Bakan Kurum: İstanbul’da 1,5 milyon acil dönüşmesi gereken konut var

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “İstanbul’da 1,5 milyon acil ve öncelikli dönüşmesi gereken konut var. Yüzde 20’si çok acil” dedi. 

Bakan Murat Kurum, bir TV kanalında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Şu anda en önemli gündemin deprem bölgesindeki vatandaşlar olduğunu belirten Kurum, “Önceliğimiz, deprem bölgesindeki vatandaşlarımızın bir an önce konutlarını yapmak.” diye konuştu.

Yeni projeleri 15 Mayıs itibarıyla hayata geçireceklerini vurgulayan Kurum, önümüzdeki perşembe günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın teşrifleriyle depremin üzerinden henüz 66 gün geçmesine rağmen 100 bin konutun inşasını başlatacağını söyledi.

Depremin ilk günü Gaziantep’te üs kurduklarını anlatan Kurum, şöyle devam etti:

“Türkiye’deki tüm inşaat malzeme üreticilerini bir araya getirdik. ‘Bize bu kadar demir, çimento, kalıp malzemesi lazım’ dedik. Seçime 34 gün var, harıl harıl ihalelerimizi yapıyoruz. 1 milyon 200 bin konutu nasıl yaptıysak o anlayışla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Boş vaat vermek çok kolay, hele hele seçim sürecinde. Madem Sayın Kılıçdaroğlu ücretsiz yapmak istiyor. İzmir’de deprem oldu. Neden orada bedava konut yapıp, depremzedelere vermedi. Elinden tutan mı vardı? Ben kimin vaatlerini tuttuğuna bakarım. Yapamayacakları vaatleri verenlerin peşinden koşmam. Seçim sürecinde boş vaat vermek kolay. Biz, hiçbir zaman böyle bir siyaset yapmadık. Projelerimiz üzerinden eser siyaseti yaptık. Biz yapabileceklerimizi söylüyoruz.”

“5 milyon 919 bin bağımsız bölümün bire bir tespitini yaptık”

Depremden etkilenen 11 ilin birbirinden farklı özellikleri olduğunun altını çizen Kurum, “O yüzden 4 ilimizi 4 ayrı mimara verdik. Oralarda yeşil yollar, toplanma alanları yapılacak. Bayramda Sayın Cumhurbaşkanımızın da katılımıyla ilk başlattığımız konutlarımız teslim edilecek. Köylerde konutlarımızı bitireceğiz. Bunlar tek katlı köy evleri. Mesela bir köyün tamamı bitecek, bayrama yetişecek. Bittikçe de vatandaşlarımıza teslim edeceğiz.” dedi.

“İlk günden beri devlet üzerine düşen görevi yaptı”

Deprem bölgesindeki vatandaşların devlete bakış açısıyla ilgili bir soru üzerine Kurum, şu ifadeleri kullandı:

“Muhakkak eksiklerimiz vardı. Fakat ben bir tek kötü söz duymadım. ‘Devletimiz var olsun, Allah devletimize zeval vermesin.’ dediler. Elimizden gelen tüm mücadeleyi yaptık. Her şey dört dörtlük oldu demiyoruz. İnanın başka ülke enkazın altından daha vatandaşını çıkaramazdı. Biz tek yürek olduk, enkazın bir tarafından tuttuk. Vatandaşımız bize ‘Önümüzdeki seçimi sizin almanız lazım, yoksa 6+1 masa gelirse konutlarımızı yapmaz. Biz açta açıkta kalırız.’ diyor. Sayın Cumhurbaşkanımız 21 yıldır milletimize ne söz verdiyse tutmuş.”

“İstanbul’da 1,5 milyon acil dönüşmesi gereken konut var”

“Bire bir yıkılan yapıların yüzde 96,4’ü 99 öncesi yapılan yapılar” diyen Kurum, AK Parti iktidara geldiğinde yapı denetim düzenlemesini hayata geçirdiklerini, 1 milyon 200 bin konutla dönüşümü sağladıklarını aktardı.

Kurum, İstanbul’da 695 bin konutun dönüşümünü yaptıklarına işaret ederek “Deprem riski olan konutları yeniledik. Şu anda İstanbul’un 39 ilçesinde 93 bin konutun dönüşümü devam ediyor. Daha da güçlendirerek bu iradeyi ortaya koymak zorundayız. İstanbul’da 1,5 milyon acil ve öncelikli dönüşmesi gereken konut var. Yüzde 20’si çok acil.” şeklinde konuştu.

“İstanbul’da iki yakada uydu kentler kuracağız”

İstanbul’a ilave bir nüfus getirilmemesi gerektiğini belirten Kurum, “İstanbul’u, hizmet, finans, kültür ve sanatın şehri haline getirmek zorundayız. Kısmi sanayi de olacak ama bacalı sanayi değil teknolojik. Sayın Cumhurbaşkanımızla Ataşehir’de finans merkezini açacağız. 2,5 milyon metrekare alanı var. 50 bin kişi istihdam edilecek.” dedi.

Bakan Kurum, İstanbul’daki 1,5 milyon riskli konutun 500 binini olduğu yerde dönüştüreceklerini söyleyerek şöyle devam etti:

“Kalan 500 bin konutumuz için Anadolu ve Avrupa Yakası’nda uydu kentler planlıyoruz. 10 bin konutun temelini bu ayın 22’sinde Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifi ile atacağız. İstanbul’u kaderine terk edemeyiz. Ehliyetsiz, liyakatsiz insanlara terk edemeyiz. İmar barışı çıkarmak gibi gündemimiz yok. İstanbul’u hep birlikte yeniden inşa etmemiz lazım. İnşallah 14 Mayıs’ta zaferimizi kazanacağız. Milletimizin refahına odaklanacağız. Gelecek kaygısı çekmeden, sadece milletimizin geleceğinin kaygısı için mücadele edeceğiz.”

Kızılay’a yönelik eleştiriler

Kızılaya yönelik eleştirilere ilişkin gelen bir soruyu da cevaplandıran Kurum, “Kızılay bizim kurumumuz. 85 milyonun bir değeri. Kızılaydaki çalışanlarımız, arkadaşlarımız deprem sürecinde yapılması gereken her türlü çalışmayı gece gündüz çalışarak, uykusuz, yorgun bir mücadele yaptılar. Burada Kızılayı yermek, kişiler üzerinden eleştirmek en kolayı.” değerlendirmesini yaptı.

(AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx