AK Parti Milletvekili Adayı Tuğrul Türkeş Kimdir, Kaç Yaşında ve Nereli? Tuğrul Türkeş’in Eğitimi ve Kariyeri

23, 24, 25 ve 26. Dönemde Ankara Milletvekili seçilen ve 63, 64 ve 65. Hükûmetlerde ‘Başbakan yardımcılığı’ görevi alan Yıldırım Tuğrul Türkeş, 14 Mayıs 2023 seçimlerinde de AK Parti’nin milletvekili adayı oldu. Hacettepe Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümü mezunu olan Tuğrul Türkeş, 4 çocuk babasıdır. Peki Yıldırım Tuğrul Türkeş kimdir, kaç yaşında? Yıldırım Tuğrul Türkeş’in eğitim hayatı ve kariyeri nedir?

İşte Yıldırım Tuğrul Türkeş hakkında merak edilen bilgiler…

Yıldırım Tuğrul Türkeş Kimdir?

1 Aralık 1954 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Yıldırım Tuğrul Türkeş, ekonomist ve siyasetçi kimlikleri ile bilinir. Yıldırım Tuğrul Türkeş, Milliyetçi Hareket Partisi’nin kurucusu Alparslan Türkeş’in oğludur. Yıldırım Tuğrul Türkeş, evli ve 4 çocuk babasıdır.

Yıldırım Tuğrul Türkeş’in Eğitimi

Yıldırım Tuğrul Türkeş, TED Ankara Kolejinden mezun olmuştur. Daha sonra  Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde 2 yıl mimarlık okumuştur. Ardından Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirmiştir.

Yıldırım Tuğrul Türkeş’in Siyasi Kariyeri

Yıldırım Tuğrul Türkeş, Ticaret Bakanlığında Basın danışmanlığı yapmıştır. Aynı zamanda  Ortadoğu gazetesinde Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Son Havadis, Akşam ve Yeni Harman gazetelerinde köşe yazarlığı görevlerinde bulunmuştur.

Babası Alparslan Türkeş öldükten sonra 1997 yılında MHP genel başkanı olarak aday olmuştur. Seçimin ilk aşamasında en yüksek oyu almıştır ancak seçilmek için yeterli oyu alamamıştır. İkinci aşamada ise Devlet Bahçeli’yi desteklemek için adaylıktan çekilmiştir.

Türkeş, Bahçeli genel başkan seçilince MHP’den ayrılmıştır. Daha sonra ATP kurucu üyeleri arasında yer almıştır. 2002 seçimlerinde DYP ile seçim ittifakı yapan Türkeş, Kayseri’den milletvekili adayı oldu ancak barajı geçemedikleri için milletvekillerini kaybetti. Daha sonra da ATP’den ayrıldı.

2007 seçimlerinde Türkeş, MHP’den milletvekili adayı oldu ve seçildi. 2011 ve 2015 seçimlerinde de mecliste yer aldı. 5 Eylül 2015 tarihinde seçim sürecinde yaşanan problemler dolayısıyla MHP’den ihraç edilen Yıldırım Tuğrul Türkeş, AKP’ye katıldı. Kasım 2015 seçimlerinde AK Parti’den meclise girdi. 64. ve 65. Hükûmette başbakan yardımcısı oldu.

2018 genel seçimlerinde Ankara’dan milletvekili olan Tuğrul Türkeş, 2023 seçimlerinde de adaydır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx