Bakan Kurum’dan kıymetli açıklamalar

Bakan Kurum’un açıklamaları şu biçimde: 

“2 gün boyunca endüstride yeşil dönüşüm seminerimizde endüstriyel emisyonların direktifi idaresi kapsamında yer alan pak üretim teknikleri, iklim nötr ve sıfır atık amaçlarımız ,yeşil kalkınma amaçları, hudutta karbon düzenlemesi, sınıflandırma sürdürülebilir finans konusunda istişare etme fırsatı bulacağız. Toplumun tüm kısımlarıyla yapacağız. Şimdiden sivil toplum örgütlerimiz, sanayicilerimiz, uzmanlarımızın sunacağı fikirleri için şükranlarımı sunuyorum. 

2053 net sıfır emisyon maksadı ve yeşil kalkınma gayesine ulaşma noktasında bizim iklim kanunumuza altlık teşkil ediyor. Burada çıkacak sonuçlarla oluşturmuş oluyoruz. 

İklim değişikliği nedeniyle barınmadan ulaşıma, tedarik zincirine kadar aksilikler yaşadığımızı daima birlikte görüyoruz. BM’nin 2022 yılında yayınladığı Global Riskler Raporu ile gördük ki yaşadığımız afetlerin yüzde 91’i de iklim değişikliği kaynaklıdır. Bu artık tüm ülkelerde yaşanan bir sorun. Ülkemizin tarihî bir sorumluluğu olmamasına karşın biz de iklim değişikliğinden etkilenen ülkelerden bir tanesiyiz. 

Son yıllara baktığımızda biz Türkiye olarak afetlerden ağır bir halde etkileniyoruz. Sel afetleri, yangınlar, Marmara Denizi’nde görmediğimiz müsilaj bunun en somut örnekleri. Bunların sayısı şiddeti giderek artıyor. 

İklim değişikliği çalışmalarımızı yürütüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koymuş olduğu vizyon çerçevesinde tüm paydaşlarımızla bir ortaya geliyor. 2053 vizyonumuza ait çalışmaları ortaya koyuyoruz. Çok değerli yol kat ettik. Yeşil kalkınma yolunda Türkiye başlığı ile istişare toplantısı düzenledik. Türkiye’nin birinci iklim şurasını toplumun tüm kısımlarının orada olduğu bir seminerdi bu. Bu seminerde çok değerli kararlar aldık. 217 kararla birlikte önümüzdeki süreçte atacağımız adımların değerli altlığını teşkil etti.

COP27 toplantısında 2030 yılında artıştan azalış gayemizi yüzde 41’e yükselttiğimizi tabir ettik. En geç 2038 yılına kadar da emisyonlarımızı pik noktasına ulaştıracak ve net sıfır emisyon amacımıza güçlü politikalarımızla ilerlemeye devam edeceğiz.

2024 yılında pilot uygulamasına başlayacağımız emisyon ticaret sistemi ile birlikte bölümümüzde fazla emisyon üretenlerin cezalandırıldığı az emisyon üretenlerin ödüllendirildiği bir sisteme geçmiş olacağız.

Yeşi kalkınma çerçevesince üretirken kirletmemeyi merkez alacağız. Tabiatımızı kirletmeyeceğiz ve üretimimizin merkezinde insan olacak. Ülkemizin üretimini de ihracatını da daha da artıracağız. Bu noktada sanayicilerimizden ve özel dalımızdan beklentimiz büyük.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx