Uzay’da kurulan ülke Dünya’ya düşüyor! Yanlış okumadınız!

İnsanlığın ilk uzay ülkesi, uzayda kendi egemenliğini ilan ettiği tek parçasını kaybetmenin eşiğinde. ABD Uzay Kuvvetleri ve diğer kaynaklardan gelen izleme verilerine göre, bu ülkenin tamamını oluşturan Asgardia-1 uydusunun Pazar günü kadar yakın bir zaman içerisinde Dünya atmosferine girmesi ve yanarak yok olması bekleniyor.

Yörünge uydusu, 2017’de fırlatılan Asgardia adlı deneysel dijital ülkenin merkezinde yer alıyor. Asgardia’nın kelimenin tam anlamıyla dünya dışı topraklarında ayak parmağını temsil etmenin yanı sıra, süt kartonu büyüklüğündeki küp-uydu, Asgardia Anayasasının dijital kopyalarını, bayrağını ve dijital ulus inşasında deneyi seçen Asgardlı “vatandaşları” hakkında verileri taşıyor.

Açıklamaya göre uydu, uzay radyasyonunun dijital veri depolama üzerindeki etkisini araştırmak gibi bilimsel bir göreve de sahip.

20 Temmuz’a kadar uzanan ABD Uzay Kuvvetleri Uzay Yolu veritabanından yapılan güncellemeler, Asgardia-1’in irtifasının azalmakta olduğunu gösteriyor, yani, uydunun gezegenimizin yerçekimi tarafından Dünya atmosferine doğru geri çekildiğini anlatıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.