Rusya’dan 3 teknoloji şirketine ceza

Ülkedeki yabancı sermaye kaçmak için mazeret ararken, dün gerçekleşen bir olay Rusya’nın bu durumu çok önemsemediğini gösterdi.

Buna nazaran, 2014 yılında uygulamaya konan ve Rus vatandaşlara ilişkin şahsî bilgilerin sadece Rusya hudutları içerisindeki data depolarında tutulabileceğini öngören yasa, uzun bir vakitten sonra tekrar hatırlanarak uygulamaya kondu.

Airbnb, Twitch ve Pinterest’in davalarının görüldüğü mahallî mahkemece verilen kararda, her üç şirketin de anılan karara alışılmamış süreç tesis ettiklerine hükmedilerek, her birine farklı ayrı 2’şer milyon ruble para cezası kesildi.

Bununla birlikte kelam konusu yasaya nazaran lokal mahkeme, bundan sonra ek bir duruşmaya gerek kalmadan bu şirketlerin gerekli düzenlemeleri yapmamaları halinde ceza kesmeye devam edebilecek.

Öte yandan kelam konusu kanun kapsamında yaşanan tek gelişme bu da değil. Rusya devlet denetleme kurumu Roskomnadzor’da bu üç şirkete karşı bir dava açarak mevzuyu yerelden ulusal yere taşımış oldu. Bakalım zati yaptırımlar nedeniyle ülkede sayıları bir epey azalan yabancı sermaye, bu yaklaşım karşısında nasıl bir reaksiyon verecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.