sağlayan bisiklet yüksek kalori yakmanızı sağlayan bir alettir.

Düzenli bir şekilde bisiklet sürmenin sayılmayacak kadar çok faydası bulunmaktadır. bayat haber sitesi Hem fiziksel hem ruhen birçok faydası olan bisiklet sürmenin aynı zamanda insanın yaşam tarzını değiştiren bir gücü vardır. Düzenli olarak bisiklet sürmeye başladığınız zaman sağlıksız yaşam tarzını da otomatikman geride bırakıyorsunuz. Bu nedenle düzenli bir şekilde bisiklet süren kişilerde kilo bir sorun olmaktan çıkmaktadır.

Bisiklet Sürmenin Faydaları Nelerdir?

İnsanlar bisikleti birçok amaçla hayatlarında bulundurur. Bisiklet sürmek sadece kilo vermek için kalori yaktırmaz bunun yanında birçok yararı bulunmaktadır. Bisiklet sürmek kilo verdirmenin yanında kişilerin ruh halinde olumlu yönde etkilemektedir. Bisiklet sürmek mutluluk hormonlarının salgılanmasına sebep olarak günlük hayatta daha az stresli zaman geçirmeniz sağlar.

Bisiklet sürmenin diğer faydalarını da şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Artmış kardiyovasküler zindelik
  • Artan kas gücü ve esneklik
  • Gelişmiş eklem hareketliliği
  • Azalmış stres seviyesi
  • Gelişmiş duruş ve koordinasyon
  • Güçlenmiş kemikler
  • Azalmış vücut yağ seviyesi
  • Hastalıkların önlenmesi
  • Kilo vermeye yardımcı
  • Tüm kas sisteminin aynı anda çalışması

Bisiklet Sürmenin Zayıflamaya Etkisi Var Mıdır?

Bisiklet sürmek her yaşta her seviyede bireyin yapabileceği bir egzersiz türüdür. Bisiklet sürmek oldukça fazla efor harcatan bir egzersiz. Bu sebepten dolayı bisiklet sürerek yağ yakımını hızlandırıp kilo vermeyi sağlayabilirsiniz.  Her gün düzenli olarak bisiklet sürmek metabolizmanızın da düzenli çalışmasını sağlayacaktır. bayindir haber sitesi Metabolizmanız düzenli çalıştığında vücudunuz düzenli olarak enerji tüketecek ve bu enerji bir süre sonra vücudunuzdaki yağlardan sağlanacaktır. Vücudunuzdaki yağlar enerji olarak tüketilmeye devam ettiği sürece kilo vermeye devam edersiniz. Tüm bunları sağlamak için günde sadece 1 saat bisiklet sürmeniz yeterli olacaktır.

Bisiklet Sürmek Kaç Kalori Yaktırır?

Forma girmek için ve daha sağlıklı bir görünüme sahip olmak için kilo vermek isteyen bireylerin çoğunlukla tercih ettiği egzersiz türü olan bisiklet sürmek kalori yakımı için son derece önemli bir egzersizdir. Özellikle sıcak havalarda bisiklet sürmek terlemenizi ve vücuttan toksinleri atmanızı kolaylaştıracağı için daha çok tavsiye edilir. Sadece bisiklet sürerek ideal kilonuza ulaşmak için sabırsızlanıyorsanız öncelikle bisikletin ne kadar kalori yaktırdığını öğrenmek isteyeceksinizdir. Bisiklet sürmenin ne kadar kalori yaktırdığını hesaplamak oldukça kolaydır.

Bisiklet sürerek ne kadar kalori yakılacağı, kişinin bisikleti ne kadar süre sürdüğü ve ne kadar hızda kullandığı belirlemektedir. Ancak ortalama bir hesap yapacak olursak saatte ortalama 20 km hızda bisiklet sürmek, bir saatte yaklaşık 650-700 kalori yaktırır.

Kondisyon Bisiklet Kaç Kalori Yakar?

Açık havada bisiklet sürmek istemeyen bireyler için spor salonlarında bulunan kondisyon bisikleti alternatifi de vardır. Kötü ve soğuk havalarda kapalı alanlarda bisiklet sürerek formunu korumak isteyen kişiler için kondisyon bisikletleri vardır. baykan haber sitesi Kondisyon bisikletlerinin yaktırdığı kalori normal bisikletten çokta farklı değildir. Kondisyon bisikletlerinde hız ve zorluk seviyeleri vardır. Bunlara bağlı olarak yakacağınız kalori miktarı değişiklik gösterir. Ancak ortalama olarak 1 saat kondisyon bisikleti kullanmanız durumunda hızınıza bağlı olarak 450 ila 700 arasında kalori harcamanız mümkün olmaktadır.

Zayıflamak İçin Ne Kadar Bisiklet Sürülmeli?

Bisiklet sürerek kilo vermek isteyenlerin aklını karıştıran bir soru da kilo vermek için ne kadar bisiklet sürmeliyim? Sorusudur. Tabi ki bu sorunun cevabı kişinin yaşı cinsiyeti mevcut kilosuna göre değişmektedir. Ancak sağlıklı ve orta yaşta bir birey düşünüldüğü zaman bisiklet sürme egzersizi günlük en az 1 saat kadar sürmesi sağlığı açısından oldukça faydalıdır.

Günlük 1 saatten az bisiklet sürüldüğünde çok fazla yağ yakımı meydana gelmeyecektir. Bunun asıl sebebi ise bisiklet sürerken vücut enerjiyi 40 dk. ile 1 saat sonrasında yağlardan almaktadır. Vücut 40 dk. ya kadar vücutta depolanan enerji kaynaklarını harcar. bayrakli haber sitesi 40 dk. sonrasında yağları enerji olarak kullanmaya başladığı için bisiklet sürme egzersizin 1 saatten uzun olması gerekmektedir. Tabi ki bu kilo vermek isteyen kişiler için gereklidir.

Bisiklet Sürmek Hangi Kasları Çalıştırır?

Bisiklet sürmeye bireyler ne kadar fazla zaman ve emek harcarsa vücudundaki kaslar da o derece çok çalışır ve o derece gelişim gösterir. Bakıldığı zaman bisiklet sürmek aslında bütün vücudu çalıştıran bir aktivitedir. Ancak bazı bölgeleri ve kasları diğer bölgelere göre yoğun bir şekilde etki eder. Bu bölgeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*