Patara nerede? Patara kumunun özelliği nedir?

Patara Antalya’nın Kaş ilçesinin Kalkan beldesi yakınlarındaki bir Likya kentidir. Patara Plajı, Patara antik kenti yakınında bulunur. Patara 18 km uzunluğundaki kumsalın derinliği yer yer 200-300 metreye ulaşır. Patara kumsalı deniz kaplumbağalarının yumurtlama alanıdır. Patara plajı genişliği ve uzunluğu nedeniyle geçmişte Yeşilçam sinemaları tarafından çöl sahnelerinde fon olarak kullanılmıştır.

Patara Bölgesi, 8.01.1990 tarih, 90/77 sayılı bakanlar heyeti kararıyla “Özel Etraf Muhafaza (ÖÇK)” bölgesi ilan edilmişti. Patara Bölgesi, 8.01.1990 tarih, 90/77 sayılı bakanlar konseyi kararıyla “Özel Etraf Muhafaza (ÖÇK)” bölgesi ilan edilmişti.

Patara kumunun rüzgâr erozyonu ile yok olmaması ve iç kısımdaki tarım alanlarına da ziyan vermemesi için 1930’lu yıllarda ulu lider Atatürk talimat vermiş, kumul hareketini önlemek için getirilen özel bitkilerle perdeleme yapılmış, gerilerine okaliptüs ve Kıbrıs akasyaları dikilerek bölgedeki ekosistem günümüze kadar yaşatılmıştı.

PATARA KUMUNUN ÇALINMASI?

Bölgenin alüvyonlu toprağı ile harmanlanıp seralarda kullanılan bu özel kumun kamyonu 5 bin TL’ye satılıyor. Çalınan kumun piyasa pahası 11 milyon TL’yi buluyordu. AKP’li kimi ilçe liderleri ve meclis üyelerinin dahil olduğu kum hırsızlığı ile ilgili açılan dava sürerken geçen hafta bu kumlar adrese teslim ihale ile satıldı.

AKP ile birlikte bölgede artan kum hırsızlığı ekosistemde geri dönüşü olmayan hasara neden oldu. Geçen yıl Orman Koruma Memuru Umut Utku’nun uğraşı sonucu el konulan 2 bin 186 kamyon kumu çalan şirketin ortakları ortasında AKP Kaş İlçe Lider Yardımcısı Osman Deniz Karataç var. Tıpkı davada AKP’li meclis üyeleri Tevfik Taner ve Nihat Uçar ile Kalkan Orman İşletme Şefi Aydın Ersoy da yargılanıyor.

Kum hırsızlığını tespit eden Utku’yu, AKP’nin devlet gücünü kullanan şebeke memuriyetten attırmış, sendikanın ve kamuoyunun büyük yansısı ve hukuk gayreti sonucu genç memur vazifesine geri dönebilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.