Piyasalarda Gündem Yoğunlaşıyor: Türkiye ve ABD Büyüme, Avrupa Enflasyon Öne Çıkıyor

Ayın son günü piyasaları yoğun veri gündemi bekliyor. Yurt içinde GSYH, hizmet üretici fiyatları verileri takip edilirken, yurt dışında Almanya iş gücü, Euro Bölgesi tüketici fiyatları, ABD GSYH verileri daha önce çıkıyor.

ABD Merkez Bankası(Fed) Başkanı Jerome Powell’ın konuşması da piyasalar tarafından yakından izlenecek.

Rusya’nın Ukrayna’nın enerji altyapısını hedef almasının ardından ABD, Ukrayna’ya 53 milyon dolarlık yardım paketi sağlayacağını açıkladı.

Çin’de imalat ve hizmet sektörü aktiviteleri Kasım ayında, COVID-10 sınırlamalarının ve yavaşlayan küresel talebin etkisi ile 7 ayın en düşük seviyelerine gerilediler.

ABD Savunma Bakanlığı’nın bu yıl Çin’in askeri gücüne ilişkin hazırladığı rapora göre Pekin’in nükleer yapılanmasını bu hızla sürdürmesi halinde 2035’e kadar bin 500 nükleer savaş başlığına sahip olması bekleniyor.

Çin’de COVID-19 salgınında günlük yeni vaka sayısı dün 37 bin 828’e geriledi. Önceki gün 38 bin 645 vaka belirlenmişti.

OPEC+’nın 4 Aralık Pazar günü Viyana’da yapacağı toplantıda Ocak ayı üretim politikasına yön verilecek.

OPEC+’ya yakın kaynakların verdikleri bilgiye göre Pazar günü yapılacak toplantıda üretim miktarının değiştirilmemesi ve düşürülmesi seçenekleri ele alınacak.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, Liz Truss liderliğindeki hükümetin Ekim ayında düşmesinin sorumlusunun BoE olmadığını söyledi.

Haftanın en önemli verisi üçüncü çeyrek döneme ilişkin GSYH rakamları olacak.

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) tarafından açıklanan GSYH’nin bir önceki dönem artışı yüzde 7,6 seviyesinde geldi. ForeksHaber anketinde ekonomistlerin 2022 yılı üçüncü çeyreği için GSYH medyan ve ortalama tahmini yüzde 4,0 büyüme yönünde oluştu (10.00).

TÜİK ayrıca hizmet üretici fiyatlarını da açıklayacak. Hizmet üretici fiyatlarında artış hızı en son yüzde 107,01 oldu (10.00). 

MÜSİAD tarafından hazırlanan sanayi ve hizmet sektöründe yer alan işletmelerin kendi ekonomik faaliyetleri hakkında yaptıkları değerlendirmeler üzerinden ülke ekonomisine ilişkin makroekonomik verilere ulaşılmasını amaçlayan SAMEKS endeksleri yayımlanacak (10.00).

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Siber Güvenlik Haftası ve Uluslararası Siber Savaş ve Güvenlik Konferansı’na katılacak (10.00).

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’na katılacak (12.00).

TBMM Genel Kurulunda, Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerinde görüşmeler devam edecek (14.00).

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), ‘Aylık Para ve Banka İstatistikleri’ verilerini yayımlanacak (14.30). 

Hazine, önümüzdeki üç aya ilişkin borçlanma programını açıklayacak.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Paris’te Türkiye-Fransa JETCO 7. Dönem Toplantısı’na ve JETCO Protokolü İmza Töreni’ne katılacak.

Japonya’nın konut başlangıçları ve inşaat siparişleri erileri aynı saatte yayımlanacak (08.00).

Tayland Merkez Bankası(BoT), faiz kararını açıklayacak. BoT, son iki toplantısında faizde 25’er baz puan artışa gitti ve oranı yüzde 1,00’e çıkardı. Analistler bu toplantıda da 25 baz puan artış bekliyorlar (10.05).

Avrupa piyasaları günü Fransa’dan gelecek yoğun veri akışıyla karşılayacak. Üçüncü çeyrek final GSYH, tüketici harcamaları, üretici fiyatları ve öncü tüketici fiyatları verileri yayımlanacak (10.45). 

Bölgenin büyük ekonomilerinden İspanya’nın perakende satışlar verileri açıklanacak. En son perakende satışlarda aylık yüzde 0,2, yıllık yüzde 0,1 gibi az da olsa artışlar görüldü (11.00). 

İsviçre’nin önemli düşünce kuruluşlarından KOF’un ekonomik gösterge verisi yayımlanacak. Endeks en son 90,9 seviyesinde açıklandı (11.00).

İngiltere Merkez Bankası(BoE) Baş Ekonomisti Huw Pill, İngiltere ve Galler Yeminli Mali Müşavirler Enstitüsü’nün (ICAEW) düzenlediği konferansta konuşacak (11.30).

Almanya’nın iş gücü rakamları açıklanacak. Ülkede yüzde 5,5 seviyesinde bulunan işsizlik oranının yine aynı seviyede kalacağı tahmin ediliyor (11.55).

İtalya’nın üçüncü çeyrek döneme ilişkin final GSYH rakamları duyurulacak. Öncü verilerle GSYH artışı dönemsel yüzde 0,5, yıllık yüzde 2,6 oldu (12.00). 

Euro Bölgesi için öncü tüketici fiyatları verileri yakından takip edilecek. Piyasalar manşet enflasyonun yüzed 10,6’dan yüzde 10,4’e ineceğini, çekirdek enflasyonun yüzde 5,0 olarak kalacağını tahmin ediyorlar (13.00). 

Aynı saatte İtalya için de öncü tüketici fiyatları rakamları gelecek.

Almanya Hazinesi, 10 yıllık tahvil ile borçlanmaya çıkacak (13.30).

Hindistan’ın mali yıl ikinci çeyrek döneme ilişkin GSYH rakamları açıklanacak.

İlk çeyrekte GSYH büyümesi yüzde 13,5 oldu. Bu kez analistler, ilk çeyreğe göre biraz daha sınırlı, yüzde 6,2 büyüme bekliyorlar (15.00). 

Hindistan’dan aynı saatte gelecek diğer veri alt yapı üretimi verileri olacak.

BoE Ödemeler İcra Direktörü Victoria Cleland, Financial Times Küresel Bankacılık Zirvesi’nde ‘Yükselen Ödeme Trendleri’ konulu bir panele katılacak (15.00).

ABD’de konut piyasasında kredi başvurularını ve faizlerin yönünü gösteren MBA verileri yayımlanacak (15.00).

Aynı saatte Şili’den sanayi üretimi, perakende satışlar ve işsizlik oranı verileri ile Brezilya’nın işsizlik oranı gelecek.

Günün beklenen bir diğer verisi ABD’nin üçüncü çeyrek için GSYH ikinci tahminleri olacak.

GSYH ilk açıklanan rakamlarla yüzde 2,6 büyüme gösterirken, çekirdek PCE artışı yüzde 4,5, tüketici harcamaları yüzde 1,4 ve zincir ağırlıklı fiyatlar yüzde 4,1 artış gösterdi (16.30). 

Aynı saatte yine ABD’den öncü mal ticareti ve toptan stokları gelecek. 

ABD’de tarım dışı istihdam verilerine öncülük yapan ADP özel sektör istihdam verileri açıklanacak (16.15). 

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkilisi Michelle Bowman,’Küçük Bankaların Geleceği’ başlıklı panele katılacak (16.50).

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Alım Satım Riski Ölçümü Başkanı David Phillips, ‘İngiltere’de Basel III’ün Uygulanması’ konferansının açılış konuşmasını yapacak (17.35).

ABD’den veri akışı Chicago PMI ile devam edecek. Endeks en son 45,2 seviyesinde açıklandı (17.45).

ABD’nin bekleyen konut satışları ve JOLTS açılan iş sayıları verileri aynı saatte ekranlara düşecek. En son bekleyen konut satışları yüzde 10,2 aşağı gelirken, açılan iş sayısı 10,72 milyona ulaştı (18.00).

Her çarşamba olduğu gibi DoE petrol ve petrol ürünleri stokları da takvimde yer alıyor (18.30).

Kanada Hazinesi, 2 yıllık tahvil ihalesi gerçekleştirecek (20.00). 

ABD Merkez Bankası(Fed) Kurul Üyesi Lisa Cook, Detroit Ekonomi Kulübü’nde ‘Para Politikası Görünümü ve Gelişen Ekonomiye İlişkin Gözlemler’ başlıklı konuşma yapacak (20.35).

ABD Merkez Bankası(Fed) Başkanı Jerome Powell, Brookings Enstitüsü’nde “Ekonomik Görünüm, Enflasyon ve İş Gücü Piyasası” başlıklı bir konuşma yapacak (21.30).

ABD’de ‘Bej Kitap(Beige Book)’ raporu açıklanacak (22.00).

Meksika Merkez Bankası(Banxico), dördüncü çeyrek dönem raporunu açıklayacak (22.00).

Şirket Haberleri

Doğan Holding, Çelik Halat’ın satış bedelini revize ederek, işlemi tamamladı.

Koza Altın’ın Avanos’ta bulunan ruhsat sahasının devri uygun bulundu.

Mercan Kimya bağlı ortaklığı Cosmer Kimya paylarının halka arzı işlemine başlanıp başlanmayacağının, 30.06.2023 tarihli mali tabloları çıktıktan sonra değerlendirileceğini bildirdi.

Petkim Rafineri ve Petrokimya İş Birimi Ticaret Başkan Yardımcılığına Javid Badalbaylı atandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir