Akşener’e Çiçek Verince Sürülen Öğretmen Konuştu: Müfettiş ‘Konjonktür Böyle’ Demiş

Giresun Bulancık ilçesini ziyaret eden İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e çiçek verdiği için maaşı kesilen ve sürülen öğretmen  Mustafa Dizdar, “Müfettiş bey, ‘Konjonktür böyle, çiçeği buraya değil diğer tarafa verecektin’ dedi’ diye konuştu. 

Giresun Piraziz Meslek Lisesi muhasebe öğretmeni Mustafa Dizdar, geçen 20 Temmuz’da, Bulancak ilçesini ziyaret edip halka seslenen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e çiçek verdi.  Dizdar’ın bir arkadaşı bu anları bir arkadaşı sosyal medyadan paylaştı. 

Bunun üzerine Giresun İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dizdar hakkında siyasi faaliyetlere katıldığı gerekçesiyle soruşturma açtı. Yapılan soruşturma neticesinde Dizdar’a yaptırım kararı çıktı. Öğretmenin maaşının yarısının kesilmesine ve eski okuluna 65 kilometre uzakta olan Güce ilçesindeki Güce Çok Programlı Anadolu Lisesi’ne tayinine karar verildi.

“Çiçeği buraya değil diğer tarafa verecektin”

21 yıllık öğretmen Mustafa Dizdar, yaşadıklarını Radyo Sputnik’ten Atilla Güner’e anlattı.Müfettiş ile aralarında geçen bir diyaloğu aktaran Dizdar, şunları kaydetti:

‘Müfettiş bey, ‘Konjonktür böyle, çiçeği buraya değil diğer tarafa verecektin’ dedi. Bunu bir devlet memuru söylüyor. Milli Eğitim’de çalışanlar da memur ve hepsi aldıkları maaş ile evlerine bakıp çocuklarını okutuyorlar. Benim maaşımın kesilmesine hepsinin gönlü razı oluyor ve böyle bir ceza olmamasına rağmen. Memur, siyasetçiyle görüşemez, siyaset yasak ya da partiden içeri giremez.. Hepimiz sosyal alanda yaşıyoruz. Memurun ticaret yapması da yasak o zaman alışveriş de mi yapmayalım? Siyasi parti mensubu olan insanlarla oturup bir çay içemez miyiz? Fikir alışverişinde bulunamaz mıyız? Sen iktidar partisinden değilsin, ben seninle konuşamam deyip oradan uzaklaşacak mıyız? Biz devletin memuruyuz, herkesle iletişim halinde olabiliriz.’

“Aşağıdakilerin koltuk koruma sıkıntıları var”

Milli Eğitim Bakanlığı’na itiraz bulunduğunu belirten Dizdar ‘Bakanlık kesinlikle bu cezaların iptal olacağını düşünüyor. Kademe ilerleme ve maaş kesim cezasının iptal olacağını ama görev yeri değişikliğinin Valilik inisiyatifinde olduğu için onunla ilgili yargı yoluna gitmemiz gerektiğini söylediler. Mağdur olduğumu bana cezayı verenler de biliyor. 2-3 ceza çekmemi cesaret olarak görüyorlar. Yukarıdakilerin benim çiçeği kime verdiğimle bile ilgilendiklerini düşünmüyorum ama aşağıdakilerin koltuk koruma sıkıntıları var ve doğru işi böyle yaptıklarını düşünüyorlar‘ dedi. Dizdar sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Eğitimci olarak bu olaylara şahitlik etmek çok üzücü. Bizler çocuklara nasıl rehber olacağız? Gençlere ‘iletişim kurun, birbirinizi dinleyin’ diye nasıl söyleyeceğiz? Hırslarımız yüzünden birbirimizin yüzüne bakamayacak duruma geliyoruz. Herkes herkese çiçek verebilir.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx