Açıklandı: Bu Coinleri Tutan Balina, Bitcoin’i Çökertebilir!

Cryptoquant CEO’su Ki Young Ju tarafından ortaya atılan veriler, şu anda kripto karşıtı bir ülkenin Bitcoin (BTC) ve dolasıyla piyasa çökertecek kadar rezervi olduğunu gösteriyor.

Çin, piyasayı çökertebilecek sinsi bir balina olarak ortaya çıktı

Asya’nın en büyük ülkesi, kripto paraları reddeden ülkelerin öncüsüydü. Şu anda bile piyasayı birkaç saniye içinde tamamen yok edebilecek rezervi bulunuyor. Kripto para araştırmacı Paulo A. José tarafından 13 Kasım’da yayınlanan bir rapora göre, Çin hükümeti MicroStrategy veya Elon Musk’tan daha fazla Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) tutuyor.

Blockchain veri analizi platformu CyptoQuant’ın kurucusu ve CEO’su Ki Young Ju’da bu bilgiyi ilk olarak 2 Kasım’da paylaştı. Ki Young Ju ayrıca, en büyük Bitcoin rezervine sahip halka açık şirketleri listeleyen bir tablo yayınladı.

Çin bu kripto para rezervinin büyük bir bölümünü 2019 yılındaki bir dolandırıcılık soruşturmasından elde etti. Araştırmaya göre:

Çinli yetkililer 2019 yılında PlusToken dolandırıcılığından 194 bin BTC , 833 bin ETH ve diğer kripto para birimlerinden ele geçirdi. 6 milyar dolarlık varlıkları ulusal hazineye devrettiler.

Tek Bitcoin balinası Çin değil

Young Ju, ayrı bir yorumda, Bulgaristan hükümetinin 200 binden fazla Bitcoin’e sahip olduğunu belirtti. Bulgaristan hükümeti de bu kripto paraları 2017’de bir kripto suç çetesinden devraldı.

Bitcoin tehlikede mi?

Ülkelerin kripto rezervlerini gündeme getiren José’ye göre, Çin ele geçirdiği 194.000 BTC’yi satmaya başlarsa, piyasa ciddi şekilde zarar verme şansı var. Araştırmacıya göre Çin’in gücü Bitcoin’in fiyatını yedi saniyede 5.000 dolara indirmek için yeterli. Bununla birlikte, Çin 2021’den bu yana ülke çapında kripto para yasakları uyguluyor. Ancak yasaklar ülkenin kripto paraları benimsemesini engelleyemedi. Çin hala kripto para kullanımı konusunda ilk 10 arasında kalmaya devam ediyor.

Ek olarak, yasaklara rağmen, Birawr’dan alınan bilgilere göre, Çin madencileri büyüyemeye devam ediyor. Kaynaklar, 11 Kasım itibariyle 65 Bitcoin node operatörünün olduğunu ortaya çıkarıyor.

BTC fiyat analizi

CryptoQuant analistlerinden Achraf Elghemri, Bitcoin’in MVRV değerinin trendin tersine dönmesine yol açabilecek ilginç bir hareket gösterdiğini paylaştı. Analizlerinde, MVRV endeksinin düşük değerli bir oran gösterdiğine dikkat çekti. Son günlerde düşüşün ciddiyeti nedeniyle çok az spekülatif sıçrama oldu. Bu da olası bir piyasa tabanına işaret ediyor. Bu nedenle, analiste göre yatırımcılar bir fiyat artışı bekleyebilirler.

On-chain tarafında, Glassnode’a göre ilginç bir şekilde, 0.01 veya daha fazla Bitcoin tutan adreslerin sayısı 11.032.070 ATH’ye ulaştı. Bu da krizin ortasında yatırımcıların Bitcoin’e olan güvenini yansıttığı için olumlu bir gelişmeydi. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, BTC fiyatı şu anda 16.500 dolar bölgesinde zaman geçiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx