Z nesli tatili unuttu

Yapılan araştırmaya nazaran, vatandaşların yüzde 70’inin tatile gidecek parası yok. Genç nüfusu söz eden Z neslinin da yüzde 89’u tatile gidemiyor.

Hayat pahalılığı nedeniyle geçim kasveti yaşayan vatandaşlar tatile de gidemez hale geldi. Tüketici Birliği Federasyonu “Yaşasın Tatil” isimli kamuoyu araştırmasını yayınladı. Buna nazaran, vatandaşların yüzde 69.7’sinin tatile çıkmak için bütçesinin kâfi olmadığını belirtiyor. Son bir yıl içinde tatile gidemeyenlerde en büyük hisse da Z jenerasyonunu ilişkin. Genç nüfusu söz eden Z neslinin yüzde 89’u tatile gidemiyor.

Yapılan ankette “Ne sıklıkta tatilde gidersiniz” sorusuna araştırmaya katılanların yüzde 43.7’si son üç yıldır tatile gidemediğini beyan ederken, yüzde 37.6’sı yılda yalnızca bir sefer tatile gittiğini, yüzde 15’i ise yılda 2-3 kere tatile gittiğini beyan etti.

KALABALIK AİLELER

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süphan Nâsır ve Araştırma Vazifelisi Merve Kır tarafından yapılan ankette, hane halkı sayısının artmasıyla tatile gidememe oranlarının da arttığı görüldü. Buna rağmen, hane içinde çalışan kişi sayısı arttıkça tatile gitme oranları da artış gösteriyor.

Taksitli tatil planı

Yaşasın Tatil isimli araştırmada, yaz tatiline gideceğini beyan edenlerin yüzde 52’si kendi bütçesiyle tatilini finanse edeceğini belirtirken, yüzde 44’ü ise kredi kartına taksit ile tatile gideceğini belirtti. Tatile gideceğini beyan edenlerin yüzde 18’i kendi yazlık meskeninde kalacağını söyledi. Öte yandan yüzde 16’sı yakınlarına ilişkin yazlık meskende kalacağını kaydetti. Bu bilgiler ışığında tatile gideceğini beyan edenlerin yaklaşık üçte birinin fiyatlı konaklama formüllerini tercih etmediği görüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.