2 Dev Bankadan Altın Fiyatları İçin Flaş 2023 Tahminleri!

Saxo Bank, sarı metali 2023’te 3.000 dolara çıkaran şeyi açıklıyor. Ancak ING’ye göre, altın fiyatları hala düşme ve son kazanımlarından vazgeçme tehlikesiyle karşı karşıya,

“Altın fiyatları için çok iyi olacak!”

Küresel ekonomik belirsizlik ve artan jeopolitik gerilimler, enflasyonun 2023’e kadar sürekli olarak yüksek kalmasını sağlayacak. Bu da yerel arzlara ve fiyat tavanlarına öncelik veren ‘dünya çapında bir savaş ekonomisi’ yaratacak. Saxo Bank, bu uç noktadaki varsayımların, 3.000 dolarlık bir tahmin için altın açısından çok iyi olacağını söylüyor.

Danimarka bankasının emtia stratejisi başkanı Ole Hansen raporda, “2023, piyasanın enflasyonun öngörülebilir bir gelecekte parlak kalmaya devam edeceğini nihayet keşfettiği yıl olacak” diyor. Hansen, fiyat hedefinin resmi bir tahmin olmadığını, daha çok küresel ekonomide aşırı senaryolar ortaya çıkarsa ne olacağına dair bir düşünce deneyi olduğunu ekliyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Önemli olan haklı olmak değil, küresel ekonominin karşı karşıya olduğu zorluklar ve bunun altını nasıl etkileyeceği hakkında bir tartışma başlatmak. Temel olarak, bir savaş ekonomisi enflasyonisttir. Ayrıca, yatırımcıların 2023’te merkez bankalarının enflasyonu kontrol altında tutamayacaklarını fark etmelerini bekliyoruz.

“2023, merkez bankalarına inancın sarsılacağı bir yıl olacak”

Ole Hansen, enflasyon ısrarla yüksek kalırsa, yatırımcıların başabaş oranlarını yeniden değerlendirmek zorunda kalacağını söylüyor. Ayrıca, reel oran beklentilerindeki herhangi bir düşüşün, muhtemelen ABD dolarını zayıflatacağını kaydediyor. Hansen, yatırımcıların merkez bankalarının enflasyonu %2’ye geri getirebileceğine inanmaya devam etmesi nedeniyle altının 2022’nin büyük bölümünde sönük kaldığını da sözlerine ekliyor. Ancak 2023’ün inancın sarsılacağı bir yıl olduğunu da belirtiyor.

Ole Hansen, özellikle enerji sektörüne odaklanarak yerel tedarik zincirlerinin daha da geliştirilmesi de dahil olmak üzere, daha uzun süre daha yüksek tüketici fiyatlarını desteklemeye devam eden birkaç senaryo gördüklerini söylüyor. İkinci bir faktör, Çin ekonomisinde, ham madde için geniş tabanlı bir talebe yol açacak bir gelişme.

“Altın fiyatları gelecek yıl en az 3.000 dolara fırlayacak”

Saxo Bank, Fed’in sıkılaştırma döngüsünü 2023’ün başlarında bitirmesini bekliyor. Bunun yanı sıra, küresel resesyon tehdidinin merkez bankalarını küresel finans piyasalarına likidite pompalamaya zorlayacağını söylüyor. Hansen, uç noktalara götürülen bu üç senaryonun, altın fiyatlarını önemli ölçüde yükseltecek şeyler olduğunu kaydediyor. Bu doğrultuda, şu seviyeyi işaret ediyor:

Altın, sanki orada yokmuş gibi 2.075 dolar yakınında çift tepeyi kesti. Ancak, gelecek yıl en az 3.000 dolara fırlayacak.

“Kısa vadede daha fazla düşüş göreceğiz, ancak…”

ING’ye göre altın hala düşme ve son kazanımlarından vazgeçme tehlikesiyle karşı karşıya. Ancak Federal Reserve, gelecek yıl sıkılaştırmadan gevşemeye geçerken uzun vadeli görünüm daha yapıcı. ING’nin emtia stratejisti Ewa Manthey, altının son günlerde baş döndürücü kazanımlar gördüğünü söylüyor. Ancak Fed’in faiz oranlarını artırmaya devam etmesi nedeniyle rallinin sönme şansının yüksek olduğunu kaydediyor.

Ewa Manthey, Hollanda bankasının 2023 görünümünde, “Fed’in devam eden sıkılaştırma döngüsü sırasında altının düşüş eğiliminde kalmasını bekliyoruz” diyor. Ancak gelecek yıla bakıldığında, bu yılki güçlü ABD doları ve daha yüksek getiriler nedeniyle zayıf düşen değerli metal için işler değişmeye başlıyor. Buradan hareketle stratesjit, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Kısa vadede parasal sıkılaştırmanın ortasında altın fiyatları için daha fazla düşüş göreceğiz. Bununla birlikte, Fed’in agresif yürüyüş döngüsünde gevşemeye dair herhangi bir ipucu fiyatlara destek sağlamaya başlayacak. Bunun gerçekleşmesi için muhtemelen enflasyonda önemli bir düşüş olduğuna dair işaretler görmemiz gerekecek.

“Altın gelecek yıl son çeyrekte yükselecek”

Fed, ancak enflasyon gözle görülür şekilde soğumaya başladığında taktik değiştirmeye hazır olacak. Kaldı ki bu muhtemelen gelecek yıl gerçekleşecek. Manthey, “Enflasyonun 2023’te oldukça sert bir şekilde düştüğünü görmemiz gerekiyor. Ayrıca bu, Fed’in 2023 ikinci yarıda faiz indirimine başlaması için kapıyı açacak,” diyor.

Fed’in 2023’ün ikinci yarısında politikasını gevşetmeye başlamasıyla birlikte altın fiyatları yükselecek ve sağlam kazanımlarını sürdürecek. ING, altının gelecek yılın dördüncü çeyreğinde 1.850 dolara yükseleceğini öngörüyor. Manthey, “2023 ikinci yarıda gevşeme gördüğümüz varsayımı altında, altının 2023 boyunca yükselmesini bekliyoruz. Ayrıca, 2023 dördüncü çeyrekte fiyatların 1.850 dolara ulaşacağını öngörüyoruz,” diyor.

Merkez bankası alımları ve fiziksel talep ne durumda?

ING’ye göre, bu yıl altına yardım eden az sayıdaki sürücüden biri olan merkez bankalarından rekor altın alımı, 2023’te fiyatları desteklemeye devam edecek. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, ekonomik ve jeopolitik belirsizlik ve yüksek enflasyon dönemlerinde, bankalar bir değer deposu olarak altına dönüyor gibi görünüyor. Dünya Altın Konseyi’nin son verileri, merkez bankalarının 2022 3. çeyrekte yıllık bazda %341 artışla 399 ton satın aldığını gösteriyor. Bu, aynı zamanda üç aylık rekor bir miktar. Ewa Manthey, şu yorumu yapıyor:

Merkez bankalarının bu yıl altın rezervi biriktirme hızı 1967’den beri görülmedi. Mevcut ortamın devam etmesi muhtemel. Bu yüzden, merkez bankalarının önümüzdeki aylarda altın varlıklarını artırmaya devam etmesi mümkün.

Bu arada Çin’den gelen fiziksel talebin artması bekleniyor. Ancak, altının fiyatının yönü daha çok yatırım akışlarına bağlı olacak. Ayrıca, bu cephede işler henüz umut verici değil. Manthey, bu konuda ise şunları söylüyor:

ETF yatırımcıları, belirgin şekilde yüksek faiz oranları ve güçlü ABD dolarından oluşan zorlu bir kombinasyona yanıt veriyor. Bu yüzden, üçüncü çeyrekte yatırım talebi yıllık bazda %47 düştü. COMEX altındaki spekülatif pozisyon, yatırımcı ilgisinin eksikliğini daha da vurguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx