7,7 Büyüklüğünde Deprem, 10 İli Vurdu.

Haber: TAMER ARDA ERŞİN – Kamera: FATİH EFE

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dikbayır, Malatya’da depremin yaşandığı bölgede; “Gördüğünüz gibi ateşin etrafında ısınmaya çalışıyorlar maalesef ateşe atacak bir odunları, kömürleri bile yok… Hem bizim teşkilatlarımızdan hem de vatandaşlarımızdan buraya gelecek yardım kamyonları ve tırları var, valilerimizden bunları AFAD yetkililerine ulaştırmalarını hemen teslim etmelerini istiyoruz” açıklamasını yaptı.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde bu sabah saat 04.17’de meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki deprem, 10 ilde etkili oldu. Ardından saat 13.24’te merkez üssü Elbistan olan 7,6 büyüklüğünde ikinci bir deprem daha meydana geldi.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dikbayır ve İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Beyaz, Malatya’da deprem etkilenen yurttaşları ziyaret etti. Malatya’da açıklama yapan Dikbayır, şunları söyledi:

“GÖRDÜĞÜNÜZ GİBİ ATEŞİN ETRAFINDA ISINMAYA ÇALIŞIYORLAR MAALESEF ATEŞE ATACAK BİR ODUNLARI, KÖMÜRLERİ BİLE YOK”

“Öncelikle basın mensuplarımıza çok teşekkür ediyoruz, vatandaşımızın buradaki sesini duyurmak için aracılık ediyorsunuz kıymetli bir iş yapıyorsunuz. Biz de Genel Başkanımızın görevlendirmesiyle bugün bütün genel başkan yardımcılarımız ve milletvekillerimiz deprem bölgesi olan 10 ilde dağıldık. Biz de Malatya’dayız, İstanbul Milletvekilimiz Ümit Beyaz’la buradayız. Özellikle bir duyuru yapmak istiyoruz; bugün birlik olma günü, bugün sizin belediyeniz bizim belediyemiz olmasın, sizin kurumunuz bizim kurumumuz olmasın sadece vatandaşlarımızın sesini duyurmak için buradayız. Deprem bölgesi olmayan diğer illerimizden gelen yardımların AFAD merkezlerine ulaşması için sayın valilerimizden yardımcı olmalarını istiyoruz. Bu vatandaşlarımızın acilen battaniye, yiyecek, su, tüplü ısıtıcı, çocuk maması ve bezi, temizlik malzemeleri, kışlık giyecek ve bota ihtiyaçları var çünkü üzerlerindeki elbiselerle evlerini terk ettiler, gördüğünüz gibi ateşin etrafında ısınmaya çalışıyorlar maalesef ateşe atacak bir odunları, kömürleri bile yok.

“BURAYA GELECEK YARDIM KAMYONLARI VE TIRLARI VAR, VALİLERİMİZDEN BUNLARI AFAD YETKİLİLERİNE HEMEN TESLİM ETMELERİNİ İSTİYORUZ”

Biz özellikle bu malzemelerin hızla buraya ulaştırılması hem bizim teşkilatlarımızdan hem de vatandaşlarımızdan buraya gelecek yardım kamyonları ve tırları var, valilerimizden bunları AFAD yetkililerine ulaştırmalarını hemen teslim etmelerini istiyoruz. Buradaki inşaat firmalarını, iş makinelerini buraya yönlendirmelerini talep ediyoruz. Deprem bölgesinin dışındaki otel sahiplerinden otellerini açmalarını istiyoruz. Gerçekten bir felaket yaşıyoruz bunu hep birlikte aşmamız lazım. Bu iş artık siyaset üstüdür.”

Dikbayır, açıklama sonrası basın mensuplarının yaşananlara ilişkin sorularını depremzedelerin cevaplandırmasını istedi. Bir yurttaş, “Bakın şu anda çalışmalar durmuş vaziyette hiçbir şekilde enkaz çalışması yok, ortadayız bakın yattığım pijama, mont yok bu şekilde çıktık geldik. Bizim buradaki yetkililer buraya teşrif edemediler en büyük sıkıntımız bu” dedi.

“SAAT 04.00’TEN BERİ AÇIZ, BEN ŞEKER HASTASIYIM İLAÇLARIMI EVİMDEN ALAMADIM, BENİM EVİM YIKILDI”

Başka bir vatandaş, “Saat 04.00’ten beri açız, ben şeker hastasıyım ilaçlarımı evimden alamadım, benim evim yıkıldı. Yukarıda çadır kuruluyor, çadırda elektrik yok, herhangi bir yardım yok, bir çorba yani bir şey, nerede bu vali, emniyet müdürü? Sözün bittiği yerdeyiz, yağmurun karın altındayız. Malatya’ya yardım bekliyoruz, bütün vatandaşımız perişan durumda” diye konuştu.

Devletten yardım beklediklerini belirten yurttaş çadırın sağlam zeminde olmadığını belirterek şunları söyledi:

“Altı komple boş orası bir yıkılsa bütün millet aşağıda. Siz götürüyorsunuz depremzedeyi depremin içine sokuyorsunuz ve şu an hala artçılar devam ediyor. Zamanında depremi bize söylemiş olsalardı, bütün binalarımızı sağlama çıkartmış olsalardı hiçbir vatandaş bu halde olmazdı. Bunun bu şekilde binaların yıkılması suçlusunun sebebi şu anda devlettir. Bu devletin hatası. Sağlamdı bu binalar neden yıkıldı? Benim 7 tane milletvekilim vardı nerede bunlar. Bak çocuğa bak ayakkabısı var mı ayağında?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir