Altın İçin 7 Kısa ve Orta Vadeli Tahmin: Bu Seviyeleri Bekleyin!

Altın fiyatları, güçlenen dolarla Çarşamba günü düşerken, geçen ay ABD tüketici fiyatlarının beklenenden daha hızlı yükseldiğini gösteren veriler, yatırımcıların Federal Reserve’in para politikasını sıkılaştırmaya devam edeceğine dair endişelerini güçlendirdi.

“Agresif sıkılaştırmanın altın üzerinde baskı oluşturması olası”

Artan faiz oranları, yatırımcıları altın gibi getiri sağlamayan varlıklara para yatırmaktan caydırıyor. City Index kıdemli piyasa analisti Matt Simpson, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Daha agresif bir sıkılaştırma patikasının öngörülebilir gelecekte altının üzerinde baskı oluşturması daha olası. Ancak düşüş ivmesinin yavaşlaması ve güçlü enflasyona rağmen altının Salı günü yatay kapanmasıyla, belki de en düşük direnç yolu mevcut seviyelerden biraz daha yüksek.

“Bu endişe altına baskı uygulayacak”

Fed yetkilileri Salı günü ABD merkez bankasının enflasyonu yenmek için kademeli olarak faiz oranlarını artırmaya devam etmesi gerektiğini söyledi. Dallas Fed Başkanı Lorie Logan, “Faiz artışlarını önceden tahmin edilenden daha uzun süre sürdürmeye hazırlıklı kalmalıyız. Riskler göz önüne alındığında, en yüksek faiz oranına veya kesin bir oran yoluna kilitlenmemeliyiz,” dedi.

TÜFE verilerinin ardından hem Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin hem de Dallas Federal Reserve Başkanı Lorie Logan, merkez bankasının enflasyonu %2 hedefine indirmeye odaklanması gerektiğini söyledi. Fed’in politika faizini en az iki kez daha artırarak %5-%5,25 aralığına yükseltmesi beklenirken, mali piyasalar yaz aylarında çeyrek puanlık bir faiz artırımına daha gitme ihtimalini koruyor.

High Ridge Futures metal ticareti direktörü David Meger, Fed’in faiz artırımlarında daha agresif olma ihtiyacı hissedebileceğini ve enflasyonist baskılarla mücadele etme ihtiyacı duyabileceğini söylüyor. Bu endişesinin devam emesinin ise altına baskı uygulayacağını kaydediyor.

“Fed, açıkça agresif davranmayacak”

GraniteShares Gold Trust BAR’ı yöneten GraniteShares portföy yöneticisi Jeff Klearman, “Enflasyonun hızı ılımlı olmaya devam ediyor, ancak daha yavaş bir oranda. İlginç bir şekilde, çekirdek enflasyon tüm enflasyondan daha az arttı,” açıklamasını yapıyor.

Jeff Klearman, altının destek bulduğunu ve ticarette daha yüksek zaman harcadığını, yavaşlayan enflasyon oranına tepki gösterdiğini, ancak aynı zamanda Fed politikasının TÜFE verileri tarafından kayda değer bir şekilde değişmeyebileceğini de dikkate aldığını söylüyor. Klearman, “Yatırımcı duyarlılığını yansıtan Fed, politikasını önemli ölçüde değiştirmese de, açıkça agresif davranmayacak,” diyor.

“Altın fiyatları için kısa vadeli ters rüzgar olabilir”

Avustralya ve Yeni Zelanda Bankacılık Grubu’na (ANZ) göre, piyasa beklentileri ikinci çeyrekte daha şahin bir Federal Reserve’e doğru kayarken, altının yukarı yönlü ivmesi gücünü kaybetti. Altın için kısa vadeli risk 1.800 doların altını gösteriyor. ANZ’nin stratejistleri Daniel Hynes ve Soni Kumari Pazartesi günü bir notta, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Fed sıkılaştırması etrafında son zamanlarda piyasa beklentilerinin yeniden fiyatlanması, altın fiyatları için kısa vadeli bir ters rüzgar yaratabilir. Güçlü bir işgücü piyasası, enflasyonda daha fazla sürpriz görebilir ve Fed’i daha şahin bir duruşa itebilir.

Hynes ve Kumari, piyasanın faiz beklentileri Fed’in görünümünden saptığı için altının kısa vadeli oynaklık yaşamasını bekliyor. İşsizlik tarihsel olarak düşük ve enflasyon, Fed’in hedef aralığının üzerinde kalmaya devam ediyor. Analistlere göre bu, Fed’i şahin tutabilir. ABD doları bu yıl altının ana itici gücü olmaya devam edecek. Yılın başında dolar zayıflayınca altın yükseldi. Ancak Ocak ayındaki güçlü istihdam raporunun ardından, altını baskılayan ABD doları güçlendi. Analistlere göre, yine de bu son trend muhtemelen geçici.

“Bu durum altını desteklemeli”

ANZ’nin altının yıl sonu fiyat hedefi 1.900 dolarda kaldı. Banka, yılın ikinci yarısında kıymetli metal için daha fazla kazanç öngörüyor. Analistler, bu konudaki görüşlerini şu şekilde açıklıyor:

Yürüyüş döngüsünün olgun aşaması, 2022’de görülen hızda faiz artırımlarına yol açmamalı. Bu, DXY’yi geçen yılın yüksek seviyesinin oldukça altında tutacaktır. Geçen yıl USD’ye güvenli liman akışını yönlendiren ‘korku faktörleri’ de azaldı. Bu, dolarda yapısal bir düşüşün kartlarda olduğuna inanmamızı sağlıyor ve bu da altını desteklemeli.

“Altın için kısa vadede daha fazla düzeltme olabilir”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın, 1.960 dolara yükseldikten ve Fed’in sıkılaştırma döngüsünü gevşeteceği beklentileriyle dokuz ayın en yüksek seviyelerine ulaştıktan sonra keskin bir düşüş gördü. Analistlere göre, kısa vadede altının onsu teknik açıdan 1.800 doların altına düşebilir. Hynes ve Kumari, daha fazla satışın, fiyatların kısa vadede 1.800 doların altına düşmesine neden olabileceğini belirtiyor. Bu doğrultuda şunları kaydediyorlar:

%20’lik bir fiyat rallisinden sonra bu düzeltme normal görünse de, yükseliş azalıyor gibi görünüyor. Son düzeltme, yükselen kama formasyonunun trend çizgisi desteğini kırdı. Stratejistler, altın fiyatlarında daha fazla düşüşün kısa vadede daha fazla teknik satışları tetikleyebileceğini söylüyor. Temel destekler 1.800 dolar ve 1.730 dolar. Yukarı yönde, yakın direnç 1.900 dolar seviyesinde bulunuyor. Fiyat 1.930 doların üzerine çıkarsa, yükseliş trendinin devam edeceğini teyit eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx