Vladimir Zelenskiy: Güneyden vazgeçmeyeceğiz

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, Mıkolayiv ve Odessa’da, ordudan yetkililerle toplandı.

Zelenskiy, gerçekleştirilen görüşme hakkında net sözlerde bulundu.

“Bize ilişkin olan her şeyi geri alacağız”

Vladimir Zelenskiy, “Güneyden asla vazgeçmeyeceğiz bize ilişkin olan her şeyi geri alacağız. Hem Mıkolayiv’de hem de Odessa’da ordumuzla, bu alanların savunmasından ve bakımından sorumlu tüm yetkililerle toplantılar yaptık.

“Rusya’da haklımızın ömür dileği kadar füze yok”

Bölgenin Rus taarruzlarından tahribatına ait raporları dinledik. Kayıplar değerli. Birçok mesken yıkıldı, sivil lojistik sekteye uğradı ve birçok toplumsal sorun yaşandı. Sevdiklerini kaybeden insanlara daha sistematik yardım yapılması talimatını verdim. Yok edilen her şey restore edilecek. Rusya’da halkımızın hayat isteği kadar füze yok” dedi.

Gıda krizi için güvenlik garantisi

Bölgedeki askeri yetkililerle limanların güvenliğini konuştuğunu belirten Zelenski, güvenlik garantisi verilmesi karşılığında Ukrayna’nın besin krizine karşı elinden geleni yapacağını belirtti.

Zelenski, “Ekonomik durum, tarım dalının çalışmaları üzerine konuşuldu. Limanlarımızın güvenliğini ve tarım eserlerimizin ihracatı için fırsatları görüştük. Durumumuz açık ve değişmez: milletlerarası arabuluculuk yoluyla güvenlik garanti altına alınır alınmaz Ukrayna, Asya, Afrika ve birden fazla Avrupa ülkesinde, Rus savaşının neden olduğu dünyadaki besin krizine karşı koymak için mümkün olan her şeyi yapacaktır” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.