TFF’den hakem ve gözlemcilerle ilgili yeni kararlar

TFF’den yapılan açıklamada, idare heyetinin, hakem ve gözlemcilerin ulusal ve memleketler arası rekabette daha düzgün düzeylere ulaşması gayesiyle yeni kararlar aldığı belirtilerek, “2022-2023 dönemi ile birlikte, saha ve Görüntü Yardımcı Hakem (VAR) takımları ayrılacaktır. Bu kapsamda VAR takımları, geçtiğimiz yıllardan bu yana devam eden VAR eğitimleriyle kazanılan IFAB sertifikasına sahip hakemlerden oluşturulacaktır. Süregelen VAR sertifikası programları tamamlanıp, hakemler kâfi tecrübeyi kazanıncaya kadar ve gerek görülmesi halinde, UEFA’ya bağlı ülkelerdeki VAR sertifikasına sahip hakemlerden faydalanılacaktır.” tabirlerine yer verildi.

Hakem atama sisteminde de değişikliğe gidileceğinin duyurulduğu açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kamuoyunda sıklıkla bahsedilen ve İspanya ile Belçika’da kullanılan son teknolojiler de incelendikten sonra, TFF’ye ilişkin mevcut Futbol İdare Sistemi (FYS) yazılımı geliştirilerek bu dönemde birinci sefer yeni kuşak teknolojinin kullanılacağı Hakem Atama Sistemi’ne geçilecektir. Gözlemci atamalarında da hakemlik ve gözlemcilik yapısına ait çalışmalar kapsamında yararlanılacak olan yeni jenerasyon teknoloji temeli ile desteklenmiş atama sistemi uygulanacak ve tekrar düzenlenen kriterlerle oluşturulan sayısal gözlemci raporu kullanılacaktır. Spor Toto Üstün Lig’de, stadyumda misyonlu gözlemci dışında, ikinci bir gözlemci birinci kez oluşturulacak Özel Gözlemci Odası’nda tek başına vazife yapacak ve böylelikle karşılaşmalarda ikinci gözlemci raporu düzenlenecektir. Gözlemci raporları, UEFA Hakem Konvansiyonu gereği olarak kaydedilecek, saklanacak ve rastgele bir formda paylaşılmayacaktır.”

Çalışmaları süren yeni hakem ve gözlemci klasman takımlarının, Dünya Kupası nedeniyle Muhteşem Lig’e verilecek ortada oluşturulacağı, o güne kadar mevcut hakem ve gözlemci takımlarıyla devam edileceği aktarıldı.

Yeni dönem için memleketler arası tecrübesi olan yabancı bir hakem eğitmeni ile mutabakat kararının da alındığının belirtildiği açıklamada, şunlar tabir edildi:

“UEFA ile koordine olarak, Avrupa’nın kıymetli ligleriyle hakem değişim programı çalışmaları başlatılmasına karar verilmiştir. Bu kapsamda Spor Toto Üstün Lig’de vazife alan UEFA Seçkin ve 1. Kategori hakemlerimizin çalışma yapılacak Avrupa’nın kıymetli liglerinde vazife alması, bununla birlikte tekrar çalışma yapılacak Avrupa liglerinde vazife alan UEFA Seçkin ve 1. Kategori hakemlerin de tıpkı formda karşılıklılık aslıyla misyon alması kararlaştırılmıştır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.